Dla Gentlemana

Do darmowej dostawy brakuje Ci: 100,00 zł

Menu

Dlaczego dlagentlemana.pl?

Działamy od 2017 roku, a w ostatnich
12 miesiącach wysłaliśmy ponad
150 tysięcy Waszych zamówień!

Posiadamy ogromny i stale poszerzany
asortyment - wybieraj spośród około
4000 unikalnych produktów

99% paczek wysłanych do paczkomatu
jest gotowe do odbioru już na następny dzień

Filtry przeglądania

Stetson - prawdziwie kultowe kapelusze. Poznaj je lepiej!

Stetson to sukces po amerykańsku w pigułce! Łączą się tu wszystkie ważne dla amerykańskiej przedsiębiorczości pozytywne cechy rozwoju biznesowego. To jednoczenie autentyczna część amerykańskiej historii spleciona z duchem Zachodu

Stetson - niezwykła i pasjonująca historia kapelusza

Wszystko zaczęło się jeszcze w 19 wieku (a dokładnie w latach 1860-1865), gdy założyciel marki - John B. Stetson poszukiwał złota w górach Kolorado. Bardzo ciężka, wykańczająca praca i niezwykle uciążliwe warunki pogodowe przypomniały mu o zajęciu, którego nauczył go ojciec - o kapelusznictwie. Ta wiedza i doświadczenie pozwoliły mi przetrwać te ciężkie chwile na pustkowiu, w czym wymiernie pomógł mu kapelusz z mocnego, sfilcowanego futra bobra. Był nie tylko wodoodporny, ale też wyposażony w szerokie rondo i wysoką koronę. Służył nie tylko do noszenia na głowie, bo można było w nim też nosić wodę!

Pionier, jak to pionier - mimo że przeciera nieznane szlaki i zapisuje się w historii, to początkowo musi znosić nieprzyjemności. A Pan Stetson “dostawał” nie tylko z powodu ciężkiej pracy i niesprzyjającej pogody, ale też od swoich współtowarzyszy. Ale ci, choć początkowo śmiali się z niego, to później sami zdali sobie sprawę w przydatności kapelusza. A co było dalej? Dalej wszystko potoczyło się niczym w amerykańskim śnie. Po powrocie z gór Kolorado w 1865 roku John Stetson przeprowadził się do Filadelfii i założył mały sklep kapeluszniczy (za pożyczone 100 dolarów od swojej siostry), dysponując ledwie kilkoma narzędziami i skórą bobra. W ten sposób narodził się pierwszy kowbojski kapelusz, którego nazwano “Boss of The Plains”.

Wyjątkowy kowbojski kapelusz - ponadczasowa jakość

Jego wyjątkowa budowa nie zmieniła się do dziś. Cechuje go płaskie, symetryczne, siedmiocalowe rondo, dzięki czemu niestraszny mu żaden deszcz - woda spływa po nim jak po rynnie w czasie ulewy. Ściany korony są spadziste, brzegi zaś zaokrąglone. Filcowy kapelusz jest nie tylko wodoodporny, ale też trwały, a jednocześnie lekki. Duże znaczenie ma też potnik, który chroni od wewnątrz, zapewniając wysoki komfort noszenia.

Każdy kapelusz Stetson to doskonale skrojony i niepowtarzalny egzemplarz, wykonany ręcznie w pracochłonnym procesie. Klasyczny model powstaje z uwzględnieniem szeregu wymogów. Jedną z nich jest to, że skóry futrzarskie muszą przejść dokładną obróbkę, a im więcej okrywy włosowej bobra, tym lepszy, ale i droższy kapelusz. Przeważnie przedstawia się to tak, że włosa bobra jest 20%, a reszta - 80% - włosa królika.

Futro zawsze jest specjalnie sortowane, sprawdzane i czyszczone. Podczas tego procesu wyczesy są mieszane za pomocą specjalnej dmuchawy. Dużą wagę przywiązuje się do tego, by nadać odpowiedni kształt dzwonu. W tym celu wykorzystuje się proces ssania. W jego trakcie włosy przylegają do obracającego się stożka, dzięki czemu na jego powierzchni powstaje swego rodzaju dywan. W kolejnym kroku dzwon owija się wilgotną warstwą materiału z juty, a następnie zanurza w wodzie o odpowiedniej temperaturze, dokładnie 90 stopni Celsjusza. W efekcie włókna się kurczą i powstaje cienka, łatwa do oddzielenia, warstwa.

Bardzo ważnym procesem jest filcowanie/folowanie, do czego używa się gorącej wody, pozwalającej włóknom skutecznie do siebie przylegać. Znaczenie dla powstania zwartej formuły filcu ma tu też ubijanie i walcowanie. Potrzeba aż około 80 cykli tego procesu, by materiał mógł się skurczyć o blisko 70% swego pierwotnego stanu. Tyle potrzeba, żeby nakrycie głowy miały idealne parametry kowbojskiego kapelusza. Następnie wykonuje się barwienie, korzystając w tym celu z trzech głównych barwników: czarnego, beżowego lub szarego. Po barwieniu można przejść do szlifowania i opalania. Najpierw ściera się szorstkie elementy powierzchni, dzięki czemu filc jest bardziej aksamitny. Następnie przechodzi się do opalania, które wygładza powierzchnię. Ostatni proces ma na celu nadanie kształtu kapelusza. Zostaje on rozciągany na formie do oczekiwanego rozmiaru (po potraktowaniu go gorącą parą i ciśnieniem).

Kapelusze i inne nakrycia głowy Stetson - każdy znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie!

Oferta kapeluszy Stetson jest przeogromna, zarówno gdy mowa o modelach klasycznych, jak i nowszych. Do najpopularniejszych zaliczamy takie kapelusze jak Odenton Pork Pie Elkader trilby, Virgi czy modele typu traveler, w sam raz do wszelkiej aktywności na świeżym powietrzu - Radcliff, Rutherford, Newark czy Vermont. Mimo że Marka Stetson słynie z produkcji klasycznych kapeluszy kowbojskich, to oprócz nich tworzy też inne modele, zwłaszcza czapki. To zupełnie inny rodzaj nakryć niż kapelusze, więc przechodzą inny proces produkcyjny, tworzone są też z innych, lżejszych materiałów, jak len, skóra, sztruks i kaszmir. Na uwagę szczególnie zasługuje czapka Hatteras, czyli dość płaski kaszkiet z ośmiopanelową główką przypominającą beret, wystający lekko nad daszek. Równie warte polecenia są inne modele czapek jak kaszkiet Kent, Brooklin czy sportowa wersja Madison lub Texas. Chętnie wybierane są też czapki bejsbolówki, na przykład ponadczasowa Piano czy monochromatyczna Rector.

Wróć na górę
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium