Dla Gentlemana

Do darmowej dostawy brakuje Ci: 100,00 zł

Tatuaż kolorowy czy czarny? Wszystko, co musisz wiedzieć o kolorowych dziarach

0

Tatuaże stają się coraz bardziej popularne, a utalentowani artyści tworzą na naszych skórach niesamowite dzieła sztuki. Przemierzając instagramowe nowości często możemy na stronach tatuatorów zaobserwować kolorowe dziary, które robią wręcz piorunujące wrażenie. Od hiperrealizmu do klasycznych dzieł sztuki aż po postaci z ulubionych bajek czy seriali – dobrze zrobione kolorowe tatuaże to ozdoba, obok której nie da się przejść obojętnie. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania odnoszące się do kolorowych tatuaży, zatem jeśli interesuje cię ten temat lub stoisz przed decyzją, jaką dziarę wykonać, zapraszamy do artykułu.

Tatuaż kolorowy czy czarny? Wszystko, co musisz wiedzieć o kolorowych dziarach

Czy kolorowe tusze do tatuaży są toksyczne?

Pytanie, które swoją genezę ma w naturalnej trosce o nasze własne zdrowie. Należy pamiętać o tym, że tatuaż jest dość mocną ingerencją w ciało. Każde nakłucie to wprowadzenie w skórę niewielkiej ilości zupełnie obcej dla naszego organizmu substancji. Tusze wykorzystywane do tatuowania jeszcze nie tak dawno nie były objęte żadną regulację, ponieważ nie są klasyfikowane jako wyroby medyczne ani kosmetyczne. W 2022 roku weszła w życie nowelizacja europejska (dyrektywa REACH), która ogranicza wykorzystanie tysięcy niebezpiecznych dla zdrowia substancji, studia tatuażu muszą być także wyposażone w kartę produktu z dokładnym opisem. W najnowszych tuszach wykorzystywane są także substancje i barwniki pochodzenia naturalnego, które są bezpieczniejsze dla zdrowia, a stężenie potencjalnie niebezpiecznych chemikaliów nie może przekraczać ustalonych norm.

[product category_id="460" limit="4" getFromMainCategory="true"]

Jakiego koloru tuszu do tatuażu należy unikać?

Dobre tusze sprawdzonych firm, których składy są zgodne z najnowszymi wytycznymi europejskiej dyrektywy REACH niezależnie od koloru nie są niebezpieczne dla zdrowia. Oczywiście, przed decyzją o zarówno kolorowym jak i czarnym warto zapoznać się ze składami i producentami tuszów wykorzystywanych w danym studiu. Tatuator ma obowiązek ujawnić wszystkie te informacje zainteresowanemu klientowi, więc nie bójcie się pytać.  

Czy kolorowy tatuaż bardziej boli? 

Nie wiemy skąd pochodzą przekonania, na to jak bardzo boli wykonanie tatuażu ma wpływ kolor wykorzystywanego pigmentu. Wielokrotnie słyszeliśmy, że to biały najbardziej boli, tymczasem absolutnie nie jest to zgodne z prawdą! Kolorowe tatuaże faktycznie są często bardziej bolesne, ponieważ często kolorowe wzory wymagają po prostu większej ilości wkłuć niż klasyczne czarne dziary, jednak kolor tuszu nie ma tu żadnego znaczenia. Warto także pamiętać, że każdy jest inny, zatem każdy nieco inaczej odczuwa ból podczas wykonywania tatuażu.

Jak dbać o kolorowy tatuaż?

Staramy się w naszych artykułach przekazywać jak najbardziej rzetelne informacje, jednak pamiętajcie, że w przypadku dbania o tatuaż zaraz po zrobieniu to tatuator ma zawsze rację. W zależności od techniki wykonania i wielkości naszej kolorowej dziary artysta da wytyczne, DO KTÓRYCH MUSISZ SIĘ STOSOWAĆ. Jedni każą zdejmować opatrunek second skin wcześniej, inni każą trzymać jak najdłużej, jedni są zwolennikami przekuwania ink sacków (bąbelków wypełnionych plazmą i tuszem, które sączą się z rany i zostają pod opatrunkiem) inni każą je zostawiać. Okres od zrobienia do wczesnego wygojenia jest bardzo ważny, zatem warto dokładnie wykonywać polecania tatuatora a w przypadku wątpliwości zwrócić się do niego. 

[product category_id="459" limit="4" getFromMainCategory="true"]

Co robić by tatuaż nie wyblakł?

Niestety zmorą kolorowych tatuaży jest nieuniknione blaknięcie i rozlewanie się z czasem. Tutaj też bardzo duże znaczenie ma odpowiednia technika i wprawna ręka artysty oraz to, w jaki sposób zabezpieczamy tatuaż przed słońcem i przesuszeniem. Więcej o tym przeczytasz w naszych artykułach: Jak dbać o tatuaż by latem nie wyblakł?, Jak opalać się z tatuażem? Wakacje z dziarą

Do nawilżania tatuażu wybierz balsam o dobrym składzie, a do zabezpieczenia przed promieniami UV używaj stworzonych de tego celu SPFów

Tatuaż czarny czy kolorowy – jak starzeją się kolorowe tatuaże?

To czy twój wybór padnie na tatuaż czarny, czy kolorowy zależy tylko i wyłącznie od twoich preferencji. Jeśli uwielbiasz kolorowe dziary, zrób małą checklistę: 

  • znalazłeś artystę ze świetnym warsztatem i nienaganną techniką, 
  • artystę, który swoje prace prezentuje z dumą nawet po wygojeniu,
  • studio, które wykorzystuje tusze zgodne z dyrektywą REACH i jest w stanie to udowodnić 
  • wiesz, że nie masz uczulenia na żaden składnik tuszu
  • będziesz dbał o tatuaż, chroniąc go przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą wpłynąć na jego trwałość

Jeśli na wszystkie pytania odpowiadasz twierdząco, jest duża szansa, że twoja kolorowa dziara będzie się starzała tak samo godnie jak ta wykonana jedynie czarnym tuszem.   

Po więcej ciekawych poradników i artykułów zapraszamy do naszego bloga:

Komentarze do wpisu (0)

Wróć na górę
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium