Dla Gentlemana

Do darmowej dostawy brakuje Ci: 100,00 zł

Modna broda 2023 – najnowsze trendy w świecie zarostu

0

Nosisz brodę i chcesz nadążać za najnowszymi trendami modowymi? A może dopiero zapuszczasz dłuższy zarost po raz pierwszy i zastanawiasz się, w jakim stylu będzie ci najlepiej? W dzisiejszym artykule opowiemy trochę o doborze brody do kształtu twarzy oraz zobaczymy co piszczy w najnowszych trendach w świecie zarostu na ten rok. Jeśli interesujesz się dobrym stylem, to artykuł dla ciebie! Zapraszamy do lektury.

Modna broda 2023 – najnowsze trendy w świecie zarostu

Jak broda zmienia twarz?

Broda jest elementem dekoracji męskiej twarzy od wieków. Zarost w zamierzchłych czasach dodawał męskości, był też uznawany za symbol odwagi i siły. Gęsto brody szczególnie cenili sobie wikingowie, którzy swoim wyglądem zastraszali przeciwników. Co ciekawe ostatnie badania rzuciły na brodę nowe, bardziej praktyczne światło. Otóż poza tym, że zarost pomagał (i pomaga) wyglądać mężniej to prawdopodobnie ochraniał też twarz przed częścią siły uderzenia. Najnowsze doniesienia jasno pokazują, że po uderzeniu w twarz ta ogolona na gładko wykazuje dużo większą wrażliwość na obrażenia, niż ta z zarostem. Odpowiednio dobrana broda pomoże nadać twarzy atrakcyjnego kształtu, wydłuży okrągłe buzie i nieco stonuje mocne rysy. 

Jak dopasować brodę do twarzy?

Dobranie brody do kształtu twarzy należy oczywiście zacząć od scharakteryzowania cech własnego wyglądu. Wyróżnia się osiem podstawowych kształtów twarzy:

 • twarz okrągła 
 • twarz owalna 
 • twarz trójkątna
 • twarz diamentowa 
 • twarz kwadratowa 
 • twarz prostokątna
 • twarz podłużna 
 • twarz serce
[product category_id="10" limit="4"]

Jaki mam kształt twarzy?

Najprościej kształt twarzy określić za pomocą selfie. Zrób sobie zwykłe zdjęcie od przodu, a następnie:

 1.  narysuj dwie linie oznaczające długość i szerokość twarzy. Dzięki temu będziesz w stanie określić stosunek długości do szerokości twarzy:
 • twarz dłuższa niż szersza – diamentowa, owalna, podłużna, trójkątna, serce
 • twarz szersza niż dłuższa lub tak samo długa, jak szeroka – kwadratowa, prostokątna, okrągła 
 1. narysuj linię na czole wzdłuż linii włosów: 
 • linia prosta – twarz prostokątna, kwadratowa, podłużna, trójkątna
 • linia wygięta w górę – twarz okrągła, owalna, serce
 • linia wygięta w dół – twarz diamentowa
 1. zarysuj kształt szczęki i podbródka:
 • U o mocnych kątach – twarz prostokątna, kwadratowa
 • u  – twarz owalna, okrągła, podłużna 
 • V – twarz trójkątna, diamentowa, odwrócona serce

 

Modne stylizacje brody 2023

Przejdźmy zatem do głównego tematu naszego artykułu, czyli trendów bordowych na rok 2023. W morzu wielu stylizacji na pierwszy plan wybijają się trzy: 

Trzydniowy zarost 

Absolutny klasyk w świecie brodaczy i wszystkich tych, którzy dają sobie odpoczynek od codziennego golenia się na gładko. Absolutnie każdy pan w którymś momencie życia pozwolił sobie na zapiszczenie takiego zarostu, który jeszcze kilkanaście lat temu kojarzony jest z barkiem odpowiedniej higieny i niechlujstwem. Dużym plusem trzydniowej brody jest uniwersalność, bowiem przypasuje ona każdemu panu niezależnie od kształtu twarzy. Trzydniowy zarost jest charakterystycznym elementem wyglądu takich ikon jak Ryan Gosling czy Ryan Reynolds. 

Broda w stylu Van Dyke

Niby trend nowy, a styl brody sprzed lat, ponieważ jej początki sięgają XVII wieku. Ciekawe połączenie brody i wąsów z ogolonymi na gładko policzkami spopularyzował flamandzki malarz Antoon van Dijk (Anthony Van Dyck), od którego imienia pochodzi nazwa tego zarostu. Na pierwszy rzut oka taki styl kojarzy się z kozią bródką, jednak daje dużo większe pole do popisu, jeśli chodzi o stylizację. Wąsy za pomocą wosku można dowolnie zawijać do góry lub w dół. Brodę w stylu Van Dyke zobaczymy na twarzach między innymi Pierce’a Brosnana i Johnnego Deepa  

Pełna broda

Lata mijają, trendy ewoluują, ale zadbana pełna broda zawsze pozostanie na podium najbardziej stylowych męskich atrybutów. Pełna broda z wąsami pomoże łatwo ukryć niedoskonałości twarzy oraz skoryguje kształt, na który możemy wpływać odpowiednim przycięciem włosów. Dzięki brodzie przywrócisz estetyczne proporcje twarzy szerokiej i kwadratowej, wydłużysz twarz okrągłą i nadasz kształtu tej owalnej. Aby zarost wyglądał schludnie wymaga oczywiście pielęgnacji oraz samodzielnego przycinania lub wizyt u sprawdzonego barbera. 

[product category_id="11" limit="4"]

Po więcej artykułów na temat brody zapraszamy na naszego bloga: 

 

Komentarze do wpisu (0)

Wróć na górę
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium