Niby zwykła, mała rzecz, a bez niej ani rusz! Szczotka do brody to niezaprzeczalny numer jeden w codziennej pielęgnacji mężczyzn z zarostem. Jej rola nie kończy się jedynie na stylizacji grzywy, sięga zdecydowanie głębiej!
Niby zwykła, mała rzecz, a bez niej ani rusz! Szczotka do brody to niezaprzeczalny numer jeden w codziennej pielęgnacji mężczyzn z zarostem. Jej rola nie kończy się jedynie na stylizacji grzywy, sięga zdecydowanie głębiej!
Szczotki, kartacze, akcesoria do pielęgnacji brody. Kompendium wiedzy dla każdego brodacza!
Rozmaitych kosmetyków do brody i wąsów cały czas przybywa. Różnorodne składniki, konsystencje, zapachy kuszą mężczyzn, którzy lubią dbać o swój zarost. Trzeba sobie jednak zdać sprawę z tego, że nawet najlepszy specyfik nie zastąpi szczotki do brody. Na tym temacie skupimy się tym razem. Podpowiemy, dlaczego to podstawowy atrybut brodacza i doradzimy, jak wybrać odpowiedni produkt.
Jeśli chcesz przejrzeć najlepsze kartacze, szczotki i grzebienie do brody bez dalszego czytania, to kliknij w link poniżej. Jeśli jednak masz chwilę czasu, to zachęcam do dokończenia lektury! :)
Szczotki, kartacze, grzebienie i nożyczki do brody
Szczotka do brody a kartacz do brody – różnice
Jedni wyczesują brodę szczotką, inni kartaczem. Część zdaje sobie sprawę z różnicy pomiędzy tymi pojęciami, inni nie specjalnie się tą różnicą przejmują. Słusznie, najważniejsze, żeby brodę wyczesywać – bez dwóch zdań. Dla dociekliwych dodamy jednak, że szczotka posiada rączkę, a kartacz jej nie posiada. Ot taki drobiazg. To, jaki rodzaj wybierzesz, zależy wyłącznie od Twoich preferencji. Bez wątpienia, kartacz zajmuje mniej miejsca i część brodaczy twierdzi, że jest wygodniejszy w stosowaniu. Są jednak mężczyźni, którzy zdecydowanie wolą tradycyjną szczotkę z rączką. De gustibus non est disputandum.
Duża szczotka z rączką, ręcznie wykonana w Szwecji, ze szczeciny dzika i drewna oliwkowego. -> Mr Bear Family duża szczotka do brody z dzika
Sucha skóra pod zarostem? Szczotka do brody!
Myli się ten, kto uważa, że rolą szczotki do brody jest jedynie modelowanie grzywy. W pewnym sensie, owszem, jednak głównym jej zadaniem jest pielęgnacja zarostu, a dokładniej skóry pod nim. Każdy brodacz doskonale wie, że skóra odcięta od świata zaczyna żyć własnym życiem, niekoniecznie sielskim. Nie dociera do niej zbyt duża dawka powietrza i substancji odżywczych, spada produkcja sebum i skóra zaczyna wysychać. Objawia się to uporczywym swędzeniem, a na włosach może pojawić się coś na kształt łupieżu. Kondycja włosa również ulega znacznemu pogorszeniu i wtedy właśnie pojawia się chęć sięgnięcia po brzytwę, bo przecież nie o takiej brodzie marzyłem… To ten moment, w którym z pomocą przychodzi mała, niepozorna szczotka. Pozwala ona pozbyć się martwego naskórka, pobudza krążenie krwi, zwiększa produkcję sebum i wzmacnia cebulki włosów. Regularnie czesana grzywa szybciej rośnie i jest pełniejsza. To chyba wystarczające powody, żeby sięgnąć po to akcesorium.
Małą, poręczną szczotkę doskonałą do krótszej brody ma w ofercie Mr Bear Family. To szczotka Travel Size, która ze względu na niewielkie wymiary wspaniale sprawdza się w podróżach. Zobacz ją tutaj -> Mr Bear Family szczotka do brody z dzika Travel Size
Jak wybrać szczotkę do brody?
Obecnie na rynku spotkamy tak wiele różnorodnych szczotek do brody, że wybór tej jedynej nie należy do najłatwiejszych. Podpowiadamy zatem, na co zwrócić uwagę, czym różnią się poszczególne produkty i jakie mają cechy. To powinno nieco ułatwić zadanie. Warto zdać sobie sprawę z tego, że odpowiednio dobrana szczotka może posłużyć kilka, a nawet kilkanaście lat. Można zatem poświęcić na jej wybór nieco więcej czasu, a na zakup nieco więcej pieniędzy.
Duża czy mała szczotka do brody – czy rozmiar ma znaczenie?
W przypadku szczotki do brody na pewno. W tym momencie musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy szczotka będzie spokojnie leżała w szafce, czy jednak zamierza towarzyszyć Ci podczas podróży. Masz ochotę nosić ją przy sobie na co dzień, żeby w każdej sytuacji móc przeczesać grzywę czy raczej posłuży wyłącznie do porannej pielęgnacji w zaciszu własnej łazienki? W zależności, którą opcję wybierasz, powinieneś dostosować rozmiar szczotki do oczekiwań. W ofercie znajdziesz między innymi podróżne szczotki (takie oferuje między innymi szwedzka marka Mr Bear Family), które idealnie nadają się na przykład do włożenia w kieszeń spodni czy marynarki. Nie wszyscy jednak lubią przeczesywać brodę takimi kompaktowymi kartaczami. Przy długich grzywach na pewno zajmuje to znacznie więcej czasu, jednak możliwość wyczesania brody (zwłaszcza tej długiej) po posiłku na mieście to na pewno spory komfort. Konflikt interesów… Większe szczotki są dla wielu po prostu poręczniejsze. Wybór należy do Ciebie i jest uzależniony od Twoich potrzeb i oczekiwań. W ostateczności możesz zdecydować się na dwa różne rozmiary i będziesz miał problem z… brody. ;-)
Szczotka do brody twarda czy miękka?
Przy zakupie warto zwrócić uwagę na twardość włosia. W zależności od tego, jaki fragment włosa dzika został użyty, szczotka może być twarda lub miękka. Włosie dzika najtwardsze jest u nasady, ma zdecydowanie jaśniejszy kolor w tym miejscu, dalsza ciemna część jest bardziej miękka. Mężczyźni z delikatnym zarostem powinni wybierać szczotki miękkie, panowie o gęstych grzywach bardziej docenią twarde kartacze. Podobnie jest z gęstością włosia. Szczotka o większej gęstości sprawdzi się przy lekkim zaroście, ta o mniejszej gęstości głębiej i lepiej wnika w brodę, więc polecana jest dla posiadaczy dłuższej grzywy. Co do długości włosia jest jedna zasada – im szczotka jest równiejsza i krótsza tym delikatniejsza.
- Mocowanie doskonałe
Kolejna ważna kwestia podczas wyboru szczotki idealnej. Najczęściej spotykane jest mocowanie włosia za pomocą poduszki pneumatycznej. Są to zazwyczaj szczotki produkowane maszynowo. Włosie zbierane jest w pukle, a te są przewlekane przez dziurki znajdujące się w gumowej (kauczukowej) poduszce. Innym rozwiązaniem są szczotki drewniane nabijane. Tutaj włosie mocowane jest bezpośrednio w drewnie (zwykle mechanicznie). Ostatni typ to szczotki drewniane przewlekane, które są zazwyczaj dziełem rzemieślników. To produkt niemal niezniszczalny. Można ją poznać po tym, że gdy spojrzymy na nią z boku zauważymy, że jest klejona z dwóch kawałków drewna. W jednym z nich wiercone są otwory, przez które przewlekane jest włosie, drugie zamyka całą konstrukcję.
Drewniana szczotka do brody
Nie tylko włosie odgrywa ważną rolę w szczotce do brody. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z którego produkt został wykonany. To wpływa na żywotność szczotki, ale również poprawia komfort szczotkowania. Najczęściej spotykane są szczotki wykonane z drewna bukowego. To wytrzymały, godny uwagi materiał. Rzadziej spotykany jest dąb - bardziej wytrzymały i szlachetniejszy. Prawdziwym luksusem jest czarny dąb. W ofercie znajdziemy również sporą gamę drewna egzotycznego. Przede wszystkim, przed zakupem warto dowiedzieć się więcej o wytrzymałości i trwałości danego materiału. Na rynku zetkniemy się ze szczotkami olejowanymi i lakierowanymi. Te pierwsze są zwykle droższe i efektowniejsze. Nie przekłada się to jednak w znaczącym stopniu na wytrzymałość produktu.
Szczotka do brody z dzika
To jedna z najważniejszych kwestii podczas wyboru szczotki do brody – rodzaj włosia. Bez wątpienia, najlepszym wyborem jest włosie naturalne. Materiałom syntetycznym dziękujemy. Kompletnie nie sprawdzą się w tej roli. Mogą co najwyżej prowadzić do łamliwości włosów i rozdwajania końcówek.Najczęściej spotykane i najbardziej polecane są szczotki z włosiem dzika, które jest zbudowane z keratyny, podobnie jak ludzki włos. Dodatkowo jest ono znacznie sztywniejsze i grubsze, dzięki czemu doskonale dociera aż do skóry. Przy tym, nie ma twardych końcówek, które mogłyby uszkodzić grzywę. Delikatnie, ale skutecznie dba o zarost i spełnia wszystkie funkcje, które idealny kartacz spełniać powinien. Masuje skórę pod brodą i poprawia jej ukrwienie, a także stymuluje wzrost włosa. Zwiększa produkcję sebum i doskonale rozprowadza je na całej długości grzywy. Skóra odzyskuje komfort, a broda swój naturalny blask.
Jak czesać brodę?
Jeśli stałeś się już dumnym posiadaczem idealnej szczotki do brody, powinieneś poznać kilka faktów. Przede wszystkim, porządnie szczotkuj grzywę dwa razy dziennie, jeśli chcesz uzyskać widoczne efekty. Brodę szczotkujemy po osuszeniu. Traktowanie kartaczem mokrych włosów może je uszkodzić. Szczotkowanie najlepiej rozpocząć od policzków i kierować się w dół, a potem od szyi w górę. Dla uzyskania lepszych efektów można zastosować odpowiedni olejek do brody lub balsam.
Jak czyścić szczotkę do brody?
Nie wystarczy tylko zdobyć, trzeba też o nią dbać! Ze szczotką jak z kobietą. Jeśli chcesz cieszyć się nią przez długie lata, odpowiednio się o nią zatroszcz. Po pierwsze, nowa szczotka nie wymaga wyparzania. Jest gotowa do użycia zaraz po zakupie. Po drugie, po każdym użyciu uderz delikatnie szczotką w dłoń, by pozbyć się większych zabrudzeń. Po trzecie, przechowuj szczotkę włosiem do dołu (gromadzi się na niej wówczas mniej zanieczyszczeń). Po czwarte, myj dokładnie szczotkę raz na dwa – trzy miesiące (nie częściej, bo straci swoje właściwości). Do tego celu zastosuj szampon do brody, dokładnie opłukaj i pozostaw do wyschnięcia. Nie susz suszarką!
Teraz już nie pozostaje Ci nic innego, jak cieszyć się doskonale wypielęgnowaną grzywą! W razie pytań, służymy pomocą!
Po więcej poradników i artykułów zapraszamy na naszego bloga: