Ten temat przewija się bardzo często. Co jakiś czas dostaję zapytania, jak zapuścić brodę, jak o nią dbać w początkowym okresie i jak pobudzić ją do wzrostu. Wygląda na to, że wakacje to idealny moment, by rozpocząć przygodę z brodą. Kiedy odpoczywamy, relaksujemy się włosy znacznie szybciej rosną i zdecydowanie lepiej wyglądają. Jak jeszcze możemy pobudzić grzywę do wzrostu? Co zrobić, żeby broda szybciej rosła? To pytanie słyszę wyjątkowo często. Przygotowałem garść porad, dzięki którym wyhodujesz pełną i gęstą brodę, w krótszym czasie.
Ten temat przewija się bardzo często. Co jakiś czas dostaję zapytania, jak zapuścić brodę, jak o nią dbać w początkowym okresie i jak pobudzić ją do wzrostu. Wygląda na to, że wakacje to idealny moment, by rozpocząć przygodę z brodą. Kiedy odpoczywamy, relaksujemy się włosy znacznie szybciej rosną i zdecydowanie lepiej wyglądają. Jak jeszcze możemy pobudzić grzywę do wzrostu? Co zrobić, żeby broda szybciej rosła? To pytanie słyszę wyjątkowo często. Przygotowałem garść porad, dzięki którym wyhodujesz pełną i gęstą brodę, w krótszym czasie.
Jak zapuścić brodę?
Najtrudniejszy pierwszy krok – to powiedzenie sprawdza się również na tym gruncie. Dla wielu decyzja o zapuszczaniu brody wymaga odwagi. Sporo mężczyzn po kilku dniach rezygnuje z tego postanowienia i wraca do codziennego golenia swojej twarzy. Co najczęściej zniechęca do hodowania grzywy?
- W początkowej fazie zapuszczania zarostu skóra może nieprzyjemnie swędzieć.
- Kilkudniowy czy kilkunastodniowy zarost nie zawsze wygląda atrakcyjnie. Część osób może odbierać nasz wygląd jako wyraz lenistwa.
- Broda rośnie zbyt wolno, a Ty chciałbyś by jak najszybciej stała się gęsta i pełna.
- Skóra pod zarostem może się wysuszać i łatwiej ulegać rozmaitym podrażnieniom.
- Zadbana broda wymaga regularnej pielęgnacji. Aby grzywa dobrze się prezentowała, trzeba ją systematycznie przycinać.
To najczęstsze problemy zgłaszane przez początkujących brodaczy. Faktycznie, początki bywają trudne, ale przy odrobinie zaangażowania i cierpliwości można uzyskać naprawdę zadowalające efekty. Czasem warto zaryzykować. Podpowiem Wam, jak radzić sobie z każdym z tych problemów, by droga do epickiej brody była nieco przyjemniejsza.
Jak skutecznie zapuścić brodę? Sposób na swędzącą skórę pod brodą
Problem swędzącej skóry dotyka większość mężczyzn zapuszczających brodę. To nierzadko powoduje, że rezygnujemy z dalszego hodowania grzywy i sięgamy po maszynkę. Twarz pokrywa się coraz większą ilością krótkich włosków, które drażnią skórę i powodują uporczywe swędzenie. To uczucie wzmaga się na przykład podczas wysiłku fizycznego, kiedy podrażniona skóra zaczyna się pocić, możemy wówczas odczuwać nie tylko swędzenie, ale również pieczenie. Jak sobie z tym radzić? Okazuje się, że dobre kosmetyki do brody potrafią zdziałać cuda. Sięgnij po dobry olejek do brody, najlepiej z dużą ilością naturalnych substancji. Polecam któryś z produktów Mr Bear Family. W ich składzie znajdziemy między innymi olejek migdałowy, arganowy, Jojoba czy olej z pestek moreli. Każdy z nich doskonale nawilży skórę i zarost, a przy okazji zmiękczy włosy, dzięki czemu odczujesz natychmiastową ulgę. Nawilżanie i zmiękczanie zarostu to w tej chwili podstawa. W tych trudnych chwilach pomocny może okazać się również dobry balsam do brody.
Zapuszczanie brody – nieatrakcyjny wygląd świeżego zarostu
Sposób na nieatrakcyjny wygląd w pierwszym okresie hodowania brody? Niestety, jest tylko jeden. Jeśli zdecydowałeś się zapuścić brodę, wybierz się najlepiej na dłuższy urlop. W tym czasie możesz sobie pozwolić na mniej atrakcyjny wygląd, a także skupić się na odpowiedniej pielęgnacji. Po powrocie zaskoczysz wszystkich pozytywną zmianą. Jeżeli bardzo chcesz mieć grzywę, a nie możesz sobie pozwolić na taki urlop, musisz po prostu zacisnąć zęby i przeczekać ten czas. Coraz więcej mężczyzn decyduje się na hodowanie bujnej grzywy, więc nie jest to już nic nadzwyczajnego. Na pewno przetrwasz. Kwestia odpowiedniego nastawienia!
Jak szybko rośnie broda? Sposób na szybszy wzrost brody
Naturze można nieco pomóc. Niestety, bywa tak, że zarost jest bardzo ubogi i trzeba się pożegnać z marzeniem o bujnej grzywie, ale to stosunkowo rzadki przypadek. Większość mężczyzn ma szansę wyhodować imponującą brodę. Jeśli chcesz pobudzić zarost do wzrostu, musisz trzymać się kilku zasad.
- Zrelaksuj się – zacznijmy od podstaw. Brodacz zrelaksowany to brodacz usatysfakcjonowany. Stres na pewno nie jest Twoim sprzymierzeńcem. Mamy wakacje, zaplanuj sobie, chociaż krótki odpoczynek, a od razu poczujesz różnicę. Kiedy wypoczywamy, nasza skóra i włosy są w znacznie lepszej kondycji. Stres powoduje, że pasma stają się matowe i osłabione. Jeśli zatem chcesz, by Twoja broda szybciej rosła i godnie się prezentowała, zrelaksuj się! Badania dowodzą, że najszybciej włosy rosną podczas snu. Śpij zatem spokojnie i do woli! ;-)
- Jedz zdrowo – dieta ma niebagatelny wpływ na nasz wygląd, w tym również na kondycję brody. Wprowadź do swojego jadłospisu produkty z dużą zawartością dobrze przyswajalnego białka, na przykład mięso, ryby, pestki dyni, groch, jajka, migdały czy orzeszki ziemne. Dieta powinna być bogata również w witaminy z grupy B. Na wzrost włosów największy wpływ ma witamina B7, czyli biotyna. Znajdziemy ją w mięsie (szczególnie w wątróbce), ale zawiera ją również soja, orzechy, żółtko jaj, otręby, kukurydza, pomidory, szpinak czy cebula. Zadbaj również o odpowiednią dawkę żelaza (warzywa strączkowe, mięso, nabiał). Jego przyswajalność zwiększysz spożywając produkty z witaminą C (acerola, pomarańcze, cytryny, kiwi, dzika róża). W Twojej diecie nie powinno zabraknąć także cynku. Znajdziesz go między innymi w kaszy jaglanej czy żółtym serze.
- Szczotkuj brodę – Szczotka w dłoń i do dzieła! Każdy brodacz wie, że bez tego akcesorium trudno się obejść. Dobra szczotka do brody (na przykład z naturalnej szczeciny dzika) może wiele zdziałać. Regularne czesanie grzywy pobudza krążenie i sprawia, że skóra pod zarostem oraz zarost są znacznie lepiej odżywione. Co ważne, szczotkowanie pobudza również brodę do wzrostu i wzmacnia pasma. Warto zatem systematycznie czesać swoją grzywę!
- Pielęgnacja brody – Jeśli chcesz, by Twoja grzywa była gęsta i pełna, musisz się uzbroić w dobre kosmetyki do brody. Bez wątpienia, w Twojej łazience powinien na dobre zagościć olejek do brody. Przyda się również balsam do brody. Niezwykle istotne jest prawidłowe oczyszczanie grzywy. W tej roli idealnie sprawdzi się szampon do brody, który zadba nie tylko o włosy, ale również o skórę. Jeśli chcesz, by broda rosła szybciej, wybieraj olejki do brody, które w swoim składzie mają między innymi olej z pestek moreli lub olejek rycynowy. Substancje te nie tylko dbają o odpowiednią kondycję brody, ale również pobudzają ją do szybszego wzrostu.
Hodowanie brody – sposób na podrażnienia i uczucie suchości skóry
Jak już ustaliliśmy na początku, skóra pod zarostem łatwo nie ma. Swędzenie dotyczy głównie (choć nie zawsze) pierwszej fazy zapuszczania zarostu, ale uczucie suchości i podrażnienia mogą pojawiać się na każdym etapie hodowania brody. Na szczęście, przy odpowiedniej, regularnej pielęgnacji możemy skutecznie pozbyć się tego problemu. Zatem dobry olejek do brody lub balsam powinien na stałe zagościć w naszej łazience. Ważne, by dbać o nawilżenie odciętej od świata skóry, odżywiać ją, a także zmiękczać zarost. Niezwykle istotne jest właściwe oczyszczanie grzywy. Warto stosować odpowiedni szampon do brody, który skutecznie ją oczyści, ale również nawilży. Zadba także o skórę pod zarostem. Jeśli masz delikatną cerę, wybieraj kosmetyki do brody naturalne, pozbawione chemicznych dodatków czy agresywnych substancji zapachowych, które mogą ją dodatkowo podrażnić. Nie musisz rezygnować z przyjemnych zapachów. Sięgaj po specyfiki zawierające naturalne olejki eteryczne. Dobre kosmetyki do brody szybko przywrócą komfort Twojej skórze.
Zapuszczanie brody poradnik – pielęgnacja brody
Owszem, dla niektórych może to być problemem. Na półce w łazience powinny pojawić się bowiem odpowiednie kosmetyki do brody oraz niezbędne akcesoria. Aby broda prezentowała się dobrze, trzeba o nią dbać. Wbrew pozorom, taka pielęgnacja wcale nie zabiera dużo czasu, co więcej, dobre kosmetyki do brody są tak przyjemne w stosowaniu (nie wspominając już o ich zapachach), że chętnie będziesz po nie sięgał. Mycie brody, nakładanie olejku czy balsamu potrwa kilka minut, podobnie szczotkowanie grzywy. Jak zobaczysz efekty tej pielęgnacji, pewnie szybko się do niej przekonasz. Kwestia wprawy i przyzwyczajenia.
Jak przycinać brodę?
Ten punkt możemy połączyć z poprzednim. Bez wątpienia, by broda prezentowała się dobrze, trzeba dbać o jej kształt. Warto na początku określić, jaki efekt chcemy uzyskać. Dobrze jest skonsultować się na przykład z profesjonalnym barberem, który podpowie, jaki typ brody będzie pasował do naszego kształtu twarzy, a następnie regularnie przycinać odpowiednie partie zarostu, by uzyskać pożądany efekt. W przycinaniu brody szybko nabierzesz wprawy i podobnie jak do regularnej pielęgnacji, bez trudu, się przyzwyczaisz.
Wyhodowanie epickiej brody wymaga zaangażowania. Nie ma co do tego wątpliwości. Jeśli jednak przygotujesz dobry plan działania, będziesz mógł nosić swoją grzywę z dumą! Tego Ci życzę! ;-)
Więcej poradników gentlemana tutaj:
Jaką maszynką się golić, by cieszyć się idealną gładkością bez podrażnień?
Jak poskromić twardą, męską brodę? Najlepsze kosmetyki do brody