Dla Gentlemana

Do darmowej dostawy brakuje Ci: 100,00 zł

Jak starzeje się tatuaż? Tatuaż po latach

0

Twój tatuaż to nie tylko kawałek atramentu na skórze – to osobista opowieść, wyraz twórczości i często coś, co wzbudza emocje i wspomnienia. Jednak, podobnie jak wiele innych rzeczy w życiu, tatuaż nie jest odporny na upływ czasu. Wraz z kolejnymi latami tatuaż może ulec zmianom, które nie zawsze dobrze wpływają na jego ogólny wygląd. W dzisiejszym artykule opowiemy trochę o procesie starzenia się tatuaży, damy kilka wskazówek dotyczących szczególnie narażonych na działanie czasu wzorów i technik tatuażu oraz odkryjemy rąbek tajemnicy dotyczących poprawek i cover upów. Zapraszamy do lektury!

Jak starzeje się tatuaż? Tatuaż po latach

Dlaczego tatuaż z czasem się zmienia?

Kiedy po raz pierwszy ozdobiłeś swoją skórę pięknym tatuażem, wydawało się, że to dzieło sztuki będzie trwało wiecznie. Jednak po pewnym czasie zauważasz, że linie stają się mniej wyraźne, kolory blakną, a detalowe elementy zlewają się w jedno. To naturalny proces, związany z regeneracją skóry i działaniem promieni słonecznych. Wiele zależy oczywiście od doświadczenia i umiejętności samego artysty, który wbija tusz pod skórę. W niektórych przypadkach igła wbijana zbyt słabo lub zbyt mocno spowoduje szybsze blaknięcie i rozmywanie się dziary, wówczas warto skontaktować się z osobą, która wykonała tatuaż. 

Jak już wspominaliśmy, duże znaczenie ma także naturalna reakcja skóry na promienie słoneczne. W ofercie naszego sklepu posiadamy szeroki wybór kosmetyków do tatuażu w tym także kremów z filtrem UV. Nawet jeśli tatuażysta wykonał świetną technicznie dziarę, a my nie będziemy dbali o odpowiednie natłuszczenie i ochronę przed słońcem, tatuaż po kilku latach po prostu zacznie się rozmywać i blaknąć. 

[product category_id="459" limit="4" onlyAvailable="true"]

Jakie tatuaże źle wyglądają po latach? Najgorsze tatuaże

Przyczyny starzenia się tatuażu są różnorodne. Skóra, na której został wykonany, ulega nieustannym procesom odnawiania się, co może wpłynąć na wygląd tatuażu. Promienie UV również odgrywają swoją rolę, powodując blaknięcie i utratę intensywności kolorów. Czasami nawet zmiany w diecie czy przybieranie na wadze mogą wpłynąć na wygląd Twojego tatuażu. Jest jednak kilka rzeczy, które można zrobić, by tatuaż dobrze się starzał,  jeszcze na etapie wyboru projektu. 

Tatuaże watercolor 

źródło: boredpanda.com

Bardzo piękne dziary, które wyglądają jak przeniesione na skórę obrazy wykonane akwarelą. Kolorowe i żywe małe dzieła sztuki są jednak narażone na działanie czasu i mogą starzeć się szybciej niż tradycyjne wzory. Zazwyczaj outline, czyli kontur utrzymuje kształt dziary, w przypadku tatuaży akwarelowych znakiem szczególnym jest pewna płynność i brak wykorzystania takich linii. Po latach tatuaż watercolor może być rozlany i wyblakły. 

Małe tatuaże z dużą ilością szczegółów 

źródło: boredpanda.com

Bardzo często zdarza się, że poszukując wzoru na pierwszy tatuaż nie chcemy mocno szaleć. Jest to zupełnie naturalne, że decydując się na pierwszą dziarę nie lecimy od razu na pół pleców. Warto mieć jednak z tyłu głowy fakt, że malutkie tatuaże z dużą ilością szczegółów mają duże ryzyko zlania się już po kilku latach. Dobry tatuażysta jeszcze na etapie projektowania prawdopodobnie zaproponuje pewne zmiany, czasem może być to większy rozmiar, czasem zmniejszenie ilości szczegółów – warto posłuchać rad specjalisty!   

Tatuaże na palcach 

źródło: boredpanda.com

Tatuowanie palców bardzo zależy od dokładnej lokalizacji. Dobry tatuażysta, który ma doświadczenie z takimi pracami chętnie wykona dziarę na wewnętrznej lun zewnętrznej stronie dłoni oraz górze palców, jednak tatuowanie palców z boku jest odradzane przez większość artystów. Takie tatuaże bardzo szybko ulegają starciu i degradacji, ponieważ są to miejsca, które w zasadzie ciągle o sobie trą. 

[product category_id="463" limit="4" onlyAvailable="true"]

Czy tatuaż można odświeżyć?

Niektóre motywy tatuaży są bardziej podatne na starzenie się niż inne. Na przykład, drobne szczegóły, cienkie linie lub subtelne cienie mogą z czasem zanikać, tworząc zniekształcone obrazy. Tatuaże na obszarach skóry, które narażone są na ciągłe tarcie lub napięcie, także mogą podlegać większemu zniszczeniu. Czy jeśli dziara straciła dawny blask, można ją odświeżyć? Dobra wiadomość jest taka, że w wielu przypadkach tatuaż można odświeżyć i przywrócić mu blask z dawnych lat. Wizyta u doświadczonego tatuażysty może pomóc w przywróceniu intensywności kolorów, poprawieniu linii oraz dodaniu kilku elementów, które nadadzą tatuażowi nowego życia. Należy jednak pamiętać, że tatuaż to coś zupełnie osobistego i każdy przypadek jest inny, dlatego trudno powiedzieć, że każdy może liczyć na tego typu poprawki, czasem potrzebne są mocniejsze działa, czyli cover up. 

[product category_id="461" limit="4" onlyAvailable="true"]

Cover up tattoo – zakrycie starego tatuażu 

Czy Twoje wspomnienia związane z tatuażem przekształciły się w rozczarowanie? Jeśli Twój tatuaż nie wygląda już tak, jakbyś tego chciał, istnieje rozwiązanie – cover up, czyli zakrycie starego tatuażu nowym wzorem. Doświadczony tatuażysta na podstawie kalki starej dziary może stworzyć nowy projekt, który skutecznie ukryje niechciane elementy poprzedniego tatuażu. Oczywiście decydując się na zakrycie, musimy mieć świadomość, że nowy tatuaż musi być większy i ciemniejszy niż poprzedni, zatem nie jest to proces, który można wykonać wiele razy. 

Po więcej ciekawych artykułów na temat tatuażu zapraszamy na naszego bloga: 

Komentarze do wpisu (0)

Wróć na górę
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium