Dla Gentlemana

Do darmowej dostawy brakuje Ci: 100,00 zł

Jak dbać o włosy? Najważniejsze zasady pielęgnacji włosów

0

Żeby zatroszczyć się o dobrą kondycję włosów i skóry głowy wystarczy codzienna pielęgnacja. Co się jednak kryje za tym stwierdzeniem? Czy chodzi o zwykłe mycie głowy? A może o inne zabiegi? Co powinieneś wiedzieć na ten temat? W poniższym artykule poruszymy najważniejsze tematy – zaczynając od podstaw na temat mycia głowy, przez dobór szamponu, aż po informacji na temat innych środków pielęgnacyjnych, jak pomady. No to co, zaczynamy?

Jak dbać o włosy? Najważniejsze zasady pielęgnacji włosów

Świadoma pielęgnacja włosów

W większości przypadków warto myć głowę każdego dnia. To niezwykle istotne z powodu różnych zanieczyszczeń jak smog, kurz itp. Zbierają się one, osiadając na skórze i pokrywając włosy, przyczyniając się do tego, że ich stan mocno się pogarsza. Wystarczy niewiele czasu bez pielęgnacji grzywy, by szybko się o tym przekonać. Jak się jednak okazuje, sam proces mycia (ale i suszenia włosów) powinien być przeprowadzony prawidłowo. Trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

W jakiej wodzie myć włosy? Temperatura wody ma znaczenie!

Ni mniej, ni więcej – optymalna temperatura wody jest kluczowa w przypadku codziennej pielęgnacji włosów. Uważaj, by nie była za gorąca, ani za zimna. Obie te skrajności mają negatywny wpływ na kondycję grzywy. Zbyt wysoka temperatura wody szkodzi łuskom, które zbyt mocno się rozszerzają, tracąc blask i nieestetycznie matowiejąc. Inna wada wiąże się zza szybką produkcją sebum, co powoduje, że skóra głowa ulega przetłuszczeniu. Jak już wspomnieliśmy, wiele złego wyrządza też zbyt zimna woda, wpływając bezpośrednio na stan łusek. Ale nie z tego powodu, że się rozszerzają, jak przy gorącej wodzie, ale wręcz przeciwnie – przestają się one rozchylać, co zapobiega wnikaniu w nich wartościowych składników szamponu. Są dla nich zamknięte, przez co struktura włosa traci na jakości. 

Jak myć włosy?

Pamiętaj więc, by zawsze używać letniej wody, ale to dopiero początek wskazówek, bo powinieneś też wiedzieć, jak prawidłowo myć głowę. Być może robisz to dobrze, więc potraktuj tę informację jako tego potwierdzenie. A może przy okazji dowiesz się czegoś istotnego?

Zacznij oczywiście od zmoczenia włosów i naniesieniu niewielkiej ilości szamponu, który rozetrzesz w dłoniach. Rozprowadź go na głowie i masuj jej powierzchnię kolistymi ruchami. Zapewnisz sobie nie tylko przyjemny, odprężający masaż głowy, ale też tym sposobem pobudzisz ukrwienie skóry, co wzmacnia cebulki włosów. Nie warto się śpieszyć z myciem głowy – najlepiej powtórzyć tę czynność, ponieważ za pierwszym razem usuniesz wszelkie zabrudzenia, a za drugim dostarczysz włosom i skórze najważniejszych składników odżywczych. 

I właśnie, wspominając o tym, nie można zapominać o stosowaniu odżywki, która dostarcza skórze głowy i włosom cennych składników zmiękczających i nabłyszczających. Pamiętaj jednocześnie, że dostępne są różne odżywki, dlatego nim użyjesz wybrany preparat, powinieneś zaznajomić się z zaleceniami producenta. To dlatego, że nie wszystkie odżywki należy (jak szampon) od razu spłukać. Niektóre trzeba potrzymać kilka minut na głowie, a zdarza się też, że w ogóle nie powinniśmy tego robić (lekkie lotiony). 

Jak suszyć włosy? Optymalna temperatura suszenia

Wiesz już, jak duże znaczenie dla kondycji włosów ma odpowiednie mycie włosów, w tym dobór optymalnej temperatury włosów, ale to nie wszystko, o czym warto pamiętać, gdyż wiele zależy też od tego, jak osuszasz mokre włosy. Można pomyśleć, że to banalne, lecz zgodnie z przysłowiem – diabeł tkwi w szczegółach – czai się tu chochlik, który niezauważalnie na pierwszy rzut oka psuje cały efekt. Aby temu zapobiec, wystarczy stosować się do najważniejszych rekomendacji. Przede wszystkim, nie powinieneś zbyt mocno tarmosić włosów, bo to pogarsza ich kondycję. Źle też na nią wpływa gorące powietrze z suszarki. Najlepiej jej nie używać, a jak już musisz, wybierz letni strumień powietrza, który jest łagodniejszy dla delikatnej struktury włosów. Do wycierania włosów najkorzystniej stosować ręcznik, ale nie z syntetycznego włosia, lecz wykonanego w 100% bawełny. 

Jak często myć włosy?

Kluczowym zagadnieniem też jest to, jak często myć włosy. Pisaliśmy już, że najlepiej robić to codziennie, i tak to wygląda w większości przypadków, że nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby myć je każdego dnia. Oczywiście, działaj wedle własnego uznania, myjąc włosy tak często, jak tego potrzebują. Sam znasz je najlepiej. Niemniej, regularne dbanie o włosy to ograniczenie ryzyka, że będą się w nich gromadzić zanieczyszczenia, takie jak kurz, pot i przykre zapachy, na przykład dymu tytoniowego czy smogu. Zbyt długie przerwy między kolejnymi myciami mogą spowodować, że zabrudzenia się skumulują, co wpłynie oczywiście niekorzystnie na kondycję włosów i skóry głowy. 

Jaki szampon do włosów? 

Wbrew ogólnej opinii wielu Panów, szampon do włosów ma znaczenie! Prawidłowe mycie włosów i ich suszenie to absolutna podstawa, lecz zdecydowanie warto wiedzieć więcej o tym, jak je pielęgnować, by zawsze było okazem zdrowia i dobrego stylu. Niestety wielu mężczyzn nie zwraca na to zbyt dużej uwagi, wybierając uniwersalne kosmetyki, czyli takie, które nie są konkretnie dedykowane do włosów i skóry na głowie. Niektórzy nawet z braku innych środków pod ręką korzystają z kosmetyków swojej partnerki. To bardzo zły pomysł, ponieważ skóra męska i damska znacznie się między sobą różnią. Mają inną budowę – męska jest grubsza, na też inne, niższe niż u kobiet pH. 

[product category_id="22" limit="4" onlyAvailable="true"]

Dobierz szampon do rodzaju włosa

Kupując szampon, powinieneś wybrać środek idealny do potrzeb swoich włosów, uwzględniając ich jakość, teksturę i ewentualne dolegliwości (jak przetłuszczająca się skóra głowy). Zdecydowanie odradzamy tzw. szampony 2w1, służące do mycia nie tylko włosów, ale i ciała. To na pewno wygodne i lepiej się opłaca, ale to jedyne korzyści. Wad jest więcej i są poważne – przez nieodpowiednie składniki skóra głowy może zostać wysuszona i podrażniona, a włosy staną się łamliwe, prezentują się niezbyt atrakcyjnie. 

Skutki źle dopasowanego szamponu mogą być nieprzyjemne i dość dotkliwe, od wywoływania uczucia swędzenia, powstawania łupieżu, podrażniania skóry głowy, aż do osłabiania cebulek włosów. W efekcie włosy mogą być nadmiernie wysuszone lub wręcz przeciwnie – sklejać się, przez co są trudne w rozczesywaniu, a tym bardziej stylizowaniu. Zdecydowanie najważniejsze w każdym szamponie jest skład i to na niego w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę. Należy unikać takich szkodliwych substancji, jak alkohole, ftalany, parabeny czy drażniące detergenty (np. Sodium Laureth Sulfate, Sodium Coco Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate). Zdecydowanie polecane są łagodne, pełne naturalnych składników, szampony, w których dominuje bogactwo nawilżających olejów, witamin i ekstraktów z ziół.

Jakie mydło do mycia włosów?

Chcielibyśmy polecić ci coś sprawdzomego – zestaw trzech mydeł do włosów marki RareCraft, składający się z mydła Druidzkiego, Kwiat Orientu i Naturalnego. Wszystkie one mają wspólny mianownik, łączy je bogactwo składników aktywnych pochodzenia roślinnego, takich jak ekstrakt z pokrzywy i łopianu. Wzmacniają włosy, zapobiegając ich wypadaniu. Włosy odzyskują wygląd i połysk. Mydła do włosów RareCraft tworzone są według autorskiej receptury i produkowane ręcznie w podkrakowskiej mydlarni. Do zestawu dołączany jest stylowy, ekologiczny  lniany woreczek, co sprawia, że mydła doskobale nadają się na prezent. 

Rodzaje szamponów 

Weźmy teraz pod uwagę wszystkie rodzaje włosów i opiszmy, jakie środki najlepiej stosować do konkretnego typu. Zaczynamy od włosów przetłuszczających się, a następnie przechodzimy do włosów cienkich, suchych i łamliwych, farbowanych, z łupieżem i kręconych.

Szampon do włosów przetłuszczających się 

Włosy mające tendencję do przetłuszczania się potrzebują szamponów oczyszczających, wolnych od składników natłuszczających (jak oleje, silikony), ale za to z dodatkiem ziół o działaniu ściągającym, zwłaszcza szałwi, rozmarynu, pokrzywy i rumianku. Włosy przetłuszczają się, gdy gruczoły łojowe w skórze głowy pracują niewłaściwie. Zadaniem szamponu jest nie tylko oczyszczenie, ale też zahamowanie nadmiernego łojotoku i regulacja pracy gruczołów. 

Szampon do włosów cienkich

Dla włosów cienkich najlepszy jest szampon oczyszczający z resztek kosmetyków. Bardzo ważne, by jego składzie były obecne pogrubiające proteiny i polimery. Głównie tu chodzi o to, by dodać włosom objętości. W tym przypadku sprawdza się tzw. suchy szampon, gdyż jego drobinki pochłaniają nadmiar sebum, a co równie ważne – unosząc je u nasady, dodając im objętości. Pamiętaj jednak, że sam suchy szampon nie wystarczy, a nawet potrafi niekorzystnie wpływać na kondycję włosów (zwłaszcza niezmywany może je oblepiać i niszczyć). Dlatego też uzupełniaj tę pielęgnacyjną kurację odpowiednio dobranym szamponem w płynie, który oczyszcza z resztek kosmetyków, wzmacnia i pogrubia włosy, ale musi zawierać  wspomniane na początku akapitu  polimery i proteiny.

Szampon do włosów suchych

Włosy suche i łamliwe odmiennie niż przetłuszczające się, są za słabo nawilżone, dlatego doskonałym rozwiązaniem są kremowe szampony nawilżające, z dodatkiem olejków, gliceryny i keratyny, bez takich szkodliwych dodatków, jak siarczany i substancje wysuszające. Trzeba jednakże pamiętać, że niektóre szampony mogą jeszcze bardziej wysuszać. Odpowiedni specyfik to tego rodzaju włosów musi zawierać składniki z dwóch grup, są to nawilżające humektanty i ochraniające emolienty. Korzystnie, jeśli szampon ma kremową formułę i zawiera w swoim składzie naturalne olejki (zwłaszcza kokosowy, arganowy, z awokado). 

Szampon do włosów farbowanych i rozjaśnianych

Farbowanie i rozjaśnianie to zabiegi, które może i przynoszą zamierzone rezultaty w zakresie modnego looku, ale jednocześnie niszczą włosy. Dobry szampon powinien przede wszystkim oczyszczać delikatnie, żeby jeszcze bardziej nie pogorszyć kondycji osłabionych pasm. Dlatego też idealnym środkiem jest szampon wzmacniający, którego pH nie przekracza 7. Ważne, by był bogaty w proteiny i substancje nawilżające, wygładzające oraz odżywcze. Do najlepszych składników zaliczyć można miód, keratynę, olejki roślinne itp 

Szampon do włosów ze skłonnością do łupieżu – szampon przeciwłupieżowy

Włosy z łupieżem wymagają użycia skutecznego szamponu oczyszczającego o naturalnym składzie, z dodatkiem olejów i substancji przeciwgrzybiczych. Bardzo ważne są substancje zwalczające drożdżaki, między innymi kwas salicylowy, pirytonian cynku, siarczek selenu, ketokonazol. Taki szampon powinien mieć lekką konsystencję i być wolny od sztucznych składników, jak parabeny, silne detergenty i inne substancje syntetyczne mogące podrażniać skórę, ale też pobudzać pracę gruczołów, co jeszcze bardziej nasila problem z łupieżem. Świetnie sprawdzają się szampony z olejem łopianowym rycynowym i rozmarynowym. 

Szampon do włosów kręconych

Włosy kręcone, tu powinniśmy wybrać specyfik podkreślający skręt. Cennym dodatkiem są substancje wygładzające i składniki wzmacniające. Takie włosy mają tendencję do nadmiernego się puszenia, łatwo też tracą nawilżenie, zwłaszcza jak użyjemy niewłaściwego szamponu. Najlepiej jak zawiera on olej kokosowy, zieloną herbatę i masło shea. Szampon powinien mieć lekką konsystencję i skutecznie oczyszczać z zalegających na włosach różnego rodzaju zanieczyszczeń, w tym resztek kosmetyków.

Dodatkowa pielęgnacja włosów – kosmetyki do włosów

Szampon nie jest lekiem na całe zło! Dla najlepszego efekty stosuj także pomadę, wosk lub żel. Wybór odpowiedniego szamponu to absolutna podstawa, ale to nie wszystko, co można i należy zrobić dla lepszej kondycji włosów. Stosując różne środki kosmetyczne, jak pomada, wosk czy żel, zapewnisz swoim włosom lepszy wygląd, układając fryzurę wedle uznania. 

Jak używać pomady do włosów?

Pomada do włosów to wyjątkowy kosmetyk, którego cechuje miękka, półstała konsystencja, dzięki czemu łatwo ją nałożyć i rozsmarować we włosach. Rewelacyjny do tego, by ułożyć każdą fryzurę – klasyczną, jak i bardziej ekstrawagancką, na przykład błyszczącego pompadour. Zapewniają długotrwały połysk, sprawiając, że pożądany kształt fryzury utrzyma się przez cały dzień. Każdy znajdzie produkt odpowiedni dla siebie, gdyż oferowane pomady cechują się różnymi parametrami, zarówno gdy mowa o chwycie (średni, mocny itp.), mocy połysku (błyszcząca, matowa), jak i rodzaju zapachu. Zdecydowanie polecamy pomady o naturalnych składzie.

Polecamy szczególnie wodne pomady od marki Mr Bear Family, które zapewniają świetną teksturę, naturalny wygląd włosów i różne rodzaje chwytu – średni, mocny lub bardzo mocny. Pomady działają na wszystkie typy włosów, mogą być wykorzystane jako baza pod stylizację lub jej wykończenie. Są wolne od różnych sztucznych dodatków. W pomadach Mr Bear Family rządzą drogocenne naturalne składniki, między innymi wyciąg z pokrzywy, oczar wirginijski, skrzyp polny, olej z krokosza barwierskiego.

Wosk do włosów, a pomada

Podobne do pomady działanie ma wosk do włosów. Tak samo jak ona dobrze utrwala fryzurę, nadając jej pożądany kształt. Najczęściej do wosków używa się wosku pszczelego, wosku emulgującego, Lanoliny Castor, Carnauby. To specyfik bardzo uniwersalny, który doskonale sprawdza się w przypadku mokrych, jak i suchych włosów. Warty rekomendacji jest również żel do włosów. Jego znakiem szczególnym jest galaretowata konsystencja, którą łatwo nanieść i rozprowadzić we włosach. Żel występuje w wielu odmianach, może lekko, średnio lub mocno utrwalać włosy. To samo powiemy o efekcie, jaki zapewnia – może być naturalny i matowy lub mokry i błyszczący. Nie ma co się bać, że będą one zbyt sztywne. W dobrej jakości żelach występuje duża zawartość wody, co sprawia, że włosy są nawilżone. Nie ma też problemu, by zmyć specyfik. Do pielęgnacji włosów świetnie nadają się też kremy, pasty i glinki. Zdecydowanie warto je wypróbować!

[product category_id="42" limit="4" onlyAvailable="true"]

Podsumowując, warto pamiętać, że kondycja włosów, ich zdrowie i piękny wygląd uzależnione są od wielu czynników, począwszy od samego procesu mycia i suszenia, aż po dobór środków pielęgnujących: szamponu, ale i również dodatkowych kosmetyków. Żeby zapewnić im nienaganny stan, a tym samym sobie dobre samopoczucie, powinniśmy wziąć je wszystkie pod uwagę. Wystarczy trochę chęci i czasu, żeby porządnie, kompleksowo się o nie zatroszczyć.

Komentarze do wpisu (0)

Wróć na górę
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium