Dla Gentlemana

Do darmowej dostawy brakuje Ci: 100,00 zł

Jak dbać o brodę? Pielęgnacja brody – wskazówki dla początkujących i zaawansowanych brodaczy

1

To już nie te czasy, kiedy podstawą męskiej kosmetyczki była pianka do golenia i szczoteczka do zębów. Faceci lubią dobrze wyglądać i swojemu wizerunkowi poświęcają coraz więcej uwagi. Nie ukrywam, cieszy mnie ten trend. Nie dlatego, że sam dbam o siebie od stóp do głów i w każdą część ciała wcieram inny olejek. Bynajmniej. Dbam o siebie w granicach zdrowego rozsądku. Każdy te granice ma dostosowane do swoich, indywidualnych potrzeb i słusznie. Ważne, by nie kończyły się one na przelotnym spojrzeniu w lustro. Lubię po prostu zadbanych ludzi i jestem przekonany, że każdy z nas może dobrze wyglądać. Nie musi wcale kryć się pod toną kosmetyków, najlepszych ciuchów i zapachów. Wystarczy ukryć się pod brodą ;-) Żartuję, ale faktycznie broda dzisiaj w roli głównej.

Kosmetyki do brody pielęgnują od zewnątrz. A jak odżywić brodę od środka?

Jaki olejek do brody? Jak wybrać olejek

Olejki w pielęgnacji ciała i włosów są stosowane od lat. Specjalistkami w tej dziedzinie są oczywiście kobiety, ale my – faceci też możemy sobie co nieco z tego uszczknąć. Przyjrzałem się wybranym olejkom do brody i część składników często się w nich powtarza. Postanowiłem stworzyć listę najpopularniejszych olejków i ich właściwości. Dzięki niej zdecydowanie łatwiej będzie Ci wybrać kosmetyk dobrany do Twoich potrzeb. Nie musisz już skupiać się wyłącznie na opisie producenta. Przejrzyj skład wybranego olejku, zerknij na moją listę, a potem sam zdecyduj, czego potrzebuje Twoja broda.

[product category_id="1" limit="4" onlyAvailable="true"]

Co daje olejek do brody? Rodzaje olejków kosmetycznych

Olej migdałowy (Almond Oil) – to prawdziwa skarbnica dobroczynnych składników. Zawiera witaminy (A, D, B i E), sole mineralne i proteiny. Znajdziemy go w wielu kosmetykach, nie tylko w tych dedykowanych brodaczom. Przede wszystkim doskonale nawilża. Jeśli Twoja broda jest przesuszona, a włosy kruche – sięgnij po specyfik z zawartością olejku migdałowego. Jego niewątpliwą zaletą jest wyjątkowo szybka wchłanialność. Może być stosowany przez osoby z wrażliwą skórą i alergików.

  • Olej jojoba (Jojoba Oil) – to kolejna powszechnie stosowana w kosmetologii substancja. Ma silne właściwości nawilżające, dlatego świetnie sprawdzi się, jeśli Twoja broda jest sucha i zniszczona. Olejek Jojoba odżywi włosy, uelastyczni je i intensywie zregeneruje. Po jego zastosowaniu włosy będą ujarzmione i nie będą się elektryzować. Nie będziesz miał problemu z wystylizowaniem swojej brody.
  • Olej arganowy (Argan Oil) – dodawany do wielu specyfików, prawdziwy hit wśród olejków. Stosowany do włosów, wzmocni ich cebulki i zapobiegnie wypadaniu. To najlepszy wybór dla panów ze splątanymi brodami i rozdwajającymi się końcówkami. Olejek arganowy chroni włosy, intensywnie nawilża, nadaje im połysk i przywraca blask.
  • Olej z pestek moreli (Apricot Kernel Oil) – nieoceniony, jeśli chodzi o nawilżanie. Poza tym stymuluje wzrost włosów, w widoczny sposób poprawia ich strukturę. Po jego użyciu broda staje się przyjemnie miękka i elastyczna. Włosy są wyraźnie mocniejsze, błyszczące i szybciej rosną.
  • Olej z nasion dzikiej róży (Rose Hip Seed Oil) – ma sporo zaskakujących właściwości. Stosowany jest w kuchni i kosmetyce. Brodaczom zapewni silne nawilżenie włosów, dzięki czemu te będą się znacznie lepiej układać. Świetnie zregeneruje Twoją brodę na przykład po ekspozycji na słońce czy mróz.
  • Olej rycynowy (Castor Oil) – kolejny specyfik warty uwagi. Jego działanie jest wielokierunkowe. Olej rycynowy pobudza wzrost włosów, wzmacnia cebulki, dodaje blasku i świetnie radzi sobie z rozdwojonymi końcówkami. Trzeba go jednak używać z umiarem, bo może przetłuścić pasma.
  • Olej z orzechów laskowych (Hazelnut Oil) – to remedium na stres i przemęczenie, ale również świetny przyjaciel Twojej brody. Zawiera sporo witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wnika głęboko w strukturę włosa i silnie go regeneruje. Ma właściwości nawilżające i wzmacniające. Jest stosowany w aromaterapii, więc przy okazji poprawi samopoczucie.
  • Olej makadamia (Macadamia Oil) – sprawdzi się w pielęgnacji twarzy, ciała, paznokci i włosów. Brodacze docenią go za jego szybkie i widoczne działanie. Błyskawicznie się wchłania i nie przetłuszcza włosów, co jest jego ogromnym plusem. Intensywnie nawilża i ujarzmia włosy, a także chroni je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. To świetne rozwiązanie dla posiadaczy bujnej brody, którą trzeba traktować suszarką. Olej makadamia ochroni pasma przed działaniem wysokiej temperatury. Powinni po niego sięgnąć również panowie, którzy farbują swoje brody. Olejek ten bowiem regeneruje włosy i zwiększa intensywność koloru.
  • Olej z baobabu (Adansonia Digitata Seed Oil) – jak większość olejków ma właściwości intensywnie nawilżające i regenerujące. Przy tym, jest wyjątkowo lekki, więc nie obciąży włosów. Łagodzi podrażnienia skóry i odżywia przesuszone końcówki. Nadaje kosmetykom przyjemny zapach.
  • Olej abisyński (Crambe Oil) – to lekki i bezwonny olejek, który coraz częściej stosowany jest w kosmetyce. Szybko się wchłania, nie pozostawia tłustej warstwy i wnika głęboko w strukturę włosa, regenerując go na całej długości. Polecany jest do włosów suchych i zniszczonych różnymi zabiegami. Wygładza pasma i zapobiega elektryzowaniu. Nie obciąża.

Jak przyspieszyć porost brody? Odpowiednia dieta mężczyzny

Nakładasz kolejne kosmetyki do brody, regularnie nawilżasz i odżywiasz grzywę, a mimo to nadal nie jest w idealnej kondycji? Bez dwóch zdań, odpowiednio dobrana pielęgnacja to podstawa. Trzeba jednak pamiętać, że bez właściwej diety trudno będzie osiągnąć pełną satysfakcję. Wiele razy wspominałem o tym, że na wygląd i kondycję brody ma wpływ kilka czynników. Często jednak o tym zapominamy i wydaje nam się, że systematyczna pielęgnacja załatwi sprawę. Owszem, dobrej jakości kosmetyki do brody odgrywają bardzo ważną rolę w życiu posiadacza zadbanej grzywy, jednak równie ważna jest także dieta. 

Co jeść by broda rosła?

Odpowiednia dieta może przynieść wiele korzyści. Wpłynie nie tylko na wygląd i kondycję Twojej brody, ale całego organizmu. Jesteś tym, co jesz – warto zapisać sobie to powiedzenie na kartce i zawiesić na lodówce. Trzymanie się zasad wymaga samokontroli i zaangażowania, ale efekty mogą być naprawdę zaskakujące. Niewłaściwa dieta nie tylko osłabia pasma i sprawia, że broda staje się sucha i matowa, ale również łamliwa. Jeśli nie dostarczasz organizmowi cennych składników odżywczych, włosy na brodzie zaczną wypadać. Możesz zapomnieć o gęstej i pełnej grzywie. Na drodze do zadbanej i mocnej brody niezbędne są zwłaszcza witaminy i minerały, a konkretnie:

    • Witamina A – ma bardzo duży wpływ na wygląd włosów oraz skóry. Poprawia skład chemiczny lipidów, które są wytwarzane przez gruczoły łojowe, co przekłada się na lepsze nawilżenie włosów oraz skuteczniejszą ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych. Witamina A pobudza również mieszki włosowe do wzrostu. Jej niedobór powoduje, że broda staje się sucha oraz łamliwa, a końcówki włosów rozdwojone.
    • Witamina C – pełni ważną funkcję w syntezie kolagenu i poprawia krążenie w skórze. Chroni skórę oraz grzywę przed wpływem czynników zewnętrznych. Jej niedobór pogarsza funkcjonowanie cebulek włosa, powoduje łamliwość oraz rozdwajanie końcówek.
    • Witamina E – przyspiesza wzrost włosów i nawilża brodę od wewnątrz.
    • Witaminy z grupy B – odgrywają niezwykle ważną rolę w diecie brodacza. Witaminy B1, B2 oraz B6 uczestniczą w produkcji aminokwasów, które są składnikiem budulcowym włosów. Wpływają na szybszy wzrost grzywy. Witamina B5 również pobudza brodę do szybszego wzrostu i odpowiada za lepszą sprężystość pasm oraz ich odpowiednie nawilżenie. Witamina B7, inaczej biotyna, doskonale wzmacnia włosy i redukuje ich wypadanie. Świetnie wpływa również na wygląd skóry.
    • Mikroelementy – by utrzymać brodę w dobrej kondycji, należy włączyć do diety produkty bogate w miedź, żelazo, krzem, magnez oraz cynk. Każdy z tych mikroelementów wzmacnia włosy i zmniejsza ich wypadanie.
    • Kwasy tłuszczowe – zwłaszcza Omega-3. Mają wpływ na prawidłową budowę mieszków włosowych oraz łodygi włosa. Wzmacniają, odżywiają i nawilżają brodę.
    • Białko oraz aminokwasy siarkowe – dzięki nim broda jest gęsta i zdrowa. To niezbędne składniki na drodze do zadbanej grzywy.
[product category_id="9" limit="4" onlyAvailable="true"]

Dlaczego moja broda nie rośnie?

Jedną z przyczyn mogą być złe nawyki żywieniowe i używki. Każdy ma czasem chwile słabości – niestety, tego nie unikniemy. Zdrowa dieta wymaga poświęceń. Wiadomo, że jeśli raz na jakiś czas pozwolimy sobie na chwileczkę zapomnienia, to świat się nie zawali. Raz na jakiś czas to nie jest jednak raz w tygodniu. ;-) Jeśli chcesz cieszyć się zdrową i lśniącą grzywą, powinieneś odstawić przede wszystkim papierosy i fast foody. Ogranicz picie mocnej kawy, alkoholu i spożycie cukru. Warto również pamiętać, że zbyt duża ilość szczawianów utrudnia przyswajanie mikroelementów (magnezu, cynku czy wapnia). Nie należy zatem przesadzać ze szpinakiem, rabarbarem, szczawiem czy botwinką. Bardzo ważne jest to, by dieta była urozmaicona. Posiłki powinny być spożywane regularnie. Tempo życia większości z nas często na to nie pozwala, tymczasem, zdrowie zawsze powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu. ;-) Może brzmi banalnie, ale trudno się z tym nie zgodzić. Zdrowy organizm to pierwszy i najważniejszy krok na drodze do zadbanej brody!

Komentarze do wpisu (1)

3 marca 2022

A jakie kosmetyki najlepiej używać do brody ? Czy te, które zawierają witaminy ?

Wróć na górę
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium