Dla Gentlemana

Do darmowej dostawy brakuje Ci: 100,00 zł

Jak czesać brodę? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

0

Każdy, nawet początkujący brodacz z pewnością wie, że czesanie brody należy do bardzo ważnych elementów pielęgnacji zarostu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego jak odpowiednio do tego zadanie podjeść. Dzisiejszy artykuł poświęcimy zatem odpowiedzi na pytanie jak czesać brodę. Zebraliśmy kilka najważniejszych pytań i zagadnień dotyczących narzędzi do czesania oraz samej techniki. Mamy nadzieję, że lektura wam się spodoba!

Jak czesać brodę? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

Dlaczego warto czesać brodę?

Broda to włosy, a włosy trzeba czesać. Brzmi prosto i sensownie, jednak nie chodzi tylko o to, by włosy dobrze się układały i nie plątały. Wyczesywanie brody daje wiele nie tylko włosom, ale też skórze pod nimi. Starannie wyczesując brodę pozbywamy się z niej wielu rzeczy, a uwierzcie mi po całym dniu we włosach może zebrać się sporo “skarbów” takich jak resztki jedzenia, zanieczyszczenia z powietrza i pyłki oraz martwy naskórek. Cały ten koktajl różności stwarza dobre warunki dla rozwoju bakterii, które w niezadbanym zaroście mogą urządzić sobie przytulne gniazdko. Regularne wyczesywanie połączone z generalnym daniem o higienę brody pozwolą utrzymać całość w dobrej kondycji. 

[product category_id="84" limit="4"]

Czym czesać brodę – kartacz czy grzebień?

Po pierwsze należy zaznaczyć, że grzebień i szczotka do brody nie są narzędziami, które możemy stosować zamiennie. Szczotka i grzebień są komplementarne, co oznacza, że stosowanie jednego nie wyklucza stosowania drugiego, wręcz w przypadku długiej brody zalecane jest korzystanie z obu.     

Kartacz do brody 

Potrzebny każdemu brodaczowi nawet gdy zarost nie osiągnął jeszcze imponującej długości. Dla niektórych ta wiadomość może okazać się szokiem, ale podstawowym zadaniem szczotki do brody nie jest rozczesywanie i nadawania kształtu, są to niejako dodatkowe skutki uboczne jej stosowania. Więc po co stosować kartacz? Główną jego funkcją jest dbanie o skórę pod zarostem. Gdy naszą twarz zaczyna otulać broda, skóra traci połączenie ze światem zewnętrznym, co niesie za sobą pewne dolegliwości takie jak zmniejszona produkcja sebum, swędzenie, suchość i złuszczanie się naskórka. W konsekwencji skóra zaczyna nam dokuczać, co odbija się na kondycji brody. Kartacz lub szczotka do brody dociera do skóry delikatnie ją masując, pobudzając do lepszego ukrwienia i produkcji sebum. Broda staje się lepiej natłuszczona i odżywiona, a skóra przestaje swędzieć.

[product category_id="86" limit="4"]

Grzebień do brody

Grzebień do brody pomoże zadbać o estetykę. Zdecydowanie lepiej niż szczotka poradzi sobie ze spajanymi włoskami oraz idealnie sprawdzi się jako narzędzie do równomiernego nałożenia kosmetyków do brody, takich jak olejek czy balsam. Do oczyszczenia grzebienia z resztek produktu wystarczy jedynie woda i ręcznik lub chusteczka. Dodatkowym atutem grzebienia jest duża różnorodność modeli w tym także grzebieni składanych, które zawsze można mieć przy sobie. 

W którą stronę czesać brodę?

Przystępują do czesania brody za pomocą szczotki lub kartacza z naturalnym włosiem na przykład ze szczeciny dzika, musimy pamiętać o tym by całość wykonywać delikatnie i spokojnie. Masaż skóry nie wymaga dużej siły, która może spowodować podrażnienia. Czesanie zaczynamy od delikatnych pociągnięć zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, następnie przechodzimy do ruchów w drugą stronę, tak by pobudzić cebulki do pracy w innym kierunku. Ruch przeciwny sprawia także ze zarost zyskuje na objętości.  

[product category_id="3" limit="4"]

Czy można czesać mokrą brodę?

Absolutnie nie! Odpowiedź wynika z anatomii mokrego włosa. Unikamy czesania mokrej brody, ponieważ w takiej sytuacji keratynowe łuski, czyli składniki zewnętrznej osłony włosów, unoszą się i zaczynają odstawać, co bezpośrednio powoduje osłabienie konstrukcji włosa oraz utratę osłony przed promieniami UV i utratą wody. 

Ile razy dziennie czesać brodę?

Brodę najlepiej czesać dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Zbyt częste i intensywne czesanie brody za pomocą kartacza lub szczotki może powodować podrażnienia skóry, więc nie warto być nadgorliwym. Pamiętajmy też o tym, by wszelkie produkty pielęgnacyjne nakładać po użyciu szczotki, jeśli zależy nam na dokładnym rozprowadzeniu kosmetyków, możemy do tego celu użyć grzebienia. 

Po więcej artykułów i poradników zapraszamy na naszego bloga:

 

Komentarze do wpisu (0)

Wróć na górę
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium