Dla Gentlemana

Do darmowej dostawy brakuje Ci: 100,00 zł

Brodate ciekawostki

0

Jak szybko rośnie broda? Ile mierzy najdłuższa grzywa na świecie? Co to jest pogonofobia?
Pewnie znasz kilka ciekawostek na temat brody. Myślisz, że wiesz o niej wszystko? Być może. Ja byłem zaskoczony niektórymi faktami. W świecie brodaczy co rusz pojawiają się przeróżne ciekawostki. Trudno stwierdzić, na ile są prawdziwe, ale jest kilka niezaprzeczalnych faktów. Przygotowałem dla Was takie interesujące strzały.

Brodate ciekawostki

Jak szybko rośnie broda? Ile mierzy najdłuższa grzywa na świecie? Co to jest pogonofobia?
Pewnie znasz kilka ciekawostek na temat brody. Myślisz, że wiesz o niej wszystko? Być może. Ja byłem zaskoczony niektórymi faktami. W świecie brodaczy co rusz pojawiają się przeróżne ciekawostki. Trudno stwierdzić, na ile są prawdziwe, ale jest kilka niezaprzeczalnych faktów. Przygotowałem dla Was takie interesujące strzały.

Jak szybko rośnie broda?

To, oczywiście, zależy od wielu czynników, ale przyjmuje się, że włosy na brodzie rosną średnio 0,6 mm na dobę. W ciągu roku nasza broda może osiągnąć nawet 20 cm długości. Na tempo jej wzrostu ma wpływ między innymi styl życia, sposób odżywiania i właściwa pielęgnacja. Warto stosować odpowiednie kosmetyki do brody, na przykład olejki do brody czy balsamy, które mają w swoim składzie substancje stymulujące wzrost włosów, na przykład olej rycynowy czy wyciąg z mąkli tarniowej. Dodam jeszcze, że na męską grzywę przypada od 10-25 tysięcy włosów.

[product category_id="1"limit="4"]

Twoja broda szybko rośnie? W przyszłości możesz być łysy!

Naukowcy dowiedli, że im broda szybciej rośnie, tym większa szansa, że włosy z głowy wcześniej wypadną. Nie wiem, ile w tym racji, ale daje to nadzieję wszystkim tym, którzy na bujną i gęstą brodę muszą trochę poczekać albo w ogóle nie mogą równomiernej grzywy zapuścić.

Do czego broda służyła jaskiniowcom?

Przede wszystkim, chroniła przed zimnem, ale też stanowiła ochronę podczas pojedynków (naturalna tarcza). Miała również na celu odstraszać wroga… czyli w zasadzie niewiele się zmieniło. ;-)

Broda sztywna jak miedź!

Okazuje się, że męska broda jest najtwardszym owłosieniem. Jej sztywność można porównać do jednego z metali, a konkretnie miedzi. Robi wrażenie, co?

[product category_id="3"limit="4"]

Kto nie powinien nosić brody?

Od kilku lat obserwujemy powrót brodatej mody, jednak w pewnych kręgach nie jest ona mile widziana. Brody nie powinni zapuszczać na przykład żołnierze, głównie z praktycznych względów. Jeszcze niedawno broda była oznaką lenistwa. Coraz częściej jednak zadbana grzywa może stać się ozdobą każdego eleganta.

Co to jest pogonofobia?

Nie przejmuj się, jeśli jakaś kobieta na Twój widok wpadnie w panikę. Być może cierpi na pogonofobię, czyli lęk przed zarostem! Tak, tak, to zaskakujące, ale taki problem faktycznie został opisany przez naukowców.

Ile mierzy najdłuższa broda świata?

W Księdze rekordów Guinessa znajdziemy niejakiego Hansa Langsetha, Szweda, który w XIX wieku wyhodował brodę o długości 533 centymetrów (niektóre źródła podają 566 cm). Na uwagę zasługuje również grzywa Niemca - Hansa Steiningera, który żył w XVI wieku. Nosił on brodę o długości 1,5 metra. Podobno poślizgnął się na niej i złamał kark. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo.

[product category_id="9"limit="4"]

Brodacz incognito

Każdy brodacz wie, jak bardzo grzywa może odmienić nasz wygląd. Trzeba jednak być ostrożnym z fantazyjnymi stylizacjami. Podobno w Szwecji pewnego brodacza zamknięto w areszcie po tym, jak sąsiedzi wzięli go za obcego człowieka uprowadzającego dziecko. Tymczasem tatuś po prostu przesadził ze stylizacją swojej grzywy.

Święta i festiwale brody

Istnieją różne konkursy i festiwale poświęcone brodom, takie jak Światowe Mistrzostwa Brody i Wąsów, gdzie uczestnicy rywalizują w kategoriach na najdłuższą, najbardziej stylową lub najbardziej kreatywną brodę.

Czy brodacze są zdrowsi?

Istnieją badania sugerujące, że broda może chronić skórę twarzy przed szkodliwym promieniowaniem UV, co może zmniejszyć ryzyko raka skóry. Broda może także działać jako bariera przeciwpyłowa, co może chronić przed niektórymi alergiami.

Kobieta z brodą?

W wielu kulturach starożytnych broda była symbolem męskości, mądrości, a czasem nawet boskości. Na przykład starożytni Egipcjanie wierzyli, że broda dodaje powagi i godności, a faraonowie nosili fałszywe brody, nawet kobiety-faraonowie jak Hatszepsut.

Ps. Znasz ciekawe historie z brodą w roli głównej? Podziel się! ;-)

Po więcej poradników i artykułów zapraszamy do innych naszych wpisów:

Komentarze do wpisu (0)

Wróć na górę
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium