Dla Gentlemana

Do darmowej dostawy brakuje Ci: 100,00 zł

Jak wybrać najlepszą brzytwę? Wybieramy tę jedyną!

0

 

Czy istnieje brzytwa idealna? Wybieramy najlepszą dla siebie po uwzględnieniu parametrów brzytew.

Od czego zależą efekty tradycyjnego golenia na mokro? Bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie – nawilżenie oraz zmiękczenie skóry i zarostu. Prawie połowa sukcesu zależy natomiast od jakości brzytwy. Wybierzmy zatem idealny model!

Sztuka tradycyjnego golenia na mokro wymaga zaangażowania oraz użycia odpowiednich środków. Niewątpliwie, jedną z ważniejszych ról pełni tutaj klasyczna brzytwa. Od jej jakości zależy efekt całego zabiegu. Warto zatem wybrać dobry model. Na co zwrócić uwagę kupując brzytwę? Dowiedzmy się!

 

Sztuka tradycyjnego golenia brzytwą na mokro

Aby nieco zagłębić się w temat, sprawdźmy na początek, czego potrzebujemy, by cały zabieg przebiegał zgodnie ze sztuką tradycyjnego golenia na mokro. Wiemy już, że niezbędna jest dobrej jakości brzytwa. Obok brzytwy ważną rolę odgrywa również mydło do golenia. Jeśli kosmetyk ten rozrobimy za pomocą dobrego pędzla do golenia, uzyskamy obfitą, gęstą i stabilną pianę, która zmiękczy zarost i pomoże skuteczniej go usunąć. Aby efekty były naprawdę satysfakcjonujące, przed zabiegiem warto wykonać peeling skóry, a następnie nałożyć specjalny olejek do golenia. W ofercie znajdziemy również ręcznik do golenia, który przed zabiegiem moczymy w ciepłej wodzie i przykładamy na kilka minut do skóry, a po goleniu moczymy go w zimnej wodzie i również stosujemy jako kompres. Dzięki użyciu odpowiednich akcesoriów, trzymając się kilku zasad, osiągniemy naprawdę spektakularne efekty.

Dla początkującego golibrody cały ten proces może wydawać się nieco skomplikowany, ale gdy opanujemy już tę sztukę, wszystko przebiegać będzie sprawnie, a zabieg golenia stanie się przyjemnym, luksusowym rytuałem. Zapewniam, że dla tych efektów naprawdę warto się przełamać.

 

Brzytwa – podstawowe narzędzie prawdziwego golibrody

Wraz z rosnącym zainteresowaniem sztuką tradycyjneg golenia na mokro zwiększa się oferta produktów umożliwiających przeprowadzenie całego zabiegu. Nie brakuje, oczywiście, różnego rodzaju brzytew. Na rynku znajdziemy zarówno te tradycyjne proste, jak i nieco unowocześnione modele, czyli Shavette – brzytwy na wymienne ostrza. Eksperci przekonują jednak, że tylko prawdziwa prosta brzytwa zagwarantuje nam odpowiednie doznania i efekty. Golenie za pomocą Shavette przypomina bardziej golenie zwykłą maszynką jednorazową. Niemniej, ma ona swoje wierne grono zwolenników. Warto po nią sięgnąć, jeśli mamy nieco mniej czasu albo dopiero przygotowujemy się do zgłębienia tajników sztuki tradycyjnego golenia na mokro.

W tym tekście skupię się na brzytwach prostych. Podpowiem, jakie właściwości i parametry powinna mieć pierwsza brzytwa. Warto wiedzieć, jak odczytywać pewne określenia, które początkowo mogą być dla nas czarną magią. Poznajmy zatem bliżej ten niezwykle prosty, a zarazem bardzo złożony produkt, jakim jest tradycyjna brzytwa.

 

Na co zwrócić uwagę kupując pierwszą brzytwę?

Po pierwsze, zwróćmy uwagę, z jakiego materiału zostało wykonane ostrze brzytwy, czyli najważniejsza część całego narzędzia. Możemy wyróżnić:

 

  • Ostrze brzytwy ze stali węglowej – ostrze wykonane ze stali węglowej można łatwo naostrzyć. Jest ono jednak nieco bardziej podatne na utlenianie czy rdzewienie. Trzeba o nie wyjątkowo dbać – unikać kontaktu z wodą, wilgocią i odpowiednio zabezpieczać po każdym użyciu. Warto wspomnieć, że niektóre marki, tak jak na przykład Thiers Issard, tworzą swoje własne przepisy na stal węglową. Dzięki większej zawartości węgla ostrze jest bardziej wytrzymałe i elastyczne.

 

  • Ostrze brzytwy ze stali nierdzewnej – jest nieco mniej podatne na rdzewienie, ale trudniej je naostrzyć. Na pewno nie uzyskamy tak doskonałej ostrości jak w przypadku stali węglowej. Ostrze ze stali nierdzewnej nie wymaga aż tak specjalnej troski jak ostrze wykonane ze stali węglowej.

 

  • Ostrze brzytwy ze stali damasceńskiej – to najrzadziej spotykany rodzaj ostrza i zarazem najdroższy. Stal damasceńska jest bowiem bardzo trudna w obróbce. Ze względu na dużą twardość ciężko ją naostrzyć, a sama produkcja ostrza jest bardzo wymagająca. Odpowiednio naostrzone jednak jest w stanie wyjątkowo długo swoją ostrość zachować.

 

Jeśli udało nam się już wybrać odpowiedni rodzaj materiału, musimy zwrócić uwagę na kolejne parametry ostrza, a mianowicie:

 

Szerokość ostrza brzytwy

Z tym oznaczeniem spotkamy się na pewno. Szerokość ostrza mierzona jest od jego grzbietu do krawędzi i podawana jest w ósmych cala, na przykład 2/8, 4/8, 6/8 czy 8/8. Im mniejsza wartość, tym węższe ostrze. Największą popularnością, szczególnie wśród początkujących adeptów sztuki tradycyjnego golenia na mokro, cieszą się ostrza o szerokości 5/8 oraz 6/8. Oczywiście, są też tacy, którzy wolą szersze ostrze, na przykład 7/8 czy 8/8, a nawet 9/8. Jakie są zalety poszczególnych rozwiązań?

Szerokie ostrze może jednocześnie zebrać więcej piany i ogolić większą powierzchnię skóry, dzięki czemu nie trzeba go tak często spłukiwać czy wycierać. Tego rodzaju ostrze nie jest jednak specjalnie poręczne, szczególnie jeśli chcemy ogolić trudniej dostępne miejsca. Nie jest też lekkie. Wiadomo – im większa szerokość, tym większy ciężar brzytwy, co ma bardzo duże znaczenie szczególnie na początku (a także w przypadku twardego zarostu). Zanim ręka przyzwyczai się do golenia brzytwą, warto postawić na nieco węższe ostrze. Eksperci podkreślają, że idealne na początek jest ostrze o szerokości 5/8 cala. Warto, oczywiście, rozmiar ostrza dostosować do rodzaju zarostu. Jak wspomniałem, panowie z gęstym, twardym zarostem powinni wybrać szersze ostrze, w rozmiarze minimum 6/8.

Wąskie ostrze umożliwi bardziej precyzyjne golenie, ale wymaga ono jednocześnie większej wprawy. Ostrzami o szerokości 2/8 czy 3/8 posługują się najczęściej zawodowi golibrodzi.

 

Czoło brzytwy (ostrza) 

Czym jest czoło brzytwy? To po prostu końcówka ostrza. W dawnych czasach kształt czoła brzytwy uzależniony był od lokalnych upodobań. Dzisiaj producenci oferują najczęściej brzytwy z różnymi czołami, dzięki czemu mamy spory wybór. Od kształtu czoła brzytwy zależy komfort oraz wygoda użytkowania brzytwy. Obecnie możemy wyróżnić między innymi czoło brzytwy:

  • Półokrągłe,

  • Zaokrąglone,

  • Haczykowate,

  • Kwadratowe,

  • Francuskie

  • Hiszpańskie

To tylko część dostępnych w ofercie kształtów. Każdy z nich ma nieco inne właściwości.

Najbardziej uniwersalne są czoła okrągłe i półokrągłe. To właśnie takie poleca się osobom początkującym. Czołem brzytwy w kształcie kwadratowym czy haczykowatym można idealnie modelować zarost. Wymaga to jednak precyzji i umiejętności.

 

Wklęsłość brzytwy 

Kolejne tajemnicze określenie. Najprościej rzecz ujmując, wklęsłość brzytwy oznacza jej „cienkość”. Co istotne, im wyższa wklęsłość, tym cięższa brzytwa. Parametr ten wyrażany jest przez system czwartych. Dla przykładu:

  • 1/1 czy 4/4 - to pełen szlif, czyli brzytwa jest całkowicie wyszlifowana – usunięto z niej największą ilość metalu. Niemal wszystkie nowoczesne brzytwy mają wklęsłość 1/1. Dzięki temu są znacznie lżejsze i szybciej można je naostrzyć.

  • 1/4 - to oznaczenie ostrza z niewielkim zeszlifowaniem. Jej przekrój jest prawie trójkątny. Brzytwom o takiej wklęsłości trudniej nadać szlif, ale za to po naostrzeniu bardzo długo zachowują swoją ostrość. Przy okazji, są też znacznie mniej podatne na uszkodzenia.

  • 1/2 - to ostrze, z którego częściowo usunięto metal.  

Czy wklęsłość brzytwy faktycznie ma znaczenie? Dla początkującego użytkownika niekoniecznie. Ważniejsze, by brzytwa była odpowiednio naostrzona. Wklęsłość brzytwy to parametr, na który zwracają uwagę bardziej doświadczeni golibrodzi.

 

Rączka brzytwy – element, którego nie możemy pominąć

Tutaj zaczyna się cała zabawa. Mimo że to ostrze odgrywa w brzytwie najważniejszą rolę, nierzadko to rączka właśnie znacząco podnosi jej cenę. Nie wpływa ona na skuteczność golenia, ma raczej wartość estetyczną.

Niewątpliwie, ważne, by rączka wygodnie leżała w dłoni i była przyjemna dla oka. Rączka może być wykonana z różnorodnych materiałów. Może mieć również rozmaite kształty i kolory. Najtańsze modele posiadają uchwyt z tworzywa sztucznego czy różnych odmian cellidoru. Do profesjonalnego użytku stosuje się zwykle brzytwy z rączką stalową. Dzięki temu można je łatwo wysterylizować.

Dla bardziej wymagających mężczyzn, którym zależy na tym, by ich brzytwa była nie tylko ostra, ale i piękna, producenci wykorzystują wyszukane drewna egzotyczne, na przykład drewno wężowe, palmowe, satynowe, różane, oliwne, heban czy bukszpan oraz inne trudno dostępne materiały, takie jak kość wieloryba, kość bawoła, kość słoniowa, kość mamuta, masa perłowa czy skorupa żółwia. Nierzadko takie rączki są dodatkowo zdobione – wykonanym ręcznie ornamentem czy kamieniami półszlachetnymi. Dzięki temu brzytwa może stać się małym dziełem sztuki. Po taki gadżet na pewno z przyjemnością będziemy sięgać.

 

Jak wybrać idealną brzytwę prostą?

Jak widać, ten wybór nie jest łatwy. Reasumując, dobra brzytwa powinna mieć, przede wszystkim, odpowiednią szerokość. Ten czynnik decyduje bowiem o tym, czy narzędzie będzie lekkie czy ciężkie (początkujący adepci sztuki tradycyjnego golenia na mokro powinni wybrać lżejszy model), czy będzie dobrze zbierało pianę i czy będzie poręczne. Jeśli ostrze jest szersze, łatwiej wyznaczyć odpowiedni kąt nachylenia brzytwy (30 stopni).

Pierwsza brzytwa powinna mieć zatem szerokość ostrza na poziomie 5/8, ewentualnie 6/8. Z czasem będzie można ocenić, na czym zależy nam najbardziej – na większej precyzji, na tym, by narzędzie było lekkie czy raczej bardziej poręczne. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, ale również od rodzaju zarostu. Przypominam, że twardy, gęsty zarost łatwiej golić szerszym ostrzem. Nieco mniejsze znaczenie ma czoło brzytwy, jednak wprawni golibrodzi zwracają uwagę również na ten parametr.

Bardzo istotne jest to, by wybrać brzytwę dobrej jakości, wykonaną z wysokiej klasy stali. Jednym z najbardziej znanych i cenionych producentów tradycyjnych brzytew jest Thiers Issard – marka, która istnieje na rynku ponad 130 lat. Mimo rozmaitych zawirowań nadal tworzy brzytwy zgodnie z tradycyjną sztuką. Do ich produkcji wykorzystuje stal węglową według własnej, innowacyjnej receptury. Zawiera ona więcej węgla, co wpływa na wyjątkową trwałość, elastyczność oraz ostrość brzytew. W ofercie Thiers Issard znajdziemy również brzytwy wykonane ze stali historycznej. To produkty, które posłużą nam długi czas, a przy odpowiedniej pielęgnacji, nawet całe życie.

Komentarze do wpisu (0)

Wróć na górę
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium