Dla Gentlemana

Do darmowej dostawy brakuje Ci: 100,00 zł

Jak przygotować się do pierwszego tatuażu? Pierwszy tatuaż porady

0

Wyjątkowy akt odwagi, a może głupoty? Dla niektórych nic nadzwyczajnego, dla innych coś absolutnie wyjątkowego. Tatuaż od zawsze wzbudza kontrowersje, jednak obecnie coraz bardziej oswajamy się z ozdobami na ciele. Tatuują się osoby w różnym wieku i z różnych pobudek. Bez względu jednak na to, co nas skłania do wymalowania sobie trwałej ozdoby na skórze, powinniśmy dobrze się do tego zabiegu przygotować.

Jak przygotować się do pierwszego tatuażu? Pierwszy tatuaż porady

Wyjątkowy akt odwagi, a może głupoty? Dla niektórych nic nadzwyczajnego, dla innych coś absolutnie wyjątkowego. Tatuaż od zawsze wzbudza kontrowersje, jednak obecnie coraz bardziej oswajamy się z ozdobami na ciele. Tatuują się osoby w różnym wieku i z różnych pobudek. Bez względu jednak na to, co nas skłania do wymalowania sobie trwałej ozdoby na skórze, powinniśmy dobrze się do tego zabiegu przygotować.

Czy warto mieć tatuaż – wady i zalety tatuażu

Tatuaże wzbudzają sporo kontrowersji. Podczas gdy jedni się nimi zachwycają, inni uważają, że tego rodzaju rysunki jedynie szpecą ciało. Poznajmy zatem zalety i wady posiadania tatuażu. Dla wielu osób tatuaż jest czymś wyjątkowym – ważnym symbolem albo niepowtarzalną ozdobą, która wyróżnia z tłumu. Taki rysunek na ciele to również sposób na wyrażenie siebie, swoich poglądów czy życiowej filozofii oraz priorytetów. Niektórzy dzięki tatuażowi czują się bardziej pewni siebie, a na pewno wyjątkowi. Dla mężczyzn nierzadko to wyraz siły czy symbol męskości, chociaż każdy ma swoje podejście do tego rodzaju ozdób. Pobudek, dla których decydujemy się na wykonanie tatuażu, może być mnóstwo. Niemal każda wiąże się jednak z chęcią wyróżnienia się z szarego tłumu. Ten wyjątkowy charakter rysunków na ciele jest ich niepodważalną zaletą.

Do wad związanych z wykonywaniem tatuaży zaliczymy przede wszystkim ewentualne powikłania, które mogą pojawić się po zabiegu. Nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka infekcji. Podczas zdobienia ciała dochodzi bowiem do przerwania skóry i jej uszkodzenia. Każda rana obarczona jest ryzykiem infekcji. W skrajnych przypadkach może dojść do zakażenia żółtaczką typu A lub B. W związku z tym przed wykonaniem tatuażu warto zaszczepić się przeciwko tym chorobom. Obok infekcji mogą pojawić się również reakcje alergiczne. To jednak stosunkowo rzadka sytuacja.

[product category_id="461" limit="4" onlyAvailable="true"]

Jak wybrać dobre studio tatuażu? Wybór studia tatuażu

Jedną z pierwszych rzeczy, którą musimy zrobić przed wykonaniem tatuażu, jest oczywiście wybór odpowiedniego studia oraz osoby, która nam go wykona. Warto przyłożyć się do tego zadania. Na pewno nie powinniśmy decydować się na pierwszy lepszy salon. Trzeba cały czas mieć na uwadze, że to ozdoba na całe życie.

Czym się kierować podczas wyboru studia? 

Na pewno nie ceną. Na tatuażu nie warto oszczędzać. Jego ewentualne usuwanie będzie kosztowne i może być bolesne. Lepiej uzbierać odpowiednią sumę i dopiero wtedy udać się do salonu. Jeśli interesuje nas mniejsza ozdoba, zapłacimy konkretną kwotę za projekt. W przypadku większych ozdób płacimy za sesję. Przygotuj się również na czas oczekiwania, na tatuaż u dobrego artysty czeka się naprawdę długo, czasem nawet ponad rok (a zdarza się, że i dwa czy trzy lata). Dobry tatuażysta ma pokaźną kolejkę chętnych. Nie spodziewaj się, że ktoś wykona Ci ozdobę „od ręki”, chyba że nie zależy Ci na jakości. Wybieraj doświadczonych artystów, którzy mogą pochwalić się imponującą kolekcją wykonanych dzieł.

W dobie internetu możemy znaleźć sporo cennych informacji w sieci. Nie warto jednak wyłącznie na nich się opierać. Nie brakuje bowiem osób, które próbują zaszkodzić cenionym artystom. Niemniej, przed wyborem salonu, poszperaj w internecie, poczytaj opinie innych osób. Na portalach społecznościowych można znaleźć grupy zrzeszające miłośników tatuaży. W ten sposób można uzyskać wiarygodne opinie na temat konkretnych miejsc. Nic nie zastąpi jednak osobistych odwiedzin w wybranym salonie.

Dobre studio powinno być zadbane. Stan salonu sporo Ci powie na temat wybranego miejsca. Brud, nieporządek, a zwłaszcza nieposprzątane narzędzia po poprzednich klientach (nie wspominając o śladach krwi), powinny wzbudzić Twój niepokój. Po każdej sesji tatuator powinien wysterylizować wszystkie sprzęty. Podczas pracy powinien też używać rękawiczek jednorazowych, a igły powinny być sterylnie zapakowane. Takie zasady higieny to podstawa.

Ile kosztuje tatuaż? 

Całodzienna sesja to wydatek rzędu 800-1500 złotych i z taką ceną trzeba się liczyć. Niższa powinna wzbudzać Twoje podejrzenia. Nie licz na promocje. Tymi próbują przyciągać salony, które nie mają wystarczającej liczby klientów. Dobre studio nie narzeka na brak chętnych na oryginalną ozdobę.

Jak wybrać tatuatora?

O jakości salonu świadczą osoby w nim pracujące. Warto wybrać miejsce, w którym tatuaże wykonują prawdziwi artyści, którzy, w razie potrzeby, zaprojektują autorski wzór ozdoby dla Ciebie. To bardzo ważne. Jeśli tatuator jedynie kopiuje wzory z internetu, nie spodziewaj się spektakularnych efektów. Prawdziwy profesjonalista doradzi Ci, jaki tatuaż wybrać i w jakim miejscu będzie najlepiej się prezentował. Udzieli Ci również niezbędnych rad dotyczących pielęgnacji skóry po zabiegu. Dobrym rozwiązaniem jest udział w konwencie tatuażystów czy wyjazd na festiwal tatuażu. Takich imprez odbywa się w Polsce coraz więcej. Przyciągają one tłumy miłośników różnego rodzaju dziar. Na miejscu można zapoznać się z obecnymi trendami, a przede wszystkim można podejrzeć pracę najlepszych artystów i umówić się na tatuaż u sprawdzonej osoby. Warto z takiej opcji skorzystać.

[product category_id="460" limit="4" onlyAvailable="true"]

Czy robić tatuaż na znamieniu lub pieprzyku? Najgorsze miejsca na tatuaż

Bywa, że doskonale wiemy, co chcemy sobie wytatuować, ale nie możemy się zdecydować, gdzie ozdobę umieścić. Warto dobrze tę decyzję przemyśleć. Kolejny raz przypominam, że wykonany rysunek będzie Ci towarzyszył (prawdopodobnie) do końca życia. Lekarze przestrzegają, by nie robić tatuaży w miejscach, w których znajdują się znamiona na ciele. Nie zapominajmy, że znamię to swego rodzaju zmiana chorobowa, którą warto regularnie kontrolować. Jeśli ukryjemy ją pod tuszem, obserwowanie jej będzie mocno utrudnione.

Jakie jeszcze miejsca nie są polecane do tatuowania? Jeśli chodzi o kobiety, które planują dzieci, to szczególnie odradza się dolny odcinek pleców. Istnieje ryzyko, że podczas podawania znieczulenia zewnątrzoponowego cząsteczki tuszu mogą dostać się w pobliże rdzenia i go uszkodzić. To jedyna uwaga, jeśli chodzi o umiejscowienie trwałej ozdoby na ciele. Warto jeszcze wspomnieć o brzuchu czy pośladkach. Z wiekiem w tych miejscach najczęściej przybywa tkanki tłuszczowej, co może sprawić, że tatuaż zmieni kształt. Panowie, którzy regularnie ćwiczą na siłowni i planują zwiększenie na przykład bicepsów, powinni mieć to na uwadze podczas wybierania miejsca na tatuaż. Wraz z powiększaniem się obwodu ramion, nieestetycznie rozciągać się będzie również nasza ozdoba. Tatuaże na ramionach są też dość mocno narażone na działanie promieni UV, przez co mogą szybciej wyblaknąć.

Gdzie najbardziej boli tatuaż? Najlepsze miejsce na tatuaż 

Jeśli bardzo obawiasz się bólu, nie polecam tatuażu na szyi, kostce, palcach czy na żebrach. W tych miejscach jest niewiele mięśni i cienka warstwa tłuszczu. To sprawia, że ból jest bardziej dotkliwy. Wybierając odpowiednie miejsce na tatuaż weźmy również pod uwagę nasze plany na przyszłość. Nie każdy pracodawca toleruje takie ozdoby na ciele. Dotyczy to zwłaszcza osób, których praca związana jest na przykład z publicznymi występami.

[product category_id="459" limit="4" onlyAvailable="true"]

Tatuaż kolorowy czy czarnobiały – jaki kolor tatuażu wybrać?

Miejsce wybrane, czas pomyśleć o kolorze. To bardzo ważne, by przeanalizować również ten aspekt. Trzeba pamiętać, że każdy tatuaż z biegiem czasu (mniej lub bardziej) się rozmyje. Jedne kolory blakną jednak szybciej, inne wolniej. Niewątpliwie, najmniejszą trwałością mogą pochwalić się jasne barwy, szczególnie odcienie różu czy żółci. Jeśli zależy nam na wyjątkowo trwałej ozdobie, postawmy na czarny kolor tuszu.

Kolor kolorem, niezwykle ważna jest jakość tuszu. Dokładnie sprawdź, na jakiej jakości produktach pracuje artysta, którego wybrałeś. Musisz jednak wiedzieć, że żaden tusz wtłaczany pod skórę nie jest zupełnie bezpieczny. Wszystkie zawierają śladowe ilości substancji szkodliwych (głównie metali ciężkich), które mogą powodować reakcje alergiczne. Co ciekawe, jedne kolory są mniej, inne bardziej szkodliwe. Do pierwszej grupy zaliczymy zwłaszcza zieleń i odcienie niebieskiego, do drugiej czerń oraz czerwień. Co istotne, barwnik musi zostać wprowadzony na odpowiednią głębokość, dlatego tak ważne jest, by wybrać doświadczonego artystę. Jeśli tusz znajdzie się zbyt głęboko, tatuaż będzie nieusuwalny.

Jak przygotować się do wykonania tatuażu?

Może Cię to zaskoczy, ale na jakość i trwałość Twojego tatuażu ma wpływ również Twoje przygotowanie do zabiegu. Tak naprawdę już kilka tygodni przed zabiegiem warto szczególnie zadbać o skórę w miejscu, w którym powstanie dzieło. Dobrze jest smarować ją na przykład dobrym kremem nawilżającym i zmiękczającym. To dodatkowo ułatwi wykonanie ozdoby na ciele. Bardzo ważne jest to, by nie opalać się przed zabiegiem. Skóra powinna być blada. Inaczej tatuażysta może mieć problem z oceną właściwego koloru tuszu. Efekt może nie być zadowalający. To między innymi dlatego nie poleca się wykonywania tatuaży w sezonie letnim (zwłaszcza w miejscach szczególnie odsłoniętych i narażonych na działanie promieni). Słońce nie służy nam przed i po zabiegu.

Minimum trzy dni przed sesją nie powinniśmy pić alkoholu, a nawet palić papierosów. Tego rodzaju używki mogą bowiem rozrzedzić krew i zaburzyć proces jej krzepnięcia, ale też sprawić, że skóra będzie twardsza, co znacznie utrudni wykonanie ozdoby. Do pół roku przed wykonaniem dziary nie powinno się również stosować żadnych sterydów. Oczywiście, nie polecam również przychodzić na sesję pod wpływem alkoholu. Przysłowiowa setka może i doda nam odwagi, ale na pewno nie ułatwi całego procesu.

Przed przyjściem do studia tatuażu warto się porządnie wyspać i zjeść pożywny posiłek. To wzmocni organizm i sprawi, że próg bólu znacznie się podniesie. Dobrze jest też odpowiednio się nawodnić. Jeśli w miejscu, w którym planujemy ozdobę rosną włosy, powinniśmy się ich pozbyć. Najlepiej, tak 2 dni przed zabiegiem, żeby skóra nie była podrażniona. To może bowiem zwiększyć dolegliwości bólowe. Przed zabiegiem trzeba się porządnie wykąpać. Czysta skóra zmniejszy ryzyko infekcji.

[product category_id="463" limit="4" onlyAvailable="true"]

Jak dbać o tatuaż – jak pielęgnować tatuaż po wykonaniu?

Ile czasu spędziłeś/aś na sesji? Weź pod uwagę, że w ciągu jednej godziny w Twoją skórę igła do tatuażu wbijała się mniej więcej 180 tysięcy razy. Nie licz zatem, że będzie ona w doskonałej kondycji. To od Ciebie jednak zależy, jak szybko się wygoi. Pielęgnacja tatuażu, szczególnie w pierwszej fazie jest wyjątkowo istotna.

Tuż po wykonaniu dziary, tatuażysta powinien przemyć i zdezynfekować skórę, a także zabezpieczyć ją folią. W ten sposób chronimy ranę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i izolujemy ją od bakterii. Taki foliowy opatrunek należy zdjąć po upływie 3-4 godzin. Po zdjęciu delikatnie przemywamy skórę letnią wodą i płynnym mydłem (ewentualnie delikatnym żelem antybakteryjnym). Warto sięgnąć po profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji tatuaży. W ofercie znajdziemy między innymi specjalistyczne mydło do tatuaży, które ma odpowiednio dobrany skład. Zawiera substancje łagodzące, ale również odkażające. Innym godnym uwagi produktem jest szampon do tatuaży, który również zdezynfekuje skórę, dobrze ją oczyści, ale również skutecznie nawilży i złagodzi podrażnienia. Po umyciu takim specjalistycznym produktem bardzo delikatnie osuszamy skórę. Najlepiej użyć w tym celu papierowy ręcznik, który na chwilę przykładamy do rany. Absolutnie nie pocieramy podrażnionej skóry. W ten sposób powinniśmy przemywać tatuaż 2-3 razy dziennie. To niezwykle istotne, by do świeżej rany nie dostały się zanieczyszczenia.

Po umyciu nie zakrywaj już tatuażu folią, chyba że planujesz jakieś wyjście i nie chcesz, by rana ocierała się o ubranie. Wówczas sięgnij po świeżą folię. Sprawdzi się ona również podczas snu. Jak najczęściej pozwalaj jednak skórze oddychać. To przyspieszy gojenie. Warto również skorzystać z gotowych produktów, które to gojenie przyspieszą. Na rynku dostępne są kremy do tatuaży, masła oraz specjalne balsamy. Ich skład jest starannie dopracowany, tak by natłuścić skórę, zregenerować, ale również ochronić przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Taki kosmetyk do pielęgnacji tatuażu najlepiej nakładać od 2 do 4 razy na dobę. Przed aplikacją trzeba jednak dokładnie umyć ręce oraz przemyć ranę.

[product category_id="462" limit="4" onlyAvailable="true"]

Czy po zrobieniu tatuażu można się kąpać?

Wiele osób zastanawia się, czy po wykonaniu tatuażu można się kąpać. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest prysznic. Świeżej rany nie powinniśmy zbyt długo moczyć. Eksperci zalecają, by unikać kąpieli nawet przez 2-3 tygodnie.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać, kiedy rana jest świeża? Przede wszystkim, warto na jakiś czas odpuścić treningi i intensywne aktywności sportowe. Wówczas bowiem skóra się poci, a to nie wpłynie korzystnie na gojenie się rany. Zdecydowanie unikajmy basenów, w których aż roi się od rozmaitych bakterii. To prosta droga do zakażenia. Przez około 3-4 tygodnie nie powinniśmy również korzystać z solarium ani sauny. Nie wolno też wystawiać rany na działanie promieni słonecznych. Jeśli chcesz, by tatuaż szybko się zagoił, przez minimum tydzień nie pij alkoholu. Warto się odrobinę przemęczyć. To, jak zadbasz o ranę teraz, wpłynie na jej wygląd i trwałość w kolejnych latach.

Więcej ciekawych poradników przeczytasz tutaj:

Komentarze do wpisu (0)

Wróć na górę
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium