Dla Gentlemana

Do darmowej dostawy brakuje Ci: 100,00 zł

Jak ostrzyć brzytwę?

0

Dobrej jakości brzytwa jest doskonale naostrzona i wypolerowana przez producenta. Na początku nie musimy zatem nic z nią robić. Pokryta jest również warstwą oleju, co zapewnia jej odpowiednią konserwację. Ważne, by przed pierwszym użyciem umyć brzytwę ciepłą wodą z mydłem. Przy regularnym korzystaniu z brzytwy należy zadbać o jej systematyczne ostrzenie. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, skorzystajmy z usług fachowca. Wówczas mamy pewność, że brzytwa będzie odpowiednio naostrzona. Tej sztuki możemy nauczyć się również sami, o czym postaramy się opowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Jak ostrzyć i polerować tradycyjną brzytwę prostą?

Odpowiednia szerokość, wklęsłość, wyszukana rączka – na nic zdadzą się te wszystkie skrupulatnie dobierane parametry, jeśli nasza brzytwa nie będzie dobrze naostrzona. O jej ostrość na samym początku dba producent. Obowiązek ten wraz z zakupem narzędzia przechodzi na nas. Jak zatem ostrzyć i polerować brzytwę? Mężczyźni, którzy mieli już okazję zasmakować sztuki tradycyjnego golenia na mokro, doskonale wiedzą, że na samym goleniu cały proces się nie kończy. Po zabiegu należy odpowiednio zadbać o brzytwę, szczególnie jeśli zależy nam, by jak najlepiej i jak najdłużej pełniła swoją funkcję. Dobrej jakości brzytwa, starannie pielęgnowana, przetrwa z nami wiele długich lat i spokojnie będziemy mogli ją nawet przekazać kolejnym pokoleniom. W tym tekście zajmiemy się tematem ostrzenia oraz polerowania brzytwy. Podpowiem, jak prawidłowo wykonywać te czynności.

Jak ostrzyć brzytwę ?

Ostrzenie brzytwy to dość skomplikowany proces. Jeśli mamy taką możliwość, warto oddać nasze narzędzie w zaufane ręce, by doświadczony fachowiec odpowiednio się nim zajął. Jeżeli jednak zamierzamy samodzielnie dbać o brzytwę, powinniśmy wiedzieć, jak robić to prawidłowo. Aby cały proces przebiegał właściwie, musimy przygotować specjalne kamienie do ostrzenia brzytwy, o różnej gradacji ziarna. Dlaczego jeden kamień nie wystarczy? Każdy z nich bowiem w różny sposób wpływa na ostrze. Aby ostrzenie było kompletne, powinniśmy trzymać się kilku zasad.

[product category_id="311" limit="4" onlyAvailable="true"]

Kamień do ostrzenia brzytwy

To, po który kamień sięgniemy, zależy od stanu naszej brzytwy. Jeżeli systematycznie ostrzymy nasze narzędzie, najpewniej wystarczy nam kamień o wysokiej gradacji (6000 – 12000), którym tylko delikatnie wygładzimy ostrze. Jeżeli jednak długo zwlekaliśmy z ostrzeniem i brzytwa całkiem się stępiła, musimy przeprowadzić pełny proces ostrzenia.

  • Ostrzenie brzytwy rozpoczynamy od wstępnego szlifu. Nadamy go używając kamienia o gradacji 100. Pozwoli on dość mocno wyszlifować tępą brzytwę. Kamienie o niższej gradacji mocno ścierają stal, więc trzeba je umiejętnie stosować.
  • Po takim wstępnym oszlifowaniu przechodzimy do kamienia o wyższej gradacji, na przykład 300. Kamień o wyższej gradacji nie będzie już tak mocno ścierał stali. Pozwoli natomiast wyrównać powierzchnię ostrza. Bardzo ważne jest jednak to, by brzytwę ostrzyć równomiernie. Trzymamy się jednej zasady – każdą ze stron brzytwy przeciągamy kamieniem tyle samo razy, dzięki temu nasze narzędzie zachowa odpowiednią grubość po obu stronach.
  • Na koniec sięgamy po kamień o wyższej gradacji – 6000 – 120000. Umożliwi on odpowiednie wygładzenie powierzchni brzytwy. Na tym etapie jesteśmy w stanie naprawić wszystkie ewentualne szkody, które powstały podczas ostrzenia brzytwy na kamieniach o niższej gradacji – bruzdy czy różne zadrapania. Ważne, by nie dociskać zbyt mocno ostrza do kamienia, ale jego powierzchnia musi równomiernie do niego przylegać. Delikatnie, z wyczuciem pocieramy nasze narzędzie o kamień.

Ostrzenie brzytwy

Odpowiednie narzędzia do ostrzenia oraz wiedza, w jakiej kolejności je stosować, to jedno. Bardzo ważne jest również to, by wiedzieć, jakie ruchy wykonywać podczas ostrzenia, by cały proces przebiegał prawidłowo.

Najprostsze do opanowania są tak zwane ruchy typu X. Pozwalają one dość szybko naostrzyć brzytwę. W tym celu należy ułożyć ostrze płasko na wybranym kamieniu przy jego krótszej krawędzi. Część tnąca musi zostać ustawiona w kierunku, w którym będziemy przesuwać brzytwę. Ostrze przeciągamy wzdłuż kamienia kierując się ku dołowi i dbamy o to, by ostrze całkowicie do niego przywierało. To ważne, by cała powierzchnia tnąca została w ten sam sposób naostrzona. Jeśli udało nam się już przesunąć ostrze po całej długości kamienia, odwracamy brzytwę i ten sam ruch wykonujemy w kierunku przeciwnym. Na pewno nie raz mieliście okazję zaobserwować, jak wygląda ostrzenie noża czy innego narzędzia tnącego. W przypadku brzytwy trzeba to jednak robić stanowczo, ale jednocześnie delikatnie. Wymaga to niewielkiej wprawy.

Jak sprawdzić, czy brzytwa jest ostra? 

Nie jesteś pewien, czy Twoja brzytwa została już odpowiednio naostrzona? Wykorzystaj tak zwaną „metodę paznokcia”. Przytnij delikatnie paznokieć na kciuku. Dobrze naostrzona brzytwa poradzi sobie z tym zadaniem szybko i bardzo płynnie.

Jak polerować brzytwę? Polerowanie brzytwy

Wspominałem na początku, że brzytwa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Obok ostrzenia bardzo ważne jest również jej polerowanie. Ostrze powinno być polerowane przed każdym goleniem, na specjalnym pasie do brzytwy. Dlaczego ten zabieg jest taki ważny? Polerując ostrze usuwamy mikrouszkodzenia oraz korozję. Powstają one wskutek codziennego stosowania brzytwy. Polerowanie pomaga utrzymać nasze narzędzie w odpowiedniej kondycji, ale również pozwala dłużej zachować jego ostrość. Dzięki temu rzadziej będziemy musieli brzytwę ostrzyć.

Jak odpowiednio polerować brzytwę? Przede wszystkim, pas do polerowania musi być dość mocno napięty. Powinien się jednak lekko uginać pod „ciężarem” brzytwy. Narzędzie ustawiamy odwrotnie niż w przypadku ostrzenia - grzbietem ostrza w kierunku, w którym będziemy je przesuwać. Co istotne, ostrze ma całą powierzchnią przylegać do pasa, ale nie może być mocno dociśnięte. Przesuwamy ostrze po całej długości naszego pasa, po czym odwracamy je na drugą stronę i wykonujemy ten sam proces. Ruchy wykonujemy nawet 30-50 razy. Ważne, by polerowanie nie było pośpieszne. Warto poświęcić na ten zabieg nieco więcej czasu, szczególnie na początku. W innym razie możemy uszkodzić pas do polerowania brzytwy.

[product category_id="313" limit="4" onlyAvailable="true"]

Jak dbać o brzytwę? Przechowywanie brzytwy

To niezwykle ważne, by brzytwę tradycyjną prawidłowo przechowywać. Po pierwsze, dzięki temu zachowa swoje właściwości na dłużej, a po drugie, zminimalizujemy ryzyko skaleczeń. W tym celu warto uzbroić się w specjalny futerał lub etui. Weźmy pod uwagę, że brzytwa nie powinna być przechowywana w łazience. Jeśli zatem będziemy trzymać ją w salonie czy sypialni (na marginesie, najlepiej wybrać pomieszczenie, które najczęściej jest wietrzone), warto ją bezpiecznie ukryć, na przykład przed dziećmi. Takie profesjonalne opakowanie idealnie sprawdzi się również podczas podróży.

Etui lub futerał do przechowywania brzytwy powinno być wykonane z drewna lub skóry. To bardzo istotne, by wybrany materiał umożliwiał naszej brzytwie swobodne oddychanie. Może brzmi to przesadnie, ale faktycznie brzytwa nie powinna być zamykana w hermetycznym opakowaniu. Co jakiś czas warto posmarować ostrze parafiną, oliwką czy nawet olejem silnikowym (to sposób naszych dziadków). Taki zabieg uniemożliwia dostanie się wilgoci do ostrza i przedłuży jego trwałość. Wpłynie również na wygląd brzytwy.

Obok etui czy futerału potrzebujemy jeszcze kilku akcesoriów do tego, by nasza brzytwa żyła długo i szczęśliwie. Co powinno znaleźć się w pobliżu brzytwy?

Akcesoria do brzytwy

  • Pas do ostrzenia brzytwy – specjalne akcesorium stworzone z myślą o ostrzeniu oraz polerowaniu brzytwy tradycyjnej. Dobrej jakości pas wykonany jest ze skóry naturalnej. Możemy wyróżnić pasy wiszące (należy zawiesić go na przykład na ścianie oraz odpowiednio mocno napiąć) oraz pasy sztywne, czyli inaczej specjalne wiosełka do ostrzenia.
  • Balsam do konserwacji skóry pasa do brzytwy – mamy pas, potrzebujemy jeszcze balsamu do jego konserwacji. Trzeba pamiętać, że brzytwę musimy ostrzyć regularnie, więc warto o to akcesorium do ostrzenia i polerowania zadbać. Specjalny balsam sprawi, że skóra będzie zadbana, ale również bardziej elastyczna.
  • Pasta ścierna – idealnie sprawdzi się podczas szlifowania niewielkich zarysowań czy minimalnych uszkodzeń. Użyta podczas ostrzenia i polerowania doda również brzytwie blasku, co przełoży się na jej idealny wygląd.
  • Stojak na brzytwę – niezwykle przydatny gadżet. Sprawdzi się przede wszystkim podczas suszenia brzytwy utrzyma ją w odpowiedniej pozycji oraz przy samym zabiegu golenia. Taki stojak wykonany na przykład z wysokiej jakości stali nierdzewnej będzie przy okazji ozdobą każdej łazienki.
[product category_id="361" limit="4" onlyAvailable="true"]

Więcej artykułów o męskiej pielęgnacji tutaj:

Męskie kosmetyki do włosów, które warto mieć!

Jaką maszynką się golić, by cieszyć się idealną gładkością bez podrażnień?

Jak poskromić twardą, męską brodę? Najlepsze kosmetyki do brody

Komentarze do wpisu (0)

Wróć na górę
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium