Dla Gentlemana

Do darmowej dostawy brakuje Ci: 100,00 zł

Jak dbać o nowy tatuaż?

0

Jak dbać o nowy tatuaż? – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które zaczynają przygodę ze zdobieniem swojego ciała. Odpowiednia pielęgnacja wytatuowanego miejsca jest bardzo ważna, zwłaszcza jeśli zależy nam, by dzieło przetrwało próbę czasu i nie straciło na jakości. Dowiedzmy się zatem, jak pielęgnować tatuaż. Jeszcze niedawno pielęgnacja tatuażu była na bardzo niskim poziomie, brakowało dedykowanych kosmetyków i królowała wazelina. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej specjalistycznych produktów dedykowanych osobom zdobiącym swoje ciało - przyspieszających gojenie, regenerujących, łagodzących i działających antybakteryjnie. Sprawdźmy zatem, jak skutecznie dbać o nowy tatuaż, by jak najdłużej cieszył nasze oko.

 

Jak pielęgnować świeży tatuaż?

O nowy tatuaż trzeba szczególnie dbać. Skóra po zabiegu jest podrażniona i wymaga intensywnej regeneracji. Jeśli zależy Ci na szybkim wygojeniu rany, musisz przestrzegać kilku ważnych zasad. 

Po wykonaniu tatuażu skóra powinna od razu zostać przemyta i zdezynfekowana. Tatuator powinien również zabezpieczyć ją folią, by chronić ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i odizolować od bakterii. Po upływie 3-4 godzin taki foliowy opatrunek można zdjąć i delikatnie przemyć skórę letnią wodą z odpowiednim kosmetykiem do oczyszczania tatuażu. W ofercie znajdziemy coraz więcej specjalistycznych produktów, które zawierają substancje odkażające, łagodzące i regenerujące skórę. Do wyboru mamy specjalne mydło do tatuaży, żel lub szampon oczyszczający. Po delikatnym, ale starannym umyciu rany, należy ją osuszyć. Wystarczy przyłożyć ręcznik papierowy. Ważne, by nie pocierać podrażnionej skóry.

[product category_id="21" limit="4" onlyAvailable="true"]

Jak często myć tatuaż?

Przez pierwszych kilka dni warto robić to częściej, na przykład 2-3 razy dziennie. Powinniśmy zadbać o to, by do rany nie przedostały się zanieczyszczenia i bakterie, bo to spowoduje znaczne wydłużenie całego procesu gojenia. Może też wpłynąć na wygląd samego tatuażu. Ważne jest to, by przez 2-3 tygodnie po wykonaniu ozdoby, unikać dłuższych kąpieli, a na pewno nie korzystać z basenu. W tym okresie najlepszym rozwiązaniem będzie szybki prysznic. Świeżej rany nie wolno bowiem moczyć zbyt długo. 

Po umyciu nie zakrywajmy tatuażu folią, chyba że planujemy jakieś wyjście. W takim wypadku można nałożyć świeżą folię, by rana nie ocierała się o ubranie. Folia sprawdzi się także podczas snu. Jak najczęściej pozwalaj jednak skórze oddychać. To znacznie przyspieszy proces gojenia. Warto skorzystać z gotowych produktów, które to gojenie przyspieszą. Na rynku dostępne są kremy do tatuaży, masła oraz specjalne balsamy. Ich skład jest dobrany tak, by odpowiednio natłuścić skórę, zregenerować, ale również ochronić przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Taki kosmetyk do pielęgnacji tatuażu najlepiej nakładać od 2 do 4 razy na dobę. Przed aplikacją trzeba jednak dokładnie umyć ręce oraz przemyć ranę.

Kiedy rana jest świeża, lepiej zrezygnować z treningów i intensywnych aktywności fizycznych. Wówczas bowiem skóra mocniej się poci, a to nie wpływa korzystnie na gojenie się rany. Wspominałem już, by zdecydowanie unikać basenów, w których aż roi się od romaitych bakterii. To prosta droga do zakażenia. Przez około 3-4 tygodnie nie powinniśmy również korzystać z solarium ani sauny. Co niezwykle istotne, nie wolno też wystawiać rany na działanie promieni słonecznych.

Jeśli zależy Ci na tym, by tatuaż szybko się zagoił, przez minimum tydzień nie pij alkoholu. Alkohol rozrzedza bowiem krew, co wydłuża proces gojenia. To, jak zadbasz o ranę teraz, wpłynie na jej wygląd i trwałość w kolejnych latach. Warto się do tego zadania przyłożyć. 

[product category_id="198" limit="4" onlyAvailable="true"]

Jak dbać o tatuaż? Ochrona tatuażu przed słońcem

Ochrona tatuażu przed słońcem to niezwykle ważna kwestia. Dotyczy to zarówno świeżo wykonanej ozdoby, jak i tej, która towarzyszy nam od jakiegoś czasu. Przez pierwsze tygodnie po zabiegu promieni unikamy bezwzględnie, również w solarium. Wystawianie rany na działanie słońca może wywołać podrażnienie i wydłużyć proces gojenia. Tatuaż może się także rozmyć i wyblaknąć. Kiedy rana się goi, najlepiej chować ją pod ubraniem, ewentualnie zakrywać opatrunkiem.

Po wygojeniu na tatuaż należy nakładać kremy z wysokim filtrem (na przykład UVA 50). Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty do pielęgnacji tatuażu, które nie tylko ochronią przed słońcem, ale również nawilżą, odżywią i ukoją skórę. Ciekawą opcją jest na przykład krem w sztyfcie, który aplikujemy bezpośrednio na tatuaż. Dzięki temu nie musimy brudzić ani kleić rąk. Tego typu produkty szybko się wchłaniają, nie pozostawiają tłustych plam i nie brudzą ubrań. 

Jak dbać o tatuaż po zagojeniu?

Mniej więcej po 2-3 tygodniach po zabiegu rana powinna się całkowicie wygoić. Jak poznać, że proces gojenia się zakończył? Jeśli na skórze nie ma już żadnych strupków, zaczerwienień czy podrażnień, możemy uznać, że rana jest wygojona. Nie jest to jednak powód do tego, by przestać o tatuaż dbać. Warto regularnie smarować go specjalistycznymi produktami, dzięki którym skóra będzie sprężysta i nawilżona, a ozdoba zachowa świeżość, wyraziste kolory oraz ostre kontury. Po wygojeniu rany warto udać się do tatuatora, żeby obejrzał swoje dzieło i wprowadził ewentualne poprawki. Dopiero po całkowitym wygojeniu można bowiem ocenić efekt końcowy. 

W codziennej pielęgnacji tatuażu pomoże dobry krem do tatuażu, balsam lub masło do tatuażu. Wybór odpowiedniego kosmetyku uzależniony jest od indywidualnych preferencji i oczekiwań. Niewątpliwie, dobrej jakości kosmetyk nawilży skórę, ale będzie również działał antybakteryjnie i ochronnie. 

[product category_id="209" limit="4" onlyAvailable="true"]

Jakie kosmetyki do tatuażu wybrać?

Jeszcze jakiś czas temu najczęściej stosowanym kosmetykiem po wykonaniu tatuażu była wazelina. Obecnie specjaliści już od niej odchodzą na rzecz specjalistycznych produktów, z odpowiednio opracowaną formułą. Wazelina może być nieco zbyt ciężka, szczególnie w przypadku świeżej rany. Co konkretnie znajdziemy w ofercie?

Mydło do tatuażu – jego zadaniem jest dokładne oczyszczenie rany, odkażenie, ale również dostarczenie jej składników odżywczych. Mydło jest bardzo wydajne.

Szampon do tatuażu lub żel czyszczący – również skutecznie oczyszczają ranę, działają antybakteryjnie i przyspieszają proces gojenia.

Krem do tatuażu – ma raczej lekką konsystencję i szybko się wchłania. Formuła kremów wzbogacona jest witaminami oraz substancjami, które stymulują wzrost i odnowę komórek. Krem do tatuażu nawilża, regeneruje, łagodzi, a nawet działa znieczulająco.

Masło do tatuażu – ma dość zwartą konsystencję. W swoim składzie zawiera woski, twarde masła czy olejki. Doskonale odżywia, nawilża skórę, działa antybakteryjnie i przedłuża świeżość tatuażu.

Balsam do tatuażu – w ofercie znajdziemy różne balsamy, różnią się one składem i konsystencją. Balsam z reguły zawiera szereg dobroczynnych składników. Jedne mają bardziej płynną konsystencję, inne bogatą, a nawet woskową.

Krem ochronny do tatuażu z filtrem – kosmetyk, którego głównym zadaniem jest ochrona przed promieniami UV. Zawiera specjalne filtry przeciwsłoneczne, ale nierzadko wzbogacony jest substancjami odżywiającymi, nawilżającymi czy łagodzącymi. 

Jakie kremy do tatuażu wybrać? Kremy do pielęgnacji tatuażu 

Skład kosmetyku

Bez wątpienia, do pielęgnacji tatuażu najlepiej wybierać kosmetyki naturalne, pozbawione szkodliwych substancji czy sztucznych, chemicznych dodatków. Takich produktów na rynku znajdziemy całkiem sporo. Będą skutecznie nawilżać, regenerować, łagodzić i chronić przed szkodliwym działaniem czynników zwenętrznych. Większość dostępnych kosmetyków do pielęgnacji tatuaży wykazuje również działanie antybakteryjne czy przeciwzapalne.

Przed wyborem odpowiedniego produktu warto dokładnie przeanalizować jego skład. Dobrze jeśli produkt zawiera na przykład:

Masło migdałowe lub morelowe - nawilżają, odmładzają i regenerują.

Masło Shea - odbuduje uszkodzoną skórę i skutecznie ochroni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Olej z orzechów Macadamia - skutecznie łagodzi podrażnienia.

Olej kokosowy - długotrwale nawilża skórę i regeneruje.

Olejek rycynowy – przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka, dezynfekuje i działa antybakteryjnie.

Olejek pomarańczowy – działa przeciwzapalnie.

Witaminy A, B, C oraz D - przyśpieszają odnowę tkanki.

Pantenol - silnie stymuluje wzrost i odnowę komórek, szczególnie w naskórku oraz skórze właściwej.

Wyciąg z kory mimozy – bardzo skutecznie koi i chroni skórę.

Konsystencja

Wybierając kosmetyk do pielęgnacji tatuażu skupmy się również na jego konsystencji. Dobrze, jeśli produkt będzie się łatwo rozprowadzał i szybko wchłaniał. Dzięki temu unikniemy nieestetycznych, tłustych plam na ubraniu.

[product category_id="460" limit="4" onlyAvailable="true"]

Zapach

Zapach tego rodzaju kosmetyku nie powinien odgrywać kluczowej roli. Częśc produktów w ogóle pozbawiona jest aromatu, by nie powodować podrażnień. Dotyczy to szczególnie kosmetyków do pielęgnacji świeżego tatuażu. W pozostałych zapach budują najczęściej naturalne olejki eteryczne, które przy okazji wykazują szereg dobroczynnych właściwości. 

Tatuaż nie chce się goić. Co robić by tatuaż goił się szybciej?

Może się zdarzyć, że tatuaż nie będzie goił się prawidłowo. Kiedy zauważysz, że rana robi się mocno zaczerwieniona, delikatnie umyj ją antybakteryjnym żelem. Po umyciu i bardzo delikatnym osuszeniu nałóż cieniutką warstwę kremu o działaniu przeciwzapalnym. Jeśli jednak rana się nie uspokaja, a wręcz podrażnienie się powiększa, najlepiej skontaktować się z lekarzem, który przepisze specjalną maść z antybiotykiem. Lepiej nie czekać z tym do ostatniej chwili, by zapobiec rozwojowi zakażenia.

Niewątpliwie, najlepszym lekarstwem dla rany jest dostęp do powietrza. Kiedy rana może oddychać, goi się znacznie szybciej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest ona doskonałą pożywką dla bakterii i nietrudno o infekcję czy zakażenie. Przed wyjściem z domu czy podczas snu warto nałożyć na świeży tatuaż bandaż, gazę jałową lub czystą folię, aby uniemożliwić bakteriom dostęp do rany. Staraj się jednak nie trzymać opatrunku na ranie przez cały czas. Zdejmuj go po 2-3 godzinach, przemywaj skórę delikatnie, osuszaj ją i wietrz. 

Co istotne, na ranie po jakimś czasie zaczną pojawiać się strupki. To absolutnie normalny proces gojenia. Jeśli chcesz przyspieszyć gojenie, 2-3 razy dziennie nakładaj na ranę ciepłe, wilgotne okłady. Trzymaj je około 5 minut. Gojąca się rana może swędzieć. To zdrowy objaw. Staraj się jednak jej nie drapać, bo możesz usunąć tusz. Pod żadnym pozorem nie odrywaj strupków. Kiedy rana się zagoi, będziesz mógł ocenić swój tatuaż i wybrać się na ewentualne poprawki. Smarując ranę specjalistycznymi produktami złagodzisz świąd i przyspieszysz jej gojenie.

Jak dbać o nowy tatuaż? Pielęgnacja tatuażu

Pielęgnacja tatuażu powinna zacząć się tak naprawdę jeszcze przed jego wykonaniem. O czym warto wiedzieć?

Przede wszystkim, skóra, którą chcesz ozdobić nie powinna być opalona, ponieważ tatuator nie będzie mógł właściwie ocenić koloru tuszu. Przed wykonaniem zabiegu zadbaj o skórę. Najlepiej przez dwa tygodnie smaruj ją dobrej jakości balsamem czy kremem, który odpowiednio ją nawilży i zmiękczy. Wykonanie tatuażu będzie wówczas znacznie łatwiejsze.

Nie polecam, żeby dodawać sobie odwagi napojami procentowymi. Na sesję należy przyjść trzeźwym, a najlepiej nie pić alkoholu (i nie palić papierosów) nawet trzy dni przed zabiegiem. Dlaczego to takie ważne? Używki rozrzedzają krew i mogą się również przyczynić do tego, że skóra będzie nieco twardsza. Specjaliści podkreślają też, by przez kilka miesięcy przed sesją nie stosować żadnych sterydów. 

Jeżeli tatuaż będzie wykonywany w miejscu owłosionym, pozbądź się włosków 2-3 dni wcześniej. Ważne, by skóra podczas zabiegu nie była podrażniona. To utrudni pracę i zwiększy dolegliwości bólowe. Na sesję wygodnie się ubierz, by czuć się komfortowo. Przed wykonaniem tatuażu porządnie się wyśpij i zjedz wartościowy posiłek, by wzmocnić organizm. Pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu. 

[product category_id="462" limit="4" onlyAvailable="true"]

Jakie miejsce wybrać na tatuaż? 

Bywa, że doskonale wiemy, co chcemy sobie wytatuować, ale nie możemy się zdecydować, gdzie ozdobę umieścić. Warto dobrze tę decyzję przemyśleć. Lekarze przestrzegają, by nie robić tatuaży w miejscach, w których znajdują się znamiona na ciele. Nie zapominajmy, że znamię to swego rodzaju zmiana chorobowa, którą warto regularnie kontrolować. Jeśli ukryjemy ją pod tuszem, obserwowanie jej będzie mocno utrudnione. Jakie jeszcze miejsca nie są polecane do tatuowania? Jeśli chodzi o kobiety, które planują dzieci, to szczególnie odradza się dolny odcinek pleców. Istnieje ryzyko, że podczas podawania znieczulenia zewnątrzoponowego cząsteczki tuszu mogą dostać się w pobliże rdzenia i go uszkodzić. Warto jeszcze wspomnieć o brzuchu czy pośladkach. Z wiekiem w tych miejscach najczęściej przybywa tkanki tłuszczowej, co może sprawić, że tatuaż zmieni kształt. Panowie, którzy regularnie ćwiczą na siłowni i planują zwiększenie na przykład bicepsów, powinni mieć to na uwadze podczas wybierania miejsca na tatuaż. Wraz z powiększaniem się obwodu ramion, nieestetycznie rozciągać się będzie również nasza ozdoba. Tatuaże na ramionach są też dość mocno narażone na działanie promieni UV, przez co mogą szybciej wyblaknąć.

Gdzie tatuaż najbardziej boli?

Jeśli bardzo obawiasz się bólu, nie polecam tatuażu na szyi, kostce, palcach czy na żebrach. W tych miejscach jest niewiele mięśni i cienka warstwa tłuszczu. To sprawia, że ból jest bardziej dotkliwy. Wybierając odpowiednie miejsce na tatuaż weźmy również pod uwagę nasze plany na przyszłość. Nie każdy pracodawca toleruje takie ozdoby na ciele. Dotyczy to zwłaszcza osób, których praca związana jest na przykład z publicznymi występami.

Więcej o męskiej pielęgnacji gentlemana przeczytasz tutaj:

Grzebień czy szczotka do brody? Dylematy brodacza

Jak przyspieszyć wzrost brody? Naturalne i skuteczne metody

Jak dbać o brodę? Pielęgnacja brody – wskazówki dla początkujących i zaawansowanych brodaczy

Komentarze do wpisu (0)

Wróć na górę
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium