Marzy Ci się gęsta i mocna broda? Pokażę Ci mój sposób na taki efekt!
Gęsta, pełna i mocna broda to marzenie każdego brodacza. Natura najczęściej nie jest jednak specjalnie łaskawa i trzeba się trochę napracować, żeby uzyskać zadowalające efekty. Na szczęście, da się! Zdradzę Ci sposób na gęstą i mocną grzywę!
Podobno panowie z gęstym, pełnym zarostem są wyjątkowo dobrze odbierani przez społeczeństwo. Uchodzą za inteligentnych, odważnych i odpowiedzialnych. Być może dlatego tak chętnie te brody zapuszczamy? Nie znam brodacza, który nie marzyłby o gęstej, pełnej i mocnej grzywie. Bez względu jednak na to, co nami kieruje, powinniśmy wiedzieć, że wszystko w naszych rękach. Istnieje kilka sposobów, by pomóc naturze!
Zacznijmy od początku
Początkowa faza hodowania zarostu jest wyjątkowo ważna. Jeśli teraz nie przyłożymy się do tego zadania, później ciężko będzie naprawić błędy. Warto zatem od pierwszych dni dbać o zarost, a przede wszystkim o skórę pod nim. Trzeba zdać sobie bowiem sprawę, że jej kondycja ma bezpośredni wpływ na wygląd i kondycję grzywy, a także nasze samopoczucie. Chyba nikt nie przepada za uczuciem suchości i uporczywego swędzenia. To częsty powód rezygnacji z zarostu, a prawda jest taka, że jest to najczęściej efekt naszych zaniedbań.
Zdaję sobie sprawę, że odpowiednia pielęgnacja zarostu wymaga zaangażowania. Wbrew pozorom, nie trzeba wcale poświęcać na nią kilku godzin dziennie. Wystarczy kilka minut, rano i wieczorem. Może zatem warto przeznaczyć parę chwil na to, by broda faktycznie prezentowała się dobrze? Ja nie mam co do tego wątpliwości. Jeśli już decydujemy się, że chcemy hodować brodę, to róbmy to dobrze.
Jak prawidłowo pielęgnować brodę, by ją wzmocnić i zwiększyć jej objętość?
Pielęgnacja każdej brody powinna rozpoczynać się dokładnym jej oczyszczeniem. Dlaczego to takie ważne? Na włosach i na skórze nieustannie gromadzą się rozmaite zanieczyszczenia, które zatykają pory oraz ujścia mieszków włosowych i blokują przepływ cennych substancji w głąb skóry i włosów. Bez gruntownego oczyszczenia nawet najlepszy kosmetyk nie zadziała. Tej czynności należy zatem poświęcić najwięcej uwagi. Brodę powinniśmy myć tak często, jak tego potrzebuje, ale nie zwykłym szamponem do włosów. W ofercie znajdziemy specjalne szampony do brody, które mają odpowiedni skład, dostosowany do potrzeb włosów i skóry na twarzy. Ciekawym rozwiązaniem jest również mydło do brody i twarzy. Jeden kosmetyk zastąpi nam szampon do brody i żel do mycia twarzy. Taka niepozorna kostka może zdziałać cuda, a przy tym jest niezwykle wydajna, chociaż muszę przyznać uczciwie, że zaletą niemal wszystkich kosmetyków do brody jest wysoka wydajność. Warto zatem wybrać dobrej jakości produkt. Grzywę myjemy bardzo delikatnie, masując głównie skórę pod zarostem. Dobrze jest, od czasu do czasu, wykonać peeling skóry twarzy, z uwzględnieniem skóry pod brodą. Możemy na przykład dodać do szamponu łyżkę cukru albo kupić gotowy produkt (w ofercie znajdziemy między innymi mydła z peelingiem, ale również typowe scruby). Przy użyciu peelingu delikatnie masujemy skórę pod brodą przez 2-3 minuty (najlepiej letnią wodą, zwłaszcza, jeśli wybraliśmy cukier, który pod wpływem ciepłej wody szybko się rozpuści). Dzięki temu skóra będzie lepiej oczyszczona, dotleniona i odżywiona. Peeling usunie martwe komórki naskórka, pobudzi krążenie krwi i oczyści pory oraz ujścia mieszków włosowych. Substancje aktywne zawarte w kosmetykach będą mogły swobodnie dotrzeć do najgłębszych warstw skóry i skutecznie o nią zadbać.
Podczas codziennej pielęgnacji zarostu niezwykle przydatnym akcesorium jest szczotka do brody. Regularne czesanie grzywy również oczyści ją z zanieczyszczeń, pomoże usunąć zrogowaciały naskórek, a także pobudzi krążenie krwi w skórze i wyreguluje produkcję sebum. To bardzo ważne, jeśli zależy nam, by broda była odpowiednio nawilżona i miała naturalną warstwę ochronną. Warto szczotkować grzywę nawet kilka razy dziennie. Jeśli nie mamy na to czasu, sięgnijmy po szczotkę rano i wieczorem. Wyczesujmy brodę delikatnie, ale bardzo starannie. W ofercie znajdziemy rozmaite szczotki do brody, nawet w wersji podróżnej. Szczególnie polecam jednak te z naturalnym włosiem, na przykład szczeciną dzika. Nie będą bowiem uszkadzać struktury włosów. Co ciekawe, systematyczne szczotkowanie brody pobudza wzrost włosów, dzięki czemu grzywa staje się bardziej gęsta i pełna.
Tak oczyszczona i wyszczotkowana broda jest w pełni gotowa na przyjęcie składników aktywnych. W jaki sposób możemy jej ich dostarczyć? Z pomocą przychodzi olejek do brody. To prawdziwy must have, na każdym etapie zapuszczania grzywy. Zadaniem olejku jest nawilżenie, odżywienie i wzmocnienie włosów, ale również pielęgnacja skóry. Dobrej jakości kosmetyk intensywnie nawilży skórę pod brodą, odżywi ją, wzmocni, złagodzi wszelkie podrażnienia i uczucie swędzenia. Olejek może również stymulować wzrost włosów. Na pewno sprawi, że będą bardziej sprężyste, elastyczne i podatne na układanie. Koniec z niesfornymi kosmykami!
Całość zwieńczy dobry balsam do brody. Na rynku znajdziemy ich całe mnóstwo. Różnią się konsystencją oraz chwytem (lekki, średni, mocny i bardzo mocny). Ich zadaniem jest nie tylko wystylizowanie zarostu, ale również pielęgnacja włosów i skóry. Balsam doskonale ujarzmi zarost i sprawi, że przez cały dzień będzie prezentował się dobrze. Kosmetyk ten stworzy również niewidzialną warstwę ochronną przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Dla tych, którzy oczekują trwałych i bardziej fantazyjnych stylizacji, producenci przygotowali wosk do wąsów i brody.
Wybieraj dobrej jakości kosmetyki do brody
Aby pielęgnacja faktycznie przynosiła efekty, kosmetyki powinny być odpowiednio dobrane do potrzeb skóry twarzy oraz włosów. Dla przykładu, jeśli jesteśmy posiadaczami wyjątkowo skłonnej do przesuszeń grzywy, powinniśmy wybierać kosmetyki o bogatej formule, które intensywnie nawilżą pasma i skórę. Jeżeli jednak nasza skóra i włosy mają skłonności do przetłuszczania, postawmy raczej na produkty o lekkiej konsystencji, które będą działać antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie i nie obciążą skóry i włosów. W tym wypadku nie możemy jednak zapomnieć także o nawilżaniu. Każdy rodzaj włosów i skóry wymaga intensywnego nawilżania.
Oferta kosmetyków do brody jest naprawdę imponująca. Coraz trudniej wybrać odpowiedni produkt. Czym się kierować? Przede wszystkim, składem. Jeśli kosmetyk jest naszpikowany chemicznymi substancjami i sztucznymi dodatkami, lepiej z niego nie korzystać, bo może wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Skład powinien być w miarę krótki. Idealnie, jeśli znajdują się w nim wyłącznie naturalne substancje aktywne. Wówczas mamy pewność, że fundujemy naszej brodzie wszystko, co najlepsze. Na szczęście, wielu producentów męskich kosmetyków wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom i oferta naturalnych specyfików stale się poszerza. A zatem, panowie, czytajmy składy (ze zrozumieniem!).
Nierzadko, wybierając kosmetyk do brody kierujemy się głównie jego aromatem. Nic dziwnego. Każdy ma swoje upodobania i, oczywiście, warto brać pod uwagę kompozycję zapachową. Pamiętajmy jednak, że wybór produktów jest naprawdę duży i bez trudu znajdziemy kosmetyki naturalne o niepowtarzalnych aromatach. Zróbmy porządne rozeznanie. Dodam tylko, że w ofercie znajdziemy zarówno kosmetyki, w których za zapach odpowiadają naturalne olejki eteryczne, jak również te produkowane zgodnie ze sztuką tworzenia perfum. Aromat tych drugich, oczywiście, będzie utrzymywał się znacznie dłużej. Ich skład często oparty jest w dużej mierze na substancjach naturalnych, tylko niektóre składniki zapachu stanowią sztuczny dodatek. Nie popadajmy jednak w przesadę. Niewielka ilość takich dodatków nie wyrządzi nam krzywdy.
Jakich składników w kosmetykach do brody unikać?
Jeśli chcemy dać naszej brodę szansę na to, by była mocna i gęsta, zrezygnujmy z kosmetyków, które w swoim składzie zawierają między innymi silne detergenty, PEG-i, parabeny, ftalany, alkohol, sól, silikony, konserwanty i inne sztuczne dodatki. Jak już wspominałem, nie popadajmy w nadmierną przesadę. Jeśli kosmetyk głównie składa się z naturalnych, wysokiej jakości substancji, a chemiczne składniki są tylko niewielkim dodatkiem, poprawiającym na przykład konsystencję, możemy dać mu szansę.
Wzmacniaj, nie osłabiaj!
Do kompletnej, efektywnej pielęgnacji brakuje nam jeszcze jednego. Jest kilka zasad, których warto przestrzegać, by nie zaprzepaścić wszystkich starań. Zdarza się, że regularnie dbamy o zarost, ale popełniamy przy tym sporo błędów. Jakich?
Najczęściej są to typowe przewinienia, na przykład podczas mycia mocno ugniatamy brodę i pocieramy ją ręcznikiem. Tymczasem, powinniśmy robić to bardzo delikatnie, bo mokre włosy bardzo łatwo można uszkodzić. Nierzadko przeczesujemy brodę szczotką zaraz po umyciu. Błąd! Po szczotkę możemy sięgnąć dopiero, gdy grzywa wyschnie. Jeśli musimy ją przeczesać, gdy jest wilgotna, skorzystajmy z grzebienia do brody z szeroko rozstawionymi zębami. Jak jeszcze szkodzimy naszej grzywie? Myjemy ją zbyt ciepłą albo zbyt zimną wodą. Najlepiej użyć ciepłej/letniej. Suszymy brodę suszarką, a powinniśmy pozwolić jej wyschnąć naturalnie. Wystawiamy mokrą grzywę na słońce (o zgrozo!), a absolutnie nie powinniśmy tego robić, bo możemy nieodwracalnie uszkodzić strukturę włosów. Stosujemy zbyt agresywne kosmetyki, na przykład z alkoholem, który wysusza i wywołuje podrażnienia.
To najczęściej popełniane błędy, które warto wyeliminować, by cieszyć się mocną brodą!
Substancje, które wzmocnią Twoją brodę
Przejdźmy do konkretów. Jakie substancje szczególnie wzmocnią zarost i skórę pod nim? Oto kilka najczęściej spotykanych w kosmetykach do brody:
-
Olej ze słodkich migdałów
-
Olej arganowy
-
Olej z pestek winogron
-
Olej konopny
-
Olej z awokado
-
Witamina E
-
Proteiny roślinne
-
Skrzyp polny
-
Biotyna
-
Aloes
Składniki, które sprawią, że broda będzie bardziej gęsta i pełna
Oto substancje, które powinny znaleźć się w kosmetyku, by grzywa stała się bardziej gęsta i pełna:
-
Olej z pestek moreli
-
Olejek rycynowy
-
Olej Jojoba
-
Olej kokosowy
-
Olej z pestek brzoskwini
-
Skrzyp polny
-
Ekstrakt z żeń-szenia
-
Ekstrakt z łopianu
-
Biotyna
-
Witaminy z grupy B
-
Proteiny roślinne
-
Witamina PP
-
Cynk
-
Kofeina
Mam nadzieję, że masz już przygotowany plan na wzmocnienie swojej brody i zwiększenie jej objętości. Jestem przekonany, że powyższe informacje pomogą Ci uzyskać satysfakcjonujące efekty! ;-)