Dla Gentlemana

Do darmowej dostawy brakuje Ci: 100,00 zł

Skuteczne formy ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych

0

Męska skóra też potrzebuje skutecznej ochrony przed słońcem!

 

Wiosna coraz bliżej. Niejeden z nas myśli już o wakacjach w pełnym słońcu. Warto przy tej okazji pomyśleć również o skutecznej ochronie przed szkodliwym działaniem promieni UV. Jesteśmy na nie bowiem narażeni niemal każdego dnia, nawet, gdy niebo pokryte jest chmurami. Jak zatem skutecznie chronić skórę przed niekorzystnym wpływem słońca?

Zimy w tym sezonie w zasadzie nie odczuliśmy, ale krótkie dni i brak słońca niejednemu dały się we znaki. Na szczęście, z każdym dniem słońce zachodzi coraz później i coraz intensywniej nas dogrzewa, a przy okazji poprawia nastrój i dodaje nam energii. Ma jednak szkodliwy wpływ na naszą skórę i włosy. Męska skóra jest co prawda bardziej odporna na działanie promieni niż kobieca, ale warto ją skutecznie przed nimi chronić. Ich intensywne działanie może bowiem przynieść nieodwracalne szkody. 

 

Jak słońce działa na skórę?

 

Nie ma wątpliwości, że promienie słoneczne skutecznie poprawiają nastrój. Każdy medal ma jednak dwie strony, a w przypadku słońca, niestety, niekorzystnych działań jest znacznie więcej. Promieniowanie UV poprawia co prawda wygląd skóry, nasze samopoczucie, wspomaga produkcję witaminy D3 i tym samym poprawia kondycję naszego organizmu, ale jednocześnie może powodować rozmaite przebarwienia, egzemy, a nawet zmiany nowotworowe. Przyspiesza również starzenie się skóry. Poznajmy bliżej naszego wroga. Promienie UV możemy podzielić na:

 

Promienie UVA

To zdecydowana większość promieniowania UV (stanowi 95%), które do nas dociera. Bez względu na porę roku czy zachmurzenie jego natężenie jest zawsze takie samo. Przenika przez chmury, szyby, a nawet przez ludzki naskórek docierając do komórek naszej skóry właściwej. Nie powoduje poparzeń, ale przyspiesza fotostarzenie się skóry i może powodować zmiany nowotworowe.

 

Promienie UVB

Stanowi pozostałe 5% promieniowania UV, które dociera na ziemię. Różnica polega jednak na tym, że nie przenika ono przez chmury czy szyby. Najsilniejsze natężenie promieni UVB występuje latem, w godzinach największego nasłonecznienia. Promienie te mogą wnikać w skórę. Odpowiedzialne są za powstawanie poparzeń czy zmian nowotworowych. Dzięki nim jednak nasza skóra zmienia kolor.

 

Promienie UVC

Wyróżniamy również promieniowanie UVC, które w zasadzie nie ma wpływu na naszą skórę. Niemal w pełni pochłaniane jest przez warstwę ozonową.

Warto przy tej okazji podkreślić, że z promieniowaniem typu UVA oraz UVB mamy również do czynienia opalając się w solarium. Nie należy zatem przesadzać z opalaniem, zwłaszcza bez odpowiedniej ochrony.

 

Zalety i wady słonecznych promieni

 

Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Pomaga syntezować witaminę D3 odpowiedzialną za stymulowanie pracy układu immunologicznego, ale też właściwą pracę mięśni, zdrowe kości oraz zęby. Skutecznie poprawia nastrój i dodaje energii. Słońce może również łagodzić różne choroby skóry. Nierzadko jest to jednak działanie pozorne. W rzeczywistości promieniowanie UV powoduje więcej szkód niż korzyści. Odpowiada bowiem za powstawanie wolnych rodników, a w konsekwencji - szybsze starzenie się skóry. Męska skóra jest grubsza, a tym samym, bardziej odporna na działanie słońca, jednak i na niej w efekcie nadmiernej ekspozycji pojawiają się widoczne zmiany. 

Promienie UV mogą powodować bolesne oparzenia widoczne nie tylko na skórze. Zbyt długie przebywanie na słońcu może wywołać gorączkę, dreszcze, a nawet wymioty. Najpoważniejszym efektem nadmiernego opalania mogą być zmiany nowotworowe. Początkowo na skórze pojawiają się na przykład pieprzyki, które z czasem mogą przekształcać się w niebezpieczne nowotwory skóry. Jeśli często przebywamy na słońcu, powinniśmy regularnie badać zmiany skórne.

 

Skuteczna ochrona przed słońcem – mężczyźni również jej potrzebują

 

Nie oznacza to, że powinniśmy bezwzględnie unikać słońca. Wystarczy odpowiednia ochrona. Na co dzień powinniśmy smarować skórę specjalnymi kremami z filtrem przeciwsłonecznym. Podczas wakacji, zwłaszcza na plaży, to już absolutna konieczność. W tej sytuacji należy sięgnąć po krem z bardzo wysokim faktorem – od 30 do 50 SPF i aplikować go na skórę co dwie godziny lub po każdej kąpieli. 

Opalanie powinno przebiegać stopniowo. Zaczynamy od krótkiej ekspozycji i bardzo wysokiego filtra, a potem stopniowo możemy wydłużać czas opalania i zmieniać faktor na niższy. Eksperci podkreślają jednak, że w każdym przypadku krem z filtrem powinien mieć co najmniej faktor 25. Co istotne, powinniśmy unikać słońca między godziną 11 a 15, kiedy nasłonecznienie jest najsilniejsze. Nie zapominajmy również o odpowiednim nakryciu głowy i ochronie oczu. Dobre okulary przeciwsłoneczne to bardzo ważny gadżet, nie tylko na wakacjach.

Jak już wspominałem, o odpowiednią ochronę skóry, powinniśmy zadbać nie tylko w słoneczne dni. Promieniowanie UVA przenika bowiem przez chmury i dociera do nas nawet wtedy, gdy przebywamy w cieniu. Jeśli zależy nam na dobrej kondycji skóry, krem z filtrem powinien towarzyszyć nam na co dzień. 

 

Ochrona przed słońcem

 

Szkodliwy wpływ słońca na włosy i brodę

 

Promienie UV wywierają niekorzystny wpływ nie tylko na skórę, ale również na włosy i brodę. Pod ich wpływem pasma mogą stać się przesuszone, osłabione i pozbawione blasku. Szczególnie narażone na uszkodzenia są mokre włosy. Pod żadnym pozorem nie warto zatem wystawiać na działanie słońca świeżo umytych włosów czy brody. 

Aby ograniczyć szkodliwy wpływ promieni UV na włosy, należy stosować odżywki z filtrami. W przypadku zarostu idealnym kosmetykiem będzie olejek do brody, najlepiej zawierający naturalne filtry (na przykład olejek z pestek malin czy olej ze słodkich migdałów). 

 

Chroń tatuaże przed działaniem promieni UV!

 

Ochrona tatuażu przed słońcem to niezwykle ważna kwestia. Dotyczy to zarówno świeżo wykonanej ozdoby, jak i tej, która towarzyszy nam już od jakiegoś czasu. Przez pierwsze tygodnie po zabiegu promieni unikamy bezwzględnie, również w solarium. Wystawianie rany na działanie słońca może bowiem wywołać podrażnienie i wydłużyć proces gojenia. Tatuaż może się także rozmyć i wyblaknąć. Kiedy rana się goi, najlepiej chować ją pod ubraniem, ewentualnie zakrywać opatrunkiem. 

Po wygojeniu na tatuaż należy nakładać kremy z wysokim filtrem (na przykład UVA 50). Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty do pielęgnacji tatuażu, które nie tylko ochronią przed słońcem, ale również nawilżą, odżywią i ukoją skórę. Ciekawą opcją jest na przykład krem w sztyfcie, który aplikujemy bezpośrednio na tatuaż. Dzięki temu nie musimy brudzić ani kleić rąk. Tego typu produkty szybko się wchłaniają, nie pozostawiają tłustych plam i nie brudzą ubrań.

 

Kosmetyki do opalania

 

Oferta kosmetyków do opalania jest obecnie bardzo bogata. Na rynku znajdziemy rozmaite balsamy, olejki, kremy czy spraye z niższymi i wyższymi filtrami. Coraz więcej produktów wzbogacanych jest dodatkowymi składnikami pielęgnującymi skórę. Dzięki temu nie tylko chronimy skórę przed szkodliwym działaniem promieni, ale dbamy również o jej prawidłową kondycję. Nie brakuje też kosmetyków dedykowanych osobom wytatuowanym, którym zależy na tym, by ich ozdoba zachowała najwyższą jakość, ostrość i doskonały wygląd przez lata. 

 

Kosmetyki po opalaniu

 

Jeśli planujemy dłuższe i częstsze przebywanie na słońcu, warto uzbroić się w kosmetyki po opalaniu, które ukoją skórę, nawilża ją i zregenerują. Wydłużą również efekty opalenizny i będą zapobiegać podrażnieniom czy przebarwieniom. W przypadku poparzeń słonecznych najlepiej sprawdzą się kremy czy balsamy wzbogacone takimi substancjami jak D-panthenol, alantoina, ekstrakt z rumianku czy aloesu. 

Komentarze do wpisu (0)

Wróć na górę
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium