Dla Gentlemana

Do darmowej dostawy brakuje Ci: 100,00 zł

Jak dobrać kapelusz męski? Stylowy dodatek w męskiej garderobie

0

Był taki czas, że każdy mężczyzna nosił nakrycie głowy. Chodzenie z gołą głową było, delikatnie mówiąc, nieeleganckie. Dziś jest zupełnie inaczej, jednak są panowie, którzy sięgają po modne dodatki, na przykład stylowe kapelusze. Ich wybór jest obecnie naprawdę imponujący! Jak wybrać odpowiedni kapelusz? Jak go nosić? Dowiedz się wszystkiego o tym modnym dodatku.

Jak dobrać kapelusz męski? Stylowy dodatek w męskiej garderobie

Jak nosić kapelusz? Zasady noszenia kapelusza 

Kapelusz to dodatek, po który sięgają mężczyźni pewni siebie, świadomi swojego stylu i lubiący wyróżniać się z tłumu. To mocny punkt stylizacji, który przyciąga uwagę. Warto zatem odpowiednio go dobrać i prawidłowo nosić. Zgodnie z dawną etykietą, kapelusz powinniśmy wkładać na głowę wyłącznie na dworze i zdejmować go podczas powitań. Prawdziwy gentleman nie pozwalał sobie na siedzenie w kapeluszu w pomieszczeniu. Obecnie jednak te zasady są znacznie luźniejsze i nierzadko możemy zaobserwować mężczyzn, którzy nie zdejmują kapelusza w żadnych okolicznościach. Nie etykietą będziemy się jednak w tym tekście zajmować. Przyjrzymy się dostępnym w ofercie rodzajom kapeluszy i dowiemy się, jak odpowiednio taki dodatek dobrać. 

[product category_id="352" limit="4" onlyAvailable="true"]

Historia kapeluszy – męski kapelusz na przestrzeni wieków

Męskie kapelusze występują w przeróżnych odsłonach. To wyrazisty, bardzo stylowy dodatek, który w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zarówno wśród pań, jak i wśród panów. Jego dzieje są jednak burzliwe. Idea kapelusza zrodziła się, oczywiście, z potrzeby. Już w Starożytności ludzie szukali różnych sposobów, by ochronić głowę przed słońcem, wiatrem i deszczem. Pierwsze kapelusze miały bardzo prostą formę i pełniły głównie funkcję ochronną, a nie ozdobną. 

W kolejnych wiekach ozdobna rola nakrycia głowy stawała się coraz istotniejsza. Powstawały więc rozmaite twory, które z biegiem lat ewoluowały. Były też takie czasy, w których zupełnie rezygnowano z nakryć głowy. Zawsze miały one jednak swoje wierne grono fanów. Współcześnie coraz chętniej sięgamy po rozmaite dodatki, nie tylko kapelusze, ale też klasyczne kaszkiety czy stylowe czapki. Jeden dobrze dobrany dodatek może bowiem zupełnie odmienić naszą stylizację. 

Niewątpliwie, w modzie męskiej liczy się każdy drobiazg. Panowie powinni w sposób bardzo przemyślany dobierać poszczególne elementy swojej garderoby. Czasem wystarczy jeden stylowy dodatek, który zbuduje nam całą stylizację. Ważne jednak, by był dobrze dopasowany. Przede wszystkim, warto stawiać na produkty wysokiej jakości. Nie ma też co przesadzać z ilością dodatków. Mamy być dobrze ubrani, a nie przebrani. Jeden mocny punkt stylizacji będzie absolutnie wystarczający. 

Rodzaje męskich kapeluszy

Kapelusz możemy nosić tak naprawdę przez cały rok. W okresie wiosenno-letnim ochroni nas przed słońcem, a w sezonie jesienno-zimowym przed chłodem. Oczywiście, taki dodatek trzeba odpowiednio dobrać – do pory roku, do stroju i do kształtu twarzy. Do wyboru mamy między innymi kapelusze wełniane, słomkowe, lniane, kaszmirowe czy wykonane z króliczego włosa. Na początek warto zdecydować, jaki rodzaj kapelusza nas interesuje. 

  • Fedora - to jeden z najpopularniejszych typów kapelusza, prawdziwy klasyk, który pojawił się w męskiej modzie na początku XX wieku. Jego cechą charakterystyczną jest niewielkie wgłębienie w główce, dwie symetryczne fałdy w przedniej części główki i dość szerokie rondo. Tylna część ronda jest delikatnie wywinięta do góry, a przednia do dołu. Fedora dostępna jest w różnych odsłonach, dzięki czemu możemy założyć ją zarówno do eleganckiego stroju, jak i do luźniejszej, casualowej stylizacji. Kapelusz typu fedora najczęściej produkowany jest z wełnianego filcu. Taki model sprawdzi się szczególnie w jesienno-zimowym sezonie, nawet w deszczowy dzień. Fedorę nosiło sporo znanych osobistości, między innymi Indiana Jones.
  • Trilby - to inna odsłona fedory. Różni się od niego nieco węższym rondem i niższą główką. Ma też wyraźniej odwinięty przód. Taki model może być wykonywany nie tylko z filcu, ale też na przykład z tweedu. Trilby to doskonałe dopełnienie casualowej stylizacji. Pasuje między innymi do krótkiej, wełnianej kurtki czy krótszego płaszcza. Znanym miłośnikiem tego rodzaju kapelusza był Frank Sinatra. Obecnie możemy zaobserwować go między innymi na głowie Justina Timberlake’a.
  • Panama – nie jest to tak naprawdę odmienny typ kapelusza. Można powiedzieć, że to letnia wersja fedory (najczęściej występuje jako fedora, ale może tak naprawdę przyjmować kształt każdego typu kapelusza). Wyróżnia się materiałem, z którego został wykonany. To liście rośliny zwanej łyczkowcem dłoniastym. Panama wyplatana jest ręcznie, a wywodzi się z Ekwadoru. To wyjątkowo lekki model, który świetnie się nosi i doskonale chroni głowę przed słońcem i przegrzaniem. Będzie pasował do letniego garnituru, ale też do luźnej koszuli. Kapelusz typu panama może naprawdę sporo kosztować.
  • Homburg - ten typ kapelusza znany był już w XIX wieku, jednak największą popularność zyskał w latach 20-tych XX wieku. Ten model należy łączyć z bardziej elegancką stylizacją. W porównaniu do poprzedników jest wyższy, bardziej sztywny, a przez to bardziej formalny. Posiada główkę z wklęsłą fałdą i niezbyt szerokie rondo wywinięte do góry, obszyte taśmą. Dobrej jakości model jest wykonany z owczej wełny lub króliczego włosa. Klasyczny Homburg doskonale zgra się z garniturem czy nawet smokingiem. Miłośnikiem kapelusza typu Homburg był król Edward VII.
  • Kanotier – nieco mniej popularna wersja letniego kapelusza. Znany już od drugiej połowy XIX wieku. Początkowo nosili go zarówno panowie, jak i panie. Typowo męskim nakryciem głowy stał się dopiero w XX wieku. To kapelusz słomkowy. Wyróżnia się niską, sztywną i płaską główką oraz wąskim rondem. To charakterystyczne nakrycie głowy weneckich gondolierów. 
  • Melonik – inaczej bowler. To charakterystyczne nakrycie głowy, które kojarzy się głównie z Charlie Chaplinem. Na męskich głowach pojawił się w połowie XIX wieku. Melonik ma zaokrągloną główkę i wąskie rondo wywinięte do góry i obszyte taśmą. Idealnie pasuje zwłaszcza do eleganckich stylizacji. Co ciekawe, w Boliwii melonik noszą obecnie głównie kobiety.
  • Cylinder – pasuje do wyjątkowo szykownych stylizacji. Obecnie nie cieszy się jednak zbyt dużą popularnością. Sławę zyskał w XIX wieku i wówczas miał spore grono zwolenników. Nosił go między innymi Abraham Lincoln. Dziś kojarzy się głównie z magikami. 
  • Kapelusz kowbojski – dostępny jest w przeróżnych odsłonach i wersjach kolorystycznych. Może być wykonany z rozmaitych materiałów. Posiada charakterystyczny kształt – wyprofilowaną górną część i delikatnie uniesione rondo. Pasuje do męskich, ale też kobiecych stylizacji. 
  • Kapelusz z szerokim rondem – to połączenie fedory z klasycznym kapeluszem kowbojskim. Tego typu nakrycie głowy jest bardzo wyraziste. Najlepiej zgra się z prostą, stonowaną stylizacją. 
  • Kapelusz słomkowy – uwielbiany przez Włochów. Letnia odmiana kapelusza, która świetnie wygląda zwłaszcza w połączeniu z lnianą koszulą i eleganckimi bermudami. Pasuje też do modnych koszul hawajskich.

Jak dobrać kapelusz do kształtu twarzy? Dopasowanie kapelusza 

Dobrze dobrany kapelusz powinien pasować do kształtu twarzy. Ważne również, by wybrać odpowiedni rozmiar. Nakrycie głowy nie powinno być ani zbyt duże ani za małe. Jak zatem odpowiednio dobrać kapelusz? 

Kapelusz do twarzy pociągłej 

Mężczyźni o pociągłej twarzy powinni wybierać kapelusze ze średniej szerokości rondem. Dobrze sprawdzą się w tym wypadku ronda dość mocno wywinięte. Lepiej unikać modeli, które mają wysoką, szeroką główkę i wąskie rondo. 

Kapelusz do twarzy okrągłej

Do twarzy owalnej najlepiej pasuje kapelusz sztywny z szerszym rondem i dość wysoką główką. Mężczyźni o tym kształcie twarzy powinni natomiast unikać modeli z wąskim rondem i główką w formie stożka. Kapelusz może być delikatnie przechylony na bok.

Kapelusz do twarzy kwadratowej

W przypadku twarzy kwadratowej należy unikać wszelkich ostrych krawędzi. Najlepszym wyborem będzie kapelusz z główką szeroką, ale niezbyt wysoką i rondem o średniej szerokości. Można przechylać kapelusz na bok, ale nie odchylać nakrycia głowy na tył głowy.

Dodatkowo wysocy mężczyźni powinni nosić kapelusze z szerokim rondem, a niscy powinni postawić na modele z węższym rondem.  Odpowiednio dobrany kapelusz może optycznie skorygować niedoskonałości twarzy. Dla przykładu, panowie ze zbyt dużym nosem powinni zakładać modele z niską i szeroką główką oraz szerokim prostym rondem. Najlepiej, gdy rondo będzie mocno wywinięte w dół. Kapelusz stożkowaty, z wysoką główką podkreśli duży nos. W przypadku odstających uszu natomiast sprawdzą się modele z szerokim rondem wywiniętym ku dołowi, w typie fedory. Zdecydowanie należy unikać niewielkich kapeluszy z wąskim rondem.

Do czego pasuje kapelusz? Stylizacje do męskiego kapelusza 

W modzie męskiej obecnie sporo się dzieje. Panowie coraz chętniej zwracają uwagę na swój wygląd zewnętrzny i starają się starannie dobierać swoje stylizacje. Mamy też coraz szersze pole do popisu i chętnie z niego korzystamy. W modzie panuje od kilku sezonów spora dowolność. Dzięki temu  kapelusze można zakładać właściwie do każdej stylizacji, zarówno eleganckiej, jak i casualowej. Tego typu nakrycie głowy sprawdzi się latem i zimą. Najważniejsze jednak, by było dobrze dobrane do stroju oraz do kształtu twarzy.

Jeśli szukasz modnego dodatku, na przykład stylowego kapelusza, w naszej ofercie najdziesz tam modele renomowanej marki Stetson, która na rynku istnieje już ponad 150 lat. Kapelusze tej firmy są nowoczesne, ponadczasowe i bardzo trwałe. Do ich produkcji wykorzystuje się najwyższej jakości, naturalne surowce, między innymi wełnę czy kaszmir. Kapelusze Stetson idealnie podkręcą każdą męską stylizację!

Komentarze do wpisu (0)

Wróć na górę
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium