Wysokie temperatury, słońce, morskie kąpiele, klimatyzowane pomieszczenia – lato to szczególny czas dla zarostu. Aby skutecznie o niego zadbać i ochronić przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, warto sięgnąć po dobry olejek do brody. Na rynku mamy już całkiem niezłą kolekcję kosmetyków do brody, a producenci nie próżnują i oferują coraz nowsze produkty. O czym warto pamiętać wybierając idealny olejek? Na pewno trzeba go dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Bardzo ważne jest również to, by dobrać produkt do pory roku. Tym tematem zajmę się w poniższym tekście. Jaki olejek do brody będzie idealny na lato?
Wysokie temperatury, słońce, morskie kąpiele, klimatyzowane pomieszczenia – lato to szczególny czas dla zarostu. Aby skutecznie o niego zadbać i ochronić przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, warto sięgnąć po dobry olejek do brody. Na rynku mamy już całkiem niezłą kolekcję kosmetyków do brody, a producenci nie próżnują i oferują coraz nowsze produkty. O czym warto pamiętać wybierając idealny olejek? Na pewno trzeba go dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Bardzo ważne jest również to, by dobrać produkt do pory roku. Tym tematem zajmę się w poniższym tekście. Jaki olejek do brody będzie idealny na lato?
Jak działa olejek do brody?
Zacznijmy od tego, czym w ogóle charakteryzuje się ten kosmetyk i czego możemy od niego oczekiwać. Dobrej jakości olejek do brody pielęgnuje nie tylko zarost, ale również skórę pod nim. Bardzo dużo zależy od tego, jakie substancje zawiera dany olejek.
Odżywienie brody
Większość tego typu kosmetyków ma zadanie przede wszystkim dogłębnie nawilżać, odżywiać, regenerować i chronić. Regularnie stosowany olejek sprawia, że broda staje się miękka, sprężysta, przyjemna w dotyku, wygładzona i mocna. Dzięki niemu włosy przestają się łamać, a końcówki rozdwajać. W ofercie znajdziemy również olejki do brody, które zawierają składniki przyspieszające wzrost włosów. Dzięki nim broda jest gęsta i bardziej pełna.
Nawilżanie skóry pod zarostem
Co bardzo istotne, dobry olejek do brody skutecznie zadba również o skórę pod zarostem. Dodam, że w ofercie pojawiają się olejki, które można nakładać na całą twarz. Dogłębnie nawilżają one skórę, odżywiają ją oraz regenerują. Kosmetyki te łagodzą wszelkie podrażnienia i zmniejszają uczucie swędzenia, które dla wielu brodaczy jest prawdziwym koszmarem. Odpowiednio dobrany olejek do brody może również działać antybakteryjnie czy przeciwzapalnie.
Ochrona brody
Bardzo ważną funkcją olejku jest ochrona przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, między innymi przed słońcem czy chlorowaną wodą, dlatego latem taki kosmetyk jest nieoceniony. Odpowiednio dobrane składniki stworzą skuteczną barierę i zadbają o odpowiednią kondycję zarostu w każdych warunkach. Warto w tym sezonie wybierać szczególnie kosmetyki, które zawierają naturalne filtry. Latem dobrze jest stosować kosmetyki o lekkiej formule, które szybko się wchłaniają, nie pozostawiają tłustej warstwy i nie obciążają grzywy.
Jaki olejek do brody?
Olejek do brody należy, oczywiście, dostosować do swoich potrzeb. Jeśli Twoja grzywa jest przesuszona, a skóra pod nią podrażniona, wybierz olejek, który będzie intensywnie nawilżał i łagodził podrażnienia. Jeżeli natomiast Twoja broda ma skłonności do przetłuszczania, a na skórze pojawiają się różne niedoskonałości, postaw na lekki kosmetyk, który będzie działał antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Ogromną zaletą olejku do brody jest jego zapach. W ofercie znajdziemy całą gamę rozmaitych kompozycji, czasem naprawdę mocno wyszukanych i niebanalnych.
Na co zwrócić uwagę kupując olejek do brody na lato?
Na pewno nie jest to łatwe zadanie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając kosmetyk na lato?
- Aromat – jak już wspomniałem, w ofercie znajdziemy olejki o rozmaitych zapachach. Tak naprawdę wszystko zależy od naszych preferencji. Wybór odpowiedniego aromatu jest bardzo istotny. Trzeba pamiętać, że będzie nam on towarzyszył przez cały dzień, więc ważne, by nie był drażniący. Na lato na pewno warto wybrać zapach lżejszy, świeży i orzeźwiający, na przykład owocowy czy delikatnie kwiatowy.
- Konsystencja – w ofercie znajdziemy olejki o różnych konsystencjach – lekkie, ale również bardziej gęste. Broda przesuszona na pewno polubi produkt o bardziej bogatej konsystencji, grzywa skłonna do przetłuszczania doceni kosmetyk lekki, który nie będzie jej dodatkowo obciążał. Na pewno warto zdecydować się na olejek do brody, który szybko się wchłania i nie pozostawia nieestetycznej, tłustej warstwy. Na lato szczególnie polecam lekkie produkty, które nie będą dodatkowo obciążać grzywy.
- Skład – bez wątpienia, im więcej naturalnych substancji, tym lepiej. Czytając skład warto sprawdzić, czy nie znajdują się w nim składniki, na które jesteśmy uczuleni. Jeśli Twoja skóra nie toleruje jakiejś substancji, dokładnie sprawdź, czy wybrany olejek do brody jej nie zawiera. W ofercie znajdziemy produkty dedykowane alergikom czy osobom, których skóra skłonna jest do podrażnień. Co konkretnie powinien zawierać idealny olejek do brody na lato? Na to pytanie odpowiem w dalszej części tekstu.
- Pojemność – na rynku dostępne są olejki o różnych pojemnościach, najczęściej: 10 ml, 30 ml lub 50 ml. Wersja 10 ml to dobry sposób na to, żeby zapoznać się z kosmetykiem i sprawdzić, czy będzie nam odpowiadał (zapach, konsystencja, działanie). Taka pojemność świetnie sprawdzi się również w podróży, więc to dobry wybór na lato. Większe pojemności posłużą nam jednak znacznie dłużej. Jeśli zatem jesteśmy pewni wybranego produktu, warto postawić na większą pojemność.
Idealny olejek do brody na lato – jaki powinien mieć skład? Naturalne oleje i ich działanie
Kluczem do sukcesu jest czytanie składów kosmetyków ze zrozumieniem. Dotyczy to również olejku do brody. Co powinien zawierać idealny produkt na lato?
- Olej ze słodkich migdałów – dobrze wpływa na włosy i skórę. Jest bardzo delikatny, dlatego mogą go stosować również alergicy. Zawiera szereg dobroczynnych substancji, takich jak na przykład nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, D oraz E, a także proteiny czy minerały. To niemal wszystkie składniki, których potrzebuje nasza grzywa, by wyglądać zdrowo. Olej ten bardzo łatwo przenika w głąb skóry i zapobiega odwadnianiu się komórek – ma doskonałe działanie nawilżające.
- Olej arganowy – długotrwale i intensywnie nawilża skórę oraz włosy. Sprawdzi się szczególnie przy przesuszonych, zniszczonych i skłonnych do wypadania włosach. Świetnie radzi sobie też z podrażnieniami skóry pod zarostem, a nawet trądzikiem czy bliznami. Olej ten wzmacnia cebulki włosów, regeneruje, działa przeciwstarzeniowo, chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, ale również dodaje blasku. Wykazuje działanie przeciwzapalne. Idealnie sprawdzi się latem, kiedy włosy potrzebują intensywnego nawilżenia i regeneracji.
- Olej z pestek moreli – bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy. Nie obciąża grzywy, przez co idealnie sprawdza się zwłaszcza latem. Bardzo dobrze nawilża i nawadnia włosy oraz skórę. Olej z pestek moreli opóźnia procesy starzenia, wygładza i zmiękcza. Jedną z najcenniejszych właściwości tej substancji jest stymulacja wzrostu włosów, a także widoczna poprawa ich struktury. To wybór dla mężczyzn, którzy marzą o gęstej i pełnej brodzie.
- Olej z pestek winogron – idealnie sprawdza się przy suchej i wrażliwej skórze oraz przesuszonych włosach. Dogłębnie nawilża, natłuszcza i tworzy barierę ochronną przed niekorzystnym wpływem środowiska. Olej z pestek winogron domyka łuski włosa, dzięki czemu są bardziej odporne i mocniejsze, wygładza, odżywia i regeneruje brodę. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, łagodzi wszelkie podrażnienia i redukuje uporczywe swędzenie skóry pod zarostem.
- Olejek Jojoba – przypomina ludzkie sebum, dlatego doskonale działa na skórę i włosy – szybko się wchłania, nie pozostawia tłustej warstwy i reguluje produkcję sebum, co w porze letniej jest niezwykle istotne. Na dodatek bardzo dobrze nawilża, odżywia, uelastycznia, regeneruje, neutralizuje działanie wolnych rodników, działa ochronnie i zapobiega wypadaniu włosów. Warto dodać, że olejek Jojoba jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, więc na lato jak znalazł.
- Olej z nasion dzikiej róży – poprawia nawilżenie i stymuluje komórki do odnowy. Świetnie złagodzi wszelkie podrażnienia, wygładzi, odżywi i ochroni przed słońcem. Olejek z nasion dzikiej róży wykazuje również działanie antybakteryjne.
- Olej z pestek malin – letni ideał. Błyskawicznie się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy. Intensywnie nawilża, uelastycznia, eliminuje wolne rodniki, dodaje włosom sprężystości, łagodzi podrażnienia i działa bakteriobójczo. Olej z pestek malin jest doskonałym naturalnym filtrem przeciwsłonecznym.
- Olejek kokosowy – skutecznie nawilża i działa antybakteryjnie. Doskonale odżywia, regeneruje, zwiększa objętość brody i kompleksowo pielęgnuje skórę pod zarostem. Sprawdzi się przy każdym rodzaju brody oraz skóry.
- Olej z nasion słonecznika – doskonale nawilża i odżywia, bez obciążania. Nie zatyka porów ani ujść mieszków włosowych. Można go zatem bez obaw stosować nawet latem przy wysokich temepraturach. Olej ten wykazuje również działanie przeciwzapalne i ochronne. Reguluje pracę gruczołów łojowych, nadaje brodzie sprężystości i wygładza ją na całej powierzchni. Dzięki temu staje się wyraźnie miękka i niezwykle przyjemna w dotyku.
- Olej z awokado – doskonale nawilża, wygładza, ale też łagodzi podrażnienia i nieprzyjemne uczucie swędzenia. Niweluje wszystkie stany zapalne, a przy tym naturalnie chroni przez działaniem promieni UV.
- Olej konopny – prawdziwy eliksir dla skóry i włosów. Zawiera szereg cennych witamin i minerałów. Działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i ochronnie. Dogłębnie i długotrwale nawilża, odbudowuje płaszcz hydrolipidowy naskórka, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, znosi uczucie swędzenia, reguluje wydzielanie sebum, zmiękcza, wygładza, odżywia i chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV. Co więcej, olejek konopny stymuluje również wzrost włosów, a przy tym błyskawicznie się wchłania. Latem wyjątkowo dobrze sprawdza się na skórze i włosach.
- Olejek rycynowy – sprawia, że broda staje się miękka, błyszcząca i przyjemna w dotyku. Bardzo dobrze nawilża i poprawia strukturę włosów. Wyraźnie wzmacnia pasma i sprawia, że broda staje się bardziej gęsta i pełna. Olejek rycynowy pobudza bowiem wzrost włosów.
- Olej abisyński – bardzo lekki olejek, który szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy, dzięki czemu idealnie sprawdza się latem. Błyskawicznie wnika w głąb skóry, doskonale ją nawilża i zabezpiecza przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, chroni przed wolnymi rodnikami, uelastycznia, zmiękcza, wygładza, a także regeneruje włosy, bez ich obciążania.
- Witamina E – zwana witaminą młodości, doskonale nawilża, odżywia, ale też regeneruje. Łagodzi podrażnienia i wzmacnia barierę ochronną. Działa również przeciwzapalnie.
Jeśli interesuję Cię olejek do brody na lato, zdecydowanie wybierz taki, który zawiera przynajmniej jeden z powyższych składników. Dobrze, żeby miał w swoim składzie chociaż jeden naturalny filtr przeciwsłoneczny. Ochrona przed promieniami UV to podstawa, jeśli zależy nam na tym, by broda była zdrowa, sprężysta i lśniąca.
Czy warto stosować olejek do brody?
Zastanawiasz się, czy w ogóle warto stosować kosmetyki do brody? Jeśli wybierasz produkty dobrej jakości, to bez wątpienia tak. W naszej ofercie znajdziesz między innymi spory wybór naturalnych olejków, wypełnionych po brzegi aktywnymi substancjami, które potrafią zdziałać cuda. Olejki do brody możemy podzielić na naturalne oraz zawierające sztuczne dodatki. Najważniejsze, by takie chemiczne składniki nie dominowały w składzie. Jeśli jest ich niewiele, można przymknąć oko. Wybór naturalnych olejków jest jednak na tyle bogaty, że zdecydowanie polecam przyjrzeć się mu w pierwszej kolejności. Oczywiście, nie wystarczy kupić. Podczas stosowania kosmetyków niezwykle ważna jest systematyczność. Nawet jeśli kupimy najlepszy na rynku olejek do brody, a tylko raz na jakiś czas nałożymy go na naszą grzywę, to nie mamy co liczyć na spektakularne efekty. Jeżeli jednak będziemy regularnie wmasowywać dobrej jakości produkt w zarost, możemy liczyć na to, że będzie on prezentował się naprawdę dobrze. Dodam jeszcze, że olejki do brody to wyjątkowo wydajne kosmetyki. Jedna buteleczka o standardowej pojemności (30 ml) wystarczy nawet na kilka miesięcy regularnego stosowania.
Jak pielęgnować brodę? Mycie zarostu
Pamiętaj, że olejek do brody to nie wszystko. Trzeba trzymać się kilku pielęgnacyjnych zasad. Najważniejsze jest, bez wątpienia, prawidłowe oczyszczanie zarostu. Do olejku dorzucamy zatem dobrej jakości szampon do brody lub mydło do brody. To absolutna podstawa. Na naszej brodzie oraz skórze cały czas osadzają się bowiem rozmaite zanieczyszczenia. Jeśli nie będziemy ich skutecznie usuwać, żaden kosmetyk pielęgnacyjny nie będzie działał właściwie. Musimy zatem bardzo dokładnie oczyszczać zarost i skórę pod nim. Do mycia grzywy wybieraj kosmetyki z jak największą ilością substancji naturalnych. Dzięki temu nie tylko oczyszczą one zarost i skórę, ale będą je również pielęgnować. Myj brodę bardzo delikatnie ciepłą/letnią wodą, a następnie osusz ją ręcznikiem. Nie pocieraj jej i nie ugniataj. Mokre włosy są zdecydowanie bardziej podatne na uszkodzenia niż suche pasma. Gdy grzywa jest mokra, nie sięgaj również po szczotkę do brody. Ostatecznie możesz ją rozczesać grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Raz na jakiś czas warto też wykonać peeling, dzięki któremu skóra i włosy będą jeszcze dogłębniej oczyszczone. Substancje zawarte w olejku będą mogły wówczas skuteczniej działać. To ważne, by zadbać o ten aspekt.
Jak prawidłowo nakładać olejek do brody?
Olejek do brody przed nałożeniem należy rozgrzać w dłoniach. Następnie nakładamy kosmetyk na brodę i delikatnie wmasowujemy w skórę i włosy. W równomiernym rozprowadzeniu produktu pomoże szczotka do brody lub specjalny grzebień do brody. Dzięki temu równomiernie pokryjesz zarost, a przy okazji zapewnisz sobie dodatkową dawkę pielęgnacji. Regularne czesanie brody pobudza krążenie i sprawia, że skóra i włosy są lepiej odżywione i dotlenione. Szczotkowanie to również doskonały sposób na szybszy wzrost włosów.
Po więcej artykułów zapraszamy na naszego bloga: