Dla Gentlemana

Do darmowej dostawy brakuje Ci: 100,00 zł

Czym i jak skutecznie oczyszczać brodę? Mycie brody

0

Często bagatelizujemy tę czynność. Niby zdajemy sobie sprawę, że brodę należy dokładnie oczyszczać, ale jakoś specjalnie się na tym nie skupiamy. Nierzadko łapiemy pierwszy lepszy szampon czy mydło, myjemy, potem przeczesujemy pasma szczotką, suszymy i gotowe. A konkretniej – gotowe problemy z suchością i łamliwością włosów. Aby zarost dobrze się prezentował i był w dobrej kondycji, na oczyszczanie musimy położyć większy nacisk. Bardzo często spotykam się z pytaniami dotyczącymi właściwego oczyszczania brody i jednocześnie bardzo często słyszę, że przecież mycie grzywy to błahostka. Wystarczy ją po prostu zmoczyć, nałożyć jakiś kosmetyk, przemyć i gotowe. To dowód na to, że wielu brodaczy nadal nie rozumie, że prawidłowe oczyszczanie to jeden z fundamentów zdrowego zarostu. Przygotowałem zatem poradnik dotyczący skutecznego oczyszczania brody i rozmaitych aspektów z tym związanych. Przeczytaj, wprowadź w życie, a kondycja Twojego zarostu naprawdę Cię zaskoczy!

Czym i jak skutecznie oczyszczać brodę? Czy szampon do brody jest najlepszym rozwiązaniem?

Dlaczego mycie brody jest ważne?

Na brodzie każdego dnia gromadzą się różnorodne zanieczyszczenia: brud, kurz, resztki jedzenia czy produkty do stylizacji. Zanieczyszczona skóra pod zarostem zaczyna nieprzyjemnie swędzieć, naskórek intensywniej się złuszcza. Sprzyja to również nadmiernemu wydzielaniu sebum. Złuszczony naskórek oraz sebum tworzą barierę, przez którą substancje odżywcze nie mogą się przebić. Nie są w stanie dotrzeć w głąb włosa. Na skórze pojawiają się wypryski, a broda staje się matowa i wysuszona. Osadzające się na łodydze włosa kosmetyki do stylizacji obciążają pasma i powodują, że grzywa robi się szorstka i nieprzyjemna w dotyku. To właśnie dlatego tak ważne jest właściwe i regularne oczyszczanie zarostu z zanieczyszczeń. Sama woda nie jest w stanie skutecznie się ich pozbyć. Należy sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki do brody, które nie tylko dokładnie oczyszczą zarost oraz skórę, ale również dostarczą im niezbędnych składników odżywczych. Jeśli regularnie oczyszczasz brodę, a i tak masz wrażenie, że pasma są matowe i obciążone, być może używasz nieodpowiednich produktów. Jakich? Czytaj dalej.

[product category_id="5" limit="4" onlyAvailable="true"]

Czym myć brodę? Szampon czy mydło do brody?

Po pierwsze, należy zdać sobie sprawę, że potrzeby skóry oraz włosów na twarzy znacznie różnią się od potrzeb skóry i włosów na głowie. To oznacza, że do mycia brody powinniśmy używać odpowiednich kosmetyków do tego właśnie przeznaczonych. Nie jest to żaden chwyt marketingowy. Większość producentów kosmetyków do brody doskonale zna potrzeby zarostu i dobiera odpowiedni skład swoich produktów. Co istotne, szampony do brody są bardzo wydajne. Nawet przy regularnym stosowaniu będą nam służyć przez kilka dobrych miesięcy. Warto w taki specjalistyczny produkt zainwestować. Pierwszym specyfikiem, który powinien znaleźć się w Twojej łazience jest zatem dobrej jakości szampon do brody, który dokładnie i skutecznie oczyści zarost, nawilży go i zmiękczy.

 

Mydło do brody

Ciekawą opcją jest mydło do brody. Taki naturalny produkt potrafi kompleksowo zadbać o zarost. W ofercie nie brakuje tego rodzaju kosmetyków. Mydła do brody są wydajne, przyjemne i wygodne w użytkowaniu, no i przede wszystkim skuteczne. Dobrze oczyszczają zarost oraz skórę pod nim i dostarczają im składniki odżywcze. Wiele mydeł dedykowanych brodaczom służy nie tylko do oczyszczania zarostu, ale również całej twarzy. Jeden kosmetyk spełnia zatem kilka funkcji – ekonomicznie. Zarówno przy mydłach, jak i szamponach do brody ważne jest, by dobrać kosmetyk do rodzaju włosów. Jeśli Twoja grzywa jest sucha i matowa, wybierz szampon lub mydło do brody o silnych właściwościach nawilżających. Jeżeli Twoja broda szybko się przetłuszcza, postaw na specyfik, który dogłębnie ją oczyści, ale nie obciąży.

[product category_id="430" limit="4" onlyAvailable="true"]

Jaki szampon do brody? Najlepszy szampon do brody

Najogólniej, tego rodzaju kosmetyki możemy podzielić na szampony do brody naturalne oraz szampony do brody z dodatkiem substancji chemicznych. Niezmiennie polecam szczególnie naturalne specyfiki, jednak nie oznacza to, że te z dodatkiem substancji chemicznych należy natychmiast odrzucić. W ofercie znajdziemy sporo wartych uwagi szamponów do brody, w których składzie znajdziemy naturalne substancje oraz odrobinę sztucznych dodatków. Warto na pewno nauczyć się czytać ze zrozumieniem składy kosmetyków, by wiedzieć, czego szczególnie unikać. Do tego tematu jeszcze wrócę.

[product category_id="16" limit="4" onlyAvailable="true"]

Jakich składników unikać w szamponie? Składniki szkodliwe dla włosów

Często uwagę przywiązujemy głównie do odżywek czy olejków do brody. Szampon traktujemy jako dodatek, który tylko ma oczyścić grzywę z zanieczyszczeń. Tymczasem, właściwa pielęgnacja zaczyna się właśnie od dobrego szamponu. Tym razem skupimy się na tym, czego unikać w szamponach do brody: 

 

  • Silne detergenty – Przede wszystkim, należy unikać szamponów do brody, które w swoim składzie zawierają SLS (Sodium Lauryl Sulphate) oraz SLES (Sodium Laureth Sulphate). Ten drugi jest nieco łagodniejszy, ale lepiej również z niego zrezygnować.
  • PEG i PPG – tych dwóch substancji również lepiej unikać. PEG (politlenek etylenu) oraz PPG (glikol polipropylenowy) odpowiadają za jednolitą konsystencję szamponu do brody. Ostatnie badania wskazały, że składniki PEG-ów kryją w sobie substancje o działaniu rakotwórczym. 
  • Parabeny – kolejnym wrogiem brody są parabeny, czyli konserwanty przedłużające życie kosmetyków. Przy okazji jednak wywołują rozmaite alergie. Mogą powodować wypryski, rumień, a nawet prowadzić do atopowego zapalenia skóry. Szczególną uwagę należy zwrócić na: ethylparaben, methylparaben oraz propylparaben.
  • Ftalany – zgodnie z prawem, producenci wcale nie muszą umieszczać ftalanów na liście składników. To sprawia, że często nie mamy świadomości, że ich używamy. Tymczasem, ftalan dietylu (DEP, Diethylphtalat) czy ftalan dimetylu (DMP, Dimethylphtalat) bez trudu wchłaniają się do naszego organizmu. 
  • DEA, MEA, TEA – dzięki tym substancjom szampon do brody się pieni. Niestety, działają one drażniąco na błony śluzowe. Mogą również powdować swędzenie, a nawet działać rakotwórczo.
  • Alkohol – alkohol jest czasem używany jako naturalny konserwant. Jeśli znajduje się pod koniec listy składników, można jeszcze zaakceptować jego obecność. W niektórych szamponach do brody znajdziemy go jednak w pierwszym rzędzie – takich produktów należy unikać. 
  • Sodium chloride (sól) – niestety, znajdziemy ją w większości szamponów, ale może podrażniać i wysuszać zarost, więc lepiej jej unikać. Jeśli znajduje się pod koniec składu, można ostatecznie przymknąć oko.
  • Silikony – nie wszystkie silikony są złe. Te rozpuszczalne w wodzie czy odparowujące z włosa mogą być, bez obaw, stosowane (na przykład: cyclomethicone czy dimethicone copolyol). Unikać należy ciężkich, nierozpuszczalnych silikonów, takich jak na przykład: dimethicone, trimethicone czy trimethylsilylamodimethic. 

Więcej na temat męskiej pielęgnacji i lifestyle'u przeczytasz tutaj: 
Durex – wszystko co musisz wiedzieć o prezerwatywach

Jaki wosk do wąsów? Wosk do stylizacji wąsów

Jak dbać o brodę? Broda przyjemna w dotyku

Komentarze do wpisu (0)

Wróć na górę
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium