Mydło do rąk, do twarzy i ciała, do włosów, do brody, a może do golenia? Taka tradycyjna pachnąca kostka niejednemu z nas kojarzy się z dzieciństwem. Nie zawsze jednak są to dobre wspomnienia. Obecnie branża mydlarska przeżywa prawdziwe odrodzenie, a współczesne kostki zachwycają swoim składem, działaniem i zapachem. Na jakie mydło możemy się skusić?
Mydło do rąk, do twarzy i ciała, do włosów, do brody, a może do golenia? Taka tradycyjna pachnąca kostka niejednemu z nas kojarzy się z dzieciństwem. Nie zawsze jednak są to dobre wspomnienia. Obecnie branża mydlarska przeżywa prawdziwe odrodzenie, a współczesne kostki zachwycają swoim składem, działaniem i zapachem. Na jakie mydło możemy się skusić?
Mydło – uniwersalny kosmetyk dla każdego gentlemana!
Jakiś czas temu świat oszalał na punkcie mydeł w płynie, szamponów w butelkach i żeli pod prysznic. Wiele osób chętnie zastąpiło tradycyjne kostki mydła właśnie takimi kosmetykami w płynie. Obecnie jednak coraz częściej zaczynamy dostrzegać zalety tych niepozornych kostek. Są wydajne, skuteczne i nierzadko wielofunkcyjne. To również bardzo ekologiczne rozwiązanie. Warto zamienić płynny kosmetyk zamknięty w plastikowej butelce na bardziej przyjazne środowisku mydło w kostce.
Jakie mydło wybrać? Mydła męskie
Na rynku pojawia się coraz więcej producentów, którzy tworzą różnego rodzaju mydła. Do swojej oferty włączają je również znane i cenione na całym świecie marki. To znak, że zainteresowanie tym produktem faktycznie rośnie. Obecnie na rynku znajdziemy mydła przeznaczone do mycia rąk, do twarzy i całego ciała, ale również do włosów czy brody. Niezwykle popularne są także mydła do golenia. W ofercie dostępne są też kostki, którymi umyjemy zarówno brodę, twarz, włosy na głowie, jak i całe ciało. Nie brakuje również mydeł, które służą zarówno do mycia, jak i golenia. Dobrej jakości kostka, zawierająca szereg naturalnych substancji, jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby naszej skóry i włosów. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Taki wielofunkcyjny kosmetyk idealnie sprawdzi się w podróży.
W sklepach znajdziemy obecnie mydła dostosowane do potrzeb skóry i włosów każdego - do suchych i zniszczonych pasm, na problemy z łupieżem czy łysieniem, do wrażliwej skóry, ale też do tłustej i trądzikowej. Spotkamy także mydła z peelingiem, które delikatnie masują i złuszczają naskórek. Składy kostek są tak opracowywane, by skutecznie walczyć z konkretnymi problemami. Dzięki temu możemy liczyć na skuteczne działanie i widoczne efekty pielęgnacji.
Producenci robią wszystko, by stosowanie tradycyjnych kostek było jak najwygodniejsze. W ofercie znajdziemy na przykład mydła do włosów na sznurku, które są wyjątkowo wygodne w użytkowaniu i przechowywaniu. Nie brakuje również specjalnych mydelniczek – zaprojektowanych tak, by kostka jak najdłużej zachowała swoją świeżość i najwyższą jakość.
Zdecydowanie największą popularnością wśród mężczyzn cieszą się obecnie mydła do brody i mydła do golenia. To właśnie im chciałbym poświęcić nieco więcej miejsca w tym tekście.
Mydło do brody – mydło do mycia zarostu
W tym sezonie broda jeszcze nie odchodzi do lamusa, a wręcz przeciwnie - podbija coraz więcej męskich twarzy. Rynek kosmetyków dla brodaczy rośnie w siłę, a największym zainteresowaniem (zaraz obok olejków i produktów do stylizacji) cieszą się te do oczyszczania zarostu. Panowie dobrze wiedzą, że oczyszczanie jest podstawą skutecznej pielęgnacji. Na naszej skórze, włosach i brodzie nieustannie gromadzą się bowiem zanieczyszczenia, które uniemożliwiają substancjom odżywczym dotarcie w ich głąb. Kurz, brud, kosmetyki do stylizacji – tworzą niewidzialną skorupę, która zatyka pory skóry oraz mieszki włosowe. Jeśli regularnie i starannie nie oczyszczamy brody oraz skóry, te zanieczyszczenia zaczynają się mnożyć i całkowicie je zatykają. Skóra staje się matowa, podrażniona i wysuszona, a włosy szorstkie, osłabione i nieprzyjemne w dotyku. Jeśli zależy nam na dobrej kondycji grzywy, musimy regularnie ją oczyszczać. Ważne jednak, by stosować dobrej jakości kosmetyki.
Do oczyszczania grzywy panowie najczęściej wybierają szampony. Coraz częściej sięgają również po specjalne mydła do brody. Ta niepozorna kostka potrafi kompleksowo zadbać o grzywę oraz skórę, a przy okazji jest wygodna w użytkowaniu, wydajna i skuteczna. Na dodatek oferta mydeł nieustannie się poszerza, więc bez trudu możemy dopasować kosmetyk do swoich indywidualnych potrzeb. Co więcej, wiele mydeł, które znajdziemy w ofercie (o czym już wspominałem) służy nie tylko do oczyszczania brody, ale również twarzy czy włosów na głowie. Tym zdecydowanie mydła wygrywają z szamponami.
Czy warto stosować mydło do brody?
Jeśli myślisz, że mydło do brody to produkt nie dla Ciebie, to znaczy, że nie miałeś w rękach dobrego mydła. Sam dość sceptycznie podchodziłem do tego produktu, dopóki nie spróbowałem. Teraz nie zamieniłbym go na żaden inny kosmetyk.
Wśród mydeł do brody możemy wyróżnić te naturalne oraz te z dodatkiem chemicznych substancji. Bez wątpienia, warto wybrać kostkę, która w swoim składzie zawiera naturalne substancje aktywne. Wówczas możemy liczyć na widoczne efekty pielęgnacji. Dobrej jakości mydło do brody zawiera składniki nawilżające, odżywiające i regenerujące. Współczesne kostki nierzadko wyrabiane są ręcznie, z najwyższej jakości składników. Dzięki temu są w stanie sprostać rozmaitym potrzebom włosów i skóry.
Czym jeszcze wyróżnia się dobre mydło? Powinno łatwo się pienić, dzięki czemu będzie dobrze przylegać do włosów i skóry. To z kolei przełoży się na skuteczniejsze działanie. Zaletą mydeł jest wyjątkowo duża wydajność. Odpowiednio przechowywane starczy nam na długi czas regularnego stosowania. Nie można również zapomnieć o ich aromacie. Współczesne kostki potrafią naprawdę obłędnie pachnieć.
Co do wad, można tu wymienić sposób użytkowania, który nie wszystkim będzie odpowiadał. Trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednie przechowywanie kostki. W innym razie może rozmiękać i pęcznieć. To w sumie chyba jedyna wada. Zalet jest zdecydowanie więcej.
Skład dobrego mydła do brody – naturalne mydło
Zacznijmy może od tego, czego w dobrym mydle znaleźć nie powinniśmy. Do tego grona zaliczymy na pewno siarczany, detergenty, PEG-i, konserwanty i parabeny. Lepiej unikać wszelkich chemicznych dodatków oraz sztucznych substancji zapachowych. Najlepiej wybierać mydła, które zawdzięczają swój aromat naturalnym olejkom eterycznym.
Odpowiedni skład kosmetyku to absolutna podstawa. Co powinno znaleźć się w składzie dobrego mydła? Oto kilka najpopularniejszych substancji:
- Gliceryna – nawilża i regeneruje.
- Masło shea – odżywia, nawilża i wspomaga regenerację skóry oraz włosów. Chroni również przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
- Masło kakaowe – doskonale wnika w głąb skóry oraz włosów i intensywnie je nawilża bez obciążania.
- Olej rycynowy – wzmacnia i pobudza brodę do wzrostu. Sprawia też, że grzywa staje się miękka, przyjemna w dotyku i lśniąca.
- Olej z nasion słonecznika – poprawia nawilżenie włosów oraz skóry, wzmacnia je, uelastycznia i reguluje pracę gruczołów łojowych, a także działa przeciwzapalnie.
- Olej z czarnuszki – wykazuje silne działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz antybakteryjne.
- Olej kokosowy – doskonale nawilża i odżywia, ale również działa antybakteryjnie.
- Olej ze słodkich migdałów – bez trudu przenika w głąb skóry i intensywnie ją nawilża. Zmiękcza i wyraźnie wzmacnia brodę.
- Olej Jojoba – reguluje poziom sebum, doskonale nawilża i odżywia, a także wspomaga regenerację włosów oraz skóry. Zapobiega również wypadaniu kosmyków.
- Olej konopny – łagodzi stany zapalne i podrażnienia, zmniejsza uczucie swędzenia, reguluje wydzielanie sebum, zmiękcza, wygładza i odbudowuje płaszcz hydrolipidowy. Pobudza również brodę do szybszego wzrostu.
- Olej z awokado – nawilża, wzmacnia, wygładza, łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Redukuje również uczucie swędzenia.
- Węgiel aktywny – błyskawicznie wchłania nawet głębokie zanieczyszczenia i skutecznie oczyszcza skórę oraz włosy.
- Ekstrakt z oczaru wirginijskiego – łagodzi podrażnienia i normalizuje skórę. Ogranicza wydzielanie sebum, ale również działa przeciwzapalnie.
- Aloes – nawilża i łagodzi, ale wykazuje również działanie przeciwzapalne.
To tylko część substancji, które możemy znaleźć w dobrym mydle do brody. Współczesne kostki naprawdę potrafią swoim składem zachwycić, a producenci nieustannie poszukują nowych dobroczynnych substancji naturalnych.
Mydło do golenia
Mydła do golenia ogromną popularnością cieszą się od dawna. Na chwilę odstawiliśmy je na rzecz wygodnej pianki, ale część z nas szybko do nich wróciła. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, że dobre mydło do golenia gwarantuje najlepszej jakości pianę. Jakość piany wpływa natomiast na efekty golenia. Mydło zapewnia wyjątkowo stabilną, trwałą i obfitą pianę, doskonale zmiękcza zarost, dzięki czemu golenie jest dokładniejsze, szybsze i zdecydowanie delikatniejsze dla skóry. Taka kostka jest również bardzo wydajna. Żaden kosmetyk do golenia nie może się z tradycyjnym mydłem równać. Zgodnie z tradycyjną sztuką golenia, mydło powinno odgrywać w tym procesie kluczową rolę.
Nowoczesne kostki mają starannie opracowane składy. Zawierają substancje natłuszczające, nawilżające i regenerujące. Znajdziemy tu również składniki łagodzące podrażnienia, kojące oraz chłodzące skórę. Wszystko to sprawia, że golenie jest przyjemne, bezpieczne i komfortowe. Do stosowania mydła trzeba się jednak przyzwyczaić. Jest ono nieco trudniejsze w obsłudze niż na przykład pianka do golenia, ale gwarantuje zdecydowanie lepsze efekty.
Dobre mydło do golenia
Wybierając odpowiednie mydło do golenia powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników:
- Skład – oferta mydeł jest obecnie bardzo bogata. Znajdziemy kostki wypełnione po brzegi naturalnymi substancjami oraz te „wzbogacone” sztucznymi dodatkami. Dobre mydło do golenia powinno zawierać jak najwięcej aktywnych substancji naturalnych, na przykład nawilżającą glicerynę, olejki roślinne, ekstrakty z roślin czy olejki eteryczne. Skład mydła powinniśmy dobrać do potrzeb swojej skóry.
- Twardość – możemy wyróżnić mydła miękkie oraz twarde. Te pierwsze łatwiej się pienią i można je wygodnie podzielić na mniejsze części. Drugie natomiast trzeba dłużej spieniać dla uzyskania odpowiedniej konsystencji. Potrzebny jest również do nich pędzel do golenia z twardszym włosiem. Wybór uzależniony jest wyłącznie od naszych preferencji.
- Opakowanie – w ofercie dostępne są mydła w kostce, w bloku oraz w sztyfcie. Mydło w kostce jest najbardziej popularne. Często zamknięte jest w specjalnym tyglu, w którym możemy je wygodnie rozrobić. Mydło w bloku to ekonomiczne rozwiązanie. Można je bowiem dzielić na mniejsze części. Mydło w sztyfcie sprawdzi się zwłaszcza podczas podróży. Zajmuje niewiele miejsca i nie wymaga użycia pędzla do golenia. Pianę za pomocą mydła w sztyfcie tworzymy bezpośrednio na twarzy.
Oczywiście, podczas wyboru mydła do golenia warto też zwrócić uwagę na jego aromat. Tutaj wybór jest niemal nieograniczony. Dostępne są także kostki pozbawione aromatu.
Jak golić się z wykorzystaniem mydła? Maszynka do golenia z mydłem
Mydło do golenia należy prawidłowo przygotować. Nie wystarczy rozprowadzić go dłonią po twarzy. Takim sposobem nie uzyskamy pożądanych efektów. Mydło musi nabrać odpowiedniej konsystencji. Uzyskamy ją wyłącznie przy użyciu dobrego pędzla do golenia. Jego włosie powinno być naturalne i sprężyste.
W pierwszej kolejności do tygla (najlepiej drewnianego) wlewamy odrobinę gorącej wody. To sprawi, że misa nabierze właściwej temperatury. Po chwili wodę wylewamy. Następnie ciepłą wodą namaczamy pędzel do golenia i otrzepujemy, by pozbyć się nadmiaru wody. Wilgotnym pędzlem należy przejechać kilka razy po kostce mydła i rozpocząć rozrabianie w tyglu. Aby uzyskać odpowiednią konsystencję mydła, należy delikatnie mieszać pędzlem w tyglu. Trzeba to robić delikatnie i z wyczuciem. Pędzel nie może być zbyt mokry, ale powinien być odpowiednio wilgotny, by mydło zaczęło się pienić. Ważne, by po odpowiednim rozrobieniu piany i nałożeniu jej na twarz, potrzymać ją około 2-3 minut. W ten sposób zmiękczymy włoski, a sam proces golenia będzie zdecydowanie szybszy, dokładniejszy i delikatniejszy.
Nie warto rozrabiać mydła do golenia bezpośrednio na twarzy. W ten sposób raczej nie uzyskamy odpowiedniej konsystencji, a piana powędruje w różne rejony twarzy albo do… nosa, co raczej nie będzie zbyt przyjemnym doznaniem.
W naszej ofercie posiadamy szeroki wybór maszaynek do tradycyjnego golenia, które w połączeniu z dobrym mydłem stanowią wspaniały duet gwarantujący golenie bez prodrażnień.
Jak przechowywać mydło?
Na koniec jeszcze jedna niezwykle ważna kwestia. Zakup dobrego mydła to jedno. Bardzo istotne jest to, jak je przechowujemy. Przede wszystkim, mydło bardzo nie lubi wilgoci. Jeżeli położymy je na mokrej powierzchni i zostawimy na dłuższy czas, wchłonie wodę i zacznie rozmiękać oraz pęcznieć. Po każdym użyciu kostka powinna dobrze wyschnąć. Nie kładziemy jej zatem na mokrej umywalce, ale nie zamykamy też w szczelnej mydelniczce pozbawionej otworów.
Do przechowywania mydła należy wybrać odpowiednią mydelniczkę, która ma specjalne otwory i potrafi skutecznie odprowadzić wodę z kostki. Powinna mieć również odpowiednią strukturę oraz kształt, który umożliwia zbieranie się wody poniżej dolnej powierzchni kostki. Mydelniczki szczelnie zamykane, pozbawione otworów, sprawdzą się wyłącznie w podróży. Taka podróżna mydelniczka nie jest jednak koniecznością. Ciekawym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest podzielenie mydła na mniejsze kawałki i zamknięcie go w niedużym opakowaniu po innym kosmetyku. Jeśli zadbamy o prawidłowe przechowywanie naszej kostki, mamy gwarancję, że posłuży nam naprawdę długi czas.
Po więcej poradników i artykułów zapraszamy na naszego bloga: