Dla Gentlemana

Do darmowej dostawy brakuje Ci: 100,00 zł

Jak wybrać nożyczki do brody i wąsów? Jak prawidłowo ich używać?

0

Broda i wąsy wymagają regularnego przycinania i formowania

Nie sztuką jest wyhodować brodę i wąsy. Sztuką jest utrzymać je w odpowiedniej kondycji. To wymaga zaangażowania, systematyczności i doboru właściwych kosmetyków oraz akcesoriów. Tym razem skupię się na tym, jak wybrać najlepsze nożyczki do brody i wąsów. Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego, co na ich temat powinieneś wiedzieć.

 

Możesz, oczywiście, oddać swój zarost w ręce profesjonalisty i regularnie odwiedzać zaufanego barbera. To ważne jednak, by była ta osoba, która w pełni rozumie Twoją wizję. W innym razie możesz nie być zadowolony z efektów. Wbrew pozorom, łatwiej nauczyć się samodzielnie dbać o kształt zarostu. O jego kondycję zadbają dobrej jakości kosmetyki do brody i wąsów, o formę natomiast profesjonalne akcesoria.

 

Niezbędne akcesoria brodacza

 

Jeśli decydujemy się na samodzielne dbanie o kondycję i kształt zarostu, musimy uzbroić się w kilka niezbędnych akcesoriów.

 

Podstawowym narzędziem każdego brodacza jest szczotka do brody. To niezwykle ważne, by systematycznie szczotkować grzywę. Szczotkowanie pomaga bowiem utrzymać ją w czystości, ale również pobudza krążenie i reguluje produkcję sebum, co sprawia, że zarost jest lepiej odżywiony, nawilżony i dotleniony. Regularne szczotkowanie stymuluje również wzrost włosów. Jeśli zatem chcemy, by nasza grzywa prezentowała się dobrze, powinniśmy zainwestować w dobrą szczotkę do brody.

 

Warto mieć również w swojej kolekcji dobry grzebień do brody i wąsów. Dzięki niemu można odpowiednio ułożyć i wymodelować zarost. Grzebień usuwa również zanieczyszczenia z brody i wąsów. To bardzo przydatne akcesorium podczas podcinania zarostu.

 

Do przycinania zarostu, oprócz nożyczek, przydadzą się również trymer oraz degażówki. Trymer sprawdzi się zwłaszcza podczas przycinania krótszego zarostu, a degażówki (profesjonalne nożyczki do przerzedzania włosów) pomogą wycieniować brodę.

 

Skupmy się teraz na podstawowym narzędziu, niezbędnym podczas strzyżenia brody i wąsów, mianowicie na nożyczkach.

 

Nożyczki do brody i wąsów – dlaczego warto je mieć?

 

Niewątpliwie, by zarost dobrze się prezentował, należy go regularnie przycinać. Warto opanować tę sztukę. Nożyczki umożliwiają nadawanie brodzie oraz wąsom odpowiedniej formy. Zwykle mają niewielki rozmiar i wygodnie leżą w dłoni. Dzięki nim pielęgnacja zarostu jest znacznie łatwiejsza. Profesjonalne nożyczki pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze.

 

W ofercie znajdziemy różnorodne nożyczki do brody i wąsów, które, bez trudu, dostosujemy do własnych potrzeb.

 

Jak powstają nożyczki do brody i wąsów?

 

Zastanawiałeś się kiedyś, jak powstają profesjonalne nożyczki barberskie? Na rynku znajdziemy modele wykonywane ręcznie oraz te produkowane maszynowo. Rodzaj produkcji przekłada się na jakość oraz cenę produktu.

 

Każde nożyczki złożone są z dwóch części: uchwytu oraz ostrza. Modele pochodzące z produkcji maszynowej w całości odlewane są ze stali. Te robione ręcznie, w pierwszej fazie są od siebie oddzielone. Przy pomocy specjalnych szilifierek obrabia się i odpowiednio formuje każdą z części. To, jak precyzyjną obróbkę można przeprowadzić, zależy od jakości stali. Im wyższa jakość, tym większa wytrzymałość. Słabej jakości stal nie wytrzyma na przykład cięcia ostrza pod niewielkim kątem, a specjalistyczne nożyczki tego wymagają.

 

Do ręcznej produkcji nożyczek używa się kilkunastu różnorodnych materiałów szlifierskich, a także kilku młotków o różnym stopniu twardości. Dzięki temu można nadać stali właściwy kształt, bez ryzyka jej uszkodzenia. Tylko dobry rzemieślnik wie, jakie narzędzia dobrać do odpowiedniej obróbki.

 

Kolejnym etapem produkcji jest utwardzanie nożyczek. To bardzo ważny proces, który ma bezpośredni wpływ na wytrzymałość produktu. Polega on na rozgrzaniu modelu do odpowiedniej temperatury, a następnie szybkim schłodzeniu w ciekłym azocie. Odpowiednio utwardzone nożyczki do brody i wąsów są niemal niezniszczalne.

 

Ostatnim procesem jest polerowanie i ostrzenie nożyczek za pomocą specjalistycznych narzędzi. Wykorzystuje się do tego między innymi młoty, koła wodne, kamienie i specjalne bloki. Ten proces składa się z kilku etapów.

 

Oczywiście, każdy rzemieślnik ma swój własny sposób na tworzenie nożyczek idealnych. Poszczególne procesy mogą się od siebie różnić, jednak większość dobrej jakości modeli powstaje właśnie w takich etapach.

 

Jak wybrać najlepsze nożyczki do brody i wąsów?

 

Wybór odpowiednich nożyczek do brody i wąsów nie jest wcale taki prosty. Przede wszystkim, nożyczki powinny być dobrze naostrzone, ale należy zwrócić uwagę również na inne parametry:

 

  • Rozmiar – w ofercie znajdziemy nożyczki w różnych rozmiarach. Niektóre mają długość 10 cm, inne 17 cm. Mniejszymi nożyczkami łatwiej manewrować podczas przycinania wąsów. Przy dłuższej brodzie sprawdzi się większy model. Jest to jednak kwestia absolutnie indywidualna.

 

  • Waga – również ma znaczenie. Wpływa bowiem na wygodę stosowania nożyczek. Dobrze, jeśli nożyczki są lekkie. Nie będą męczyć dłoni ani obciążać kciuka.

 

  • Ergonomiczny kształt – wybierając nożyczki warto zwrócić uwagę na otwór kciuka, a także ich ułożenie. To bardzo ważne, by wybrany model wygodnie leżał w dłoni. To wpłynie na komfort stosowania nożyczek.

 

  • Jakość wykonania – niewątpliwie ważna kwestia. Warto wybierać nożyczki wykonane ręcznie, z wysokiej jakości, nierdzewnej stali szlachetnej. To sprawi, że będą wytrzymałe i posłużą nam przez wiele lat.

 

  • Wygląd – to już kwestia indywidualna – rzecz gustu. Na rynku spotkamy rozmaite nożyczki – klasyczne, ale również bardziej fantazyjne modele.

 

  • Marka – warto wybierać nożyczki znanych i cenionych marek, takich jak na przykład Mr Bear Family, Captain Fawcett czy Pan Drwal.

 

Przykładowe modele nożyczek dla brodaczy

 

Aby ułatwić Ci wybór idealnych nożyczek do brody i wąsów, prezentuję trzy moje ulubione modele:

 

  • Profesjonalne nożyczki barberskie – Mr Bear Family – to eleganckie, najwyższej jakości nożyczki wykonane z wytrzymałej i odpornej na uszkodzenia japońskiej stali. To model, który bardzo dobrze się prezentuje i nigdy nie zawiedzie. Sprawdzi się w rękach profesjonalistów, ale również brodaczy, którzy samodzielnie przycinają swój zarost. Umożliwia bardzo precyzyjne strzyżenie zarostu. Profesjonalne nożyczki barberskie od Mr Bear Family wygodnie leżą w dłoni i są niemal niezniszczalne.

 

  • Nożyczki do brody i wąsów – Captain Fawcett – ręcznie robione, klasyczne nożyczki, które umożliwią precyzyjne przycinanie wąsów oraz brody. To produkt bardzo dobrej jakości, który posłuży nam przez wiele lat. Model ten jest niewielki, lekki i bardzo wygodny w użytkowaniu. Do nożyczek dołączone jest eleganckie, skórzane etui, które umożliwia bezpieczne ich przechowywanie.

 

  • Nożyczki do przycinania brody – Pan Drwal/Renomed – to model wyprodukowany przez renomowaną markę Renomed specjalnie dla Pana Drwala. Te precyzyjne nożyczki, przeznaczone do podcinania brody oraz wąsów, zostały wykonane z najwyższej jakości stali nierdzewnej – hartowane, ręcznie szlifowane oraz ostrzone. Doskonale się prezentują i idealnie sprawdzają się w swojej roli.

 

Ile kosztują nożyczki dedykowane dla brodacza?

 

Nożyczki do brody i wąsów kupimy już za kilkanaście złotych. Jeśli jednak zależy nam na modelu dobrej jakości, musimy zapłacić 100-300 złotych. Wybór odpowiedniego modelu uzależniony jest od naszych potrzeb oraz finansowych możliwości.

 

Jak prawidłowo przycinać brodę i wąsy?

 

Zarost należy systematycznie przycinać. To niezwykle ważne. Inaczej włoski zaczynają się plątać, odstawać i mają odbarwione końcówki. Bez tego zabiegu broda i wąsy wyglądają nieestetycznie. Jak jednak robić to prawidłowo?

 

Aby cały zabieg przebiegł sprawnie i skutecznie, należy przygotować nożyczki do brody i wąsów oraz trymer. Na początek, dobrze jest zastanowić się nad efektem, jakiego oczekujemy. Jeśli chcemy utrzymać krótką brodę, warto sięgnąć po trymer. Jeżeli zamierzamy tylko przyciąć dłuższą grzywę czy wąsy, lepiej użyjmy nożyczek.

 

Trymer będzie idealnym narzędziem przy brodzie o długości 1-3 cm. Wystarczy jedynie nałożyć odpowiednią nakładkę i starannie przyciąć zarost. Taki zabieg nie zajmie dużo czasu, a sprawi, że broda będzie prezentować się schludnie. Częstotliwość trymowania należy dostosować do własnych potrzeb. Jeśli Twój zarost szybko rośnie, musisz taki zabieg wykonywać częściej (na przykład raz w tygodniu). Trzeba jednak pamiętać, że miejsca, które mają pozostać gładkie, należy golić codziennie lub co drugi dzień.

 

Ważne, by przed trymowaniem dokładnie oczyścić i delikatnie osuszyć zarost, a następnie dobrze go rozczesać. Wówczas będzie można ocenić kształt brody i dokładniej wykonać zabieg. Nie wybieraj od razu najkrótszej nasadki. Przycinaj zarost stopniowo. Trymer prowadź od szyi ku górze. A jeżeli chcesz wysmuklić swoją twarz, zmniejsz nakładkę o jeden stopień i podetnij włosy od policzków do baków. Pamiętaj również o wyznaczeniu linii brody – dobierz ją do swojego kształtu twarzy.

 

Przy dłuższej brodzie doskonale sprawdzą się dobrej jakości nożyczki. Nożyczkami możesz przyciąć również wąsy. W ich przypadku ważne jest zwłaszcza to, by włoski nie nachodziły na usta. Tych pozbądź się w pierwszej kolejności. Zanim jednak przejdziesz do strzyżenia, dokładnie umyj zarost i delikatnie go osusz. Chyba że wolisz podcinać brodę na mokro. Sam musisz znaleźć odpowiednią drogę. Po dokładnym rozczesaniu zarostu, wyeliminuj wszystkie włoski, które wystają poza bryłę. Rób to delikatnie i ostrożnie. Pamiętaj, że nie da się idealnie przyciąć grzywy, zawsze jakieś włoski będą delikatnie odstawać. Ważne, by nie było ich zbyt dużo.

 

Po tym wstępnym przycinaniu, przyjrzyj się swojej brodzie oraz wąsom i spróbuj nadać im pożądany kształt. Skup się szczególnie na wąsie, na policzkach i na dole brody. Podczas strzyżenia przyda Ci się grzebień, za pomocą którego wygodnie wyrównasz włosy i dokładniej podetniesz końcówki.

 

Po uzyskaniu odpowiedniego kształtu, możesz sięgnąć po degażówki i wycieniować swój zarost. Taki zabieg wymaga jednak wprawy. Na koniec przyda się jeszcze maszynka do golenia, dzięki której nadasz ostateczny kształt całości.

 

Najważniejsza podczas podcinania brody i wąsów jest precyzja. Zanim sięgniesz po jakiekolwiek akcesoria, dobrze przemyśl linię cięcia. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza.

 

Komentarze do wpisu (0)

Wróć na górę
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium