Dwoisz się i troisz, a Twój zarost i tak nie chce układać się według Twojego zamysłu? Może podchodzisz do tego zadania bez odpowiedniego przygotowania? Podpowiadam zatem, jak poskromić brodę! Na wygląd i kondycję brody ma wpływ wiele czynników. Niewątpliwie, ważną kwestią jest systematyczna pielęgnacja. Pomogą w tym odpowiednio dobrane kosmetyki do brody. Szczególnie polecam te z jak największą ilością naturalnych substancji. Oferta produktów dla brodaczy nieustannie się poszerza i wybór idealnego kosmetyku już nie stanowi problemu. Nie każdy jednak wie, jak odpowiednio dobrać specyfik do swoich potrzeb i oczekiwań. Przygotowałem tekst dla brodaczy, którzy chcieliby poskromić swoją grzywę, ale nie do końca wiedzą, jak się do tego zabrać.
Dwoisz się i troisz, a Twój zarost i tak nie chce układać się według Twojego zamysłu? Może podchodzisz do tego zadania bez odpowiedniego przygotowania? Podpowiadam zatem, jak poskromić brodę! Na wygląd i kondycję brody ma wpływ wiele czynników. Niewątpliwie, ważną kwestią jest systematyczna pielęgnacja. Pomogą w tym odpowiednio dobrane kosmetyki do brody. Szczególnie polecam te z jak największą ilością naturalnych substancji. Oferta produktów dla brodaczy nieustannie się poszerza i wybór idealnego kosmetyku już nie stanowi problemu. Nie każdy jednak wie, jak odpowiednio dobrać specyfik do swoich potrzeb i oczekiwań. Przygotowałem tekst dla brodaczy, którzy chcieliby poskromić swoją grzywę, ale nie do końca wiedzą, jak się do tego zabrać.
Jakie składniki znajdziemy w dobrych kosmetykach do brody?
O tym, jakich składników nie powinny zawierać dobre kosmetyki do brody już pisałem. Czas teraz przyjrzeć się cennym substancjom, które producenci wykorzystują do tworzenia najwyższej jakości olejków, balsamów, szamponów, wosków czy innych specyfików. Dzięki temu będziesz wiedział, czego spodziewać się po wybranym produkcie. Warto czytać składy kosmetyków ze zrozumieniem. Nierzadko wydajemy spore sumy na specyfiki zawierające substancje, których wpływ na ludzki organizm (podczas długotrwałego stosowania) nie został do końca przebadany. W przypadku niektórych chemicznych dodatków są podejrzenia, że mogą mieć działanie rakotwórcze. Inne wywołują podrażnienia, alergie czy zaskórniki. Jeśli wolisz trzymać się od nich z daleka, sięgaj po naturalne kosmetyki do brody. Przygotowałem zestaw najczęściej spotykanych substancji w nich zawartych wraz z dokładnym opisem. Dzięki temu idealnie dobierzesz produkt do własnych potrzeb!
Jaki olejek do brody wybrać? Skład olejku do brody
O zbawiennych właściwościach olejków do brody napisaliśmy już wiele artykułów, tutaj skupmy się na składzie oraz charakterystyce poszczególnych składników:
- Olej ze słodkich migdałów – jeden z najpopularniejszych olejków wykorzystywanych między innymi w kosmetyce. Zawierają go przede wszystkim olejki do brody, ale również balsamy do brody. Świetnie działa nie tylko na włosy, ale również na skórę. Przy tym, może być stosowany również przez alergików. Jest niezwykle delikatny, dlatego znajdziemy go także w produktach dla niemowląt. Olej ze słodkich migdałów zawiera szereg drogocennych substancji, takich jak na przykład nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, D oraz E, proteiny i minerały. Warto wybierać zwłaszcza kosmetyki, które mają w składzie zimnotłoczony olej ze słodkich migdałów. Wówczas zachowuje bowiem wszystkie swoje właściwości. Olej ten bardzo łatwo przenika w głąb skóry i zapobiega odwadnianiu się komórek – ma doskonałe działanie nawilżające. Dzięki niemu odcięta od świata skóra pod brodą odzyskuje komfort. Składnik ten również odżywia, zmiękcza i regeneruje, a także chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym! Olej ze słodkich migdałów dogłębnie nawilży brodę i zregeneruje suche, łamliwe oraz zniszczone pasma. Regularnie stosowany doda brodzie sprężystości i blasku. Kosmetyk do brody, który zawiera go w swoim składzie, sprawdzi się o każdej porze roku.
- Olej arganowy – kolejna niezwykle popularna substancja dodawana między innymi do olejków do brody oraz balsamów do brody. W swoim składzie może mieć go również dobry szampon do brody. Olejek ten ma niezwykle wszechstronne zastosowanie. Nie bez powodu nazywany jest płynnym złotem Maroka. Badania nad tą cenną substancją cały czas trwają i co rusz dowiadujemy się o jej nowych właściwościach. Olejek arganowy dogłębnie nawilża skórę oraz włosy. Sprawdzi się szczególnie przy przesuszonej, zniszczonej i skłonnej do wypadania brodzie. Świetnie radzi sobie z podrażnieniami skóry pod zarostem, a nawet trądzikiem czy bliznami. Olej ten wzmacnia cebulki włosów, regeneruje, działa przeciwstarzeniowo, chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i dodaje blasku. Dobry kosmetyk do brody powinien mieć go w swoim składzie.
- Olej z pestek moreli – zawierają go między innymi olejki do brody Mr Bear Family. Marka ta chętnie wykorzystuje drogocenne właściwości tej substancji. Wykazuje ona bowiem szereg działań zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy. Bardzo dobrze nawilża i nawadnia włosy oraz skórę. Olej z pestek moreli opóźnia procesy starzenia, wygładza i zmiękcza. Niezwykle cenną właściwością tej substancji jest stymulacja wzrostu włosów oraz poprawa ich struktury. Brodacze, którzy marzą o gęstej i pełnej grzywie, bez dwóch zdań, powinni po nią sięgnąć. Olejek ten sprawia, że broda staje się mocna, miękka, elastyczna przyjemna w dotyku i błyszcząca.
- Olej z pestek winogron – wykorzystuje się go nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce. W swoim składzie zawierają go między innymi olejki do brody (na przykład Mr Natty). Doskonale radzi sobie z przesuszoną i wrażliwą skórą pod zarostem. Dobrze nawilża włosy i delikatnie je natłuszcza tworząc barierę ochronną przed niekorzystnym wpływem środowiska. Olej z pestek winogron domyka łuski włosa, wygładza, odżywia i regeneruje brodę. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, łagodzi wszelkie podrażnienia i redukuje swędzenie.
- Olej Jojoba – znajdziemy go w wielu dobrych kosmetykach do brody. Dodawany jest między innymi do olejków do brody, balsamów czy szamponów. W swoim składzie może mieć go także dobrej jakości wosk do wąsów i brody. Specjaliści podkreślają, że jest to bardziej rodzaj wosku niż olejku. Wykazuje szereg cennych właściwości dla skóry oraz włosów. Sprawdza się w pielęgnacji każdego ich rodzaju. Błyskawicznie się wchłania, reguluje poziom sebum (jego skład przypomina ludzkie sebum), świetnie nawilża, odżywia, neutralizuje działanie wolnych rodników, uelastycznia, wspomaga regenerację, naturalnie chroni przed działaniem promieni UV i zapobiega wypadaniu włosów. Słowem, kompleksowo dba o zarost oraz skórę pod nim.
- Olej z nasion dzikiej róży – to składnik na szeroką skalę wykorzystywany w kosmetyce. Brodacze znajdą go zwłaszcza w dobrych olejkach do brody. Sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry oraz włosów. Widocznie i odczuwalnie poprawia ich nawilżenie, a także stymuluje komórki od odnowy. Wygładza, odżywia, łagodzi podrażnienia, działa bakteriobójczo i chroni przed słońcem.
- Olej z pestek malin – producenci kosmetyków do brody rzadko po niego sięgają, a szkoda. Można go znaleźć na przykład w olejku do brody Masveri. Po olej z pestek malin warto sięgać zwłaszcza latem, kiedy nasza broda narażona jest na długotrwałe działanie promieni UV. Należy jednak pamiętać, że szkodliwe promienie docierają do nas nawet w pochmurny dzień. Olejek ten jest niezastąpionym naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Świetnie się wchłania, dogłębnie nawilża, dodaje włosom sprężystości, eliminuje wolne rodniki, łagodzi podrażnienia, a także działa antybakteryjnie.
- Olej z pestek brzoskwini – spotkałem się z nim w olejku do brody Mr Natty. Produkty tej marki naprawdę dobrze działają, więc postanowiłem przeanalizować ich skład. Tak właśnie trafiłem na olej z pestek brzoskwini, który doskonale nawilża, odżywia, zmiękcza, wygładza, regeneruje i dostarcza skórze oraz włosom witamin. Szybko się wchłania i działa podobnie jak olej z pestek moreli czy olejek ze słodkich migdałów. Jest lekki i niezwykle skuteczny.
- Olej kokosowy – o tym olejku można by napisać esej. Znajdziemy go w składzie olejków do brody, balsamów do brody czy szamponów do brody. Dzięki swoim zdrowotnym i pielęgnacyjnym właściwościom jest bardzo często wykorzystywany w kuchni i kosmetyce. Uważany jest za najzdrowszy olej na ziemi. Działa nawilżająco, ale i antybakteryjnie. Pokochają go wszyscy brodacze, bez względu na rodzaj brody oraz skóry. Sprawdzi się zarówno u posiadaczy suchych, jak i przetłuszczających się grzyw. Olej kokosowy odżywia i zwiększa objętość brody.
- Olej z czarnuszki – to coraz częściej wykorzystywany składnik. Olej z czarnuszki zyskuje coraz większe grono zwolenników. Znajdziemy go między innymi w mydle do brody i twarzy Masveri. Doskonale łagodzi podrażnienia oraz uczucie swędzenia, które towarzyszy pewnie niejednemu brodaczowi. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Olejek ten nawilża, odżywia, uelastycznia i tworzy barierę ochronną.
- Olej z nasion słonecznika – powszechnie stosowany w kosmetyce. Dodawany między innymi do olejków do brody czy balsamów do brody. Ma wiele cennych właściwości. Dogłębnie i długotrwale nawilża, regeneruje, działa przeciwzapalnie, chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, reguluje pracę gruczołów łojowych, wygładza i nadaje włosom sprężystości.
- Olej z awokado – to bardzo cenny, ale rzadko wykorzystywany w kosmetykach do brody składnik. Zawierają go między innymi dobre olejki do brody oraz szampony do brody. To nieoceniony nawilżacz, który dodatkowo wygładza skórę oraz włosy, łagodzi podrażnienia, uczucie swędzenia, niweluje stany zapalne i naturalnie chroni przed działaniem promieni UV. Dzięki niemu zarost oraz skóra pod nim odzyskują komfort i naturalny blask.
Szampon do brody – podstawa w pielęgnacji zarostu
Bez wątpienia, dobrze wypielęgnowaną i zadbaną brodę znacznie lepiej utrzymać w ryzach. Miękkie, sprężyste i elastyczne pasma zdecydowanie łatwiej poddają się różnorodnym stylizacjom. Należy zatem zacząć od podstaw i przywrócić grzywie właściwą kondycję. Przyda się na pewno dobry szampon do brody, który oczyści zarost i skórę z zanieczyszczeń. Kolejnym ważnym punktem jest systematyczne szczotkowanie grzywy (byle niemokrej!). Szczotka do brody to absolutny niezbędnik. Pozwoli utrzymać zarost w czystości, ale również zapewni odpowiednie nawilżenie i odżywienie włosom na twarzy. Warto uzbroić się również w dobrej jakości olejek do brody, który przywróci komfort skórze oraz zregeneruje pasma. Będzie również chronił grzywę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Dobry olejek do brody może zdziałać cuda. Z pewnością zmiękczy zarost i sprawi, że będzie bardziej elastyczny i sprężysty, dzięki czemu zacznie się zdecydowanie lepiej układać. Zwracaj uwagę na skład szamponów, kupuj tylko te z naturalnymi dodatkami:
- Olej rycynowy – możemy go spotkać przede wszystkim w szamponach do brody. Sprawia, że grzywa jest lśniąca, miękka, przyjemna w dotyku i błyszcząca. Olejek rycynowy przy regularnym stosowaniu lekko przyciemnia włosy i poprawia ich strukturę. Broda staje się wyraźnie mocniejsza i bardziej gęsta. Olej ten pobudza wzrost włosów i zapobiega rozdwajaniu końcówek.
- Olej abisyński – wykorzystywany między innymi w kosmetykach do brody marki Cyrulicy. Zawiera go na przykład Żongler - olejek do brody tej firmy. To bardzo lekki olejek, który szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy. Błyskawicznie wnika w głąb skóry, doskonale ją nawilża i zabezpiecza przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, chroni przed wolnymi rodnikami, uelastycznia, zmiękcza, wygładza, a także regeneruje włosy, bez ich obciążania. Olej abisyński ma unikalną konsystencję, dzięki czemu bardzo łatwo się rozprowadza.
Czym stylizować brodę? Produkty do układania brody i wąsów
Kosmetyki do brody, które mają pomóc w jej wystylizowaniu należy dobrać do swoich indywidualnych potrzeb. Warto wybierać produkty, które będą nie tylko stylizować, ale również pielęgnować. Specyfiki do stylizacji w pewnym stopniu obciążają i osłabiają pasma. Lepiej zatem nie przesadzać z ich ilością.
Balsam do brody
Jeżeli zależy Ci na delikatnym ujarzmieniu brody, wybierz balsam do brody o lekkim lub średnim chwycie. Tego rodzaju kosmetyk może mieć w swoim składzie na przykład masło Shea, które nawilża, odżywia i chroni zarost , ale również delikatnie go stylizuje. Dobrej jakości produkt zawiera również rozmaite olejki pielęgnacyjne. Taki balsam łatwo rozprowadza się na brodzie i nie pozostawia tłustej warstwy. Jeśli jednak zależy Ci na nieco mocniejszym poskromieniu grzywy, postaw na balsam do brody o mocnym chwycie. Formuła tego typu kosmetyku opiera się na przykład na wosku pszczelim, który doskonale pielęgnuje, ale również utrzymuje zarost w ryzach. Balsam o mocnym chwycie należy nakładać ostrożnie, niewielkimi porcjami, żeby nadmiernie nie obciążyć grzywy. Przed nałożeniem należy delikatnie rozgrzać go w dłoniach.
Wosk do wąsów i brody
Mężczyznom poszukującym kosmetyków trwale stylizujących, producenci oferują rozmaite woski do wąsów i brody. W ofercie znajdziemy wosk do wąsów naturalny oraz wosk do wąsów oparty na chemicznych substancjach (na przykład wazelinie czy olejach mineralnych). Ten pierwszy ma zazwyczaj dość zwartą konsystencję. Należy go dobrze rozgrzać między palcami przed nałożeniem. Drugi jest z reguły miękki i łatwo się rozprowadza. Należy pamiętać, że wosk zawsze nakładamy od środka wąsa i kierujemy się w stronę końcówek. Tego rodzaju kosmetyk należy nakładać ostrożnie. Lepiej zacząć od niewielkiej porcji. Stosowanie wosków wymaga niewielkiej wprawy. Dodam, że producenci oferują woski stricte do wąsów oraz woski do wąsów i brody – te drugie charakteryzują się zazwyczaj nieco lżejszym chwytem, ponieważ nakładamy je na większą ilość włosów naraz i bardzo twardy wosk trudno byłoby odpowiednio "rozpracować" i rozprowadzić, zanim zastygnie i stwardnieje. Naturalne woski wzbogacone są olejkami, które przy okazji pielęgnują zarost – nawilżają, odżywiają i regenerują.
Warto pamiętać, aby dokładnie oczyszczać zarost po nałożeniu wosku. Po oczyszczeniu dobrze jest zastosować dobrej jakości olejek do brody, żeby odżywić pasma. Odpowiednio wypielęgnowany i wystylizowany zarost, bez wątpienia, będzie najlepszą wizytówką. Warto przetestować różne kosmetyki do brody oraz wąsów i dobrać takie, które najlepiej radzą sobie z poskromieniem naszego bujnego, męskiego owłosienia.
Naturalne dodatki w kosmetykach do brody
W dobrej jakości naturalnych kosmetykach do brody znajdziemy wiele dobroczynnych substancji. Warto znać ich właściwości i dobierać je do swoich indywidualnych potrzeb. To gwarantuje bowiem najlepsze efekty!
Olejki eteryczne – naturalne kosmetyki do brody nie zawierają sztucznych substancji zapachowych. Swój (często) niezwykły aromat zawdzięczają naturalnym olejkom eterycznym. Co ciekawe, olejki te wykazują szereg leczniczych właściwości.
Witamina E – dodawana jest do wielu kosmetyków do brody, między innymi do olejków czy balsamów, ale również do szamponów czy wosków do wąsów i brody. Doskonale nawilża, odżywia i wzmacnia barierę ochronną. Wykazuje również działanie przeciwzapalne.
Masło Shea (masło karite) – znajdziemy je przede wszystkim w balsamach do brody. Doskonale regeneruje, odżywia, łagodzi podrażnienia, chroni przed wolnymi rodnikami i zabezpiecza przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Dzięki niemu broda jest nawilżona, wygładzona i odżywiona.
Wosk pszczeli – to baza większości naturalnych wosków do wąsów i brody. Wosk pszczeli bardzo dobrze odżywia skórę i włosy, buduje płaszcz lipidowy, regeneruje, wygładza i wzmacnia włosy.
Więcej poradników dla Gentlemana:
Jaki olejek do brody? Wybieramy idealny olejek do brody na lato!