Dla Gentlemana

Do darmowej dostawy brakuje Ci: 100,00 zł

Jak dbać o włosy w sezonie zimowym? Poradnik dla mężczyzn

0

Porady oraz sprawdzone sposoby na zadbane włosy zimą

 

Zima to trudny czas dla włosów. Narażone na zmienne warunki atmosferyczne – mróz, śnieg czy wiatr i zamykane pod ciepłymi czapkami nie mają łatwego życia. Utrzymać fryzurę w nienagannym stanie w tym okresie, to nie lada wyczyn. Podpowiadam zatem, jak skutecznie dbać o włosy zimową porą.

 

Nie tylko kobiety w sezonie jesienno-zimowym narzekają na problemy z fryzurą. Mężczyźni też muszą się nieźle postarać, by utrzymać włosy w dobrej kondycji i odpowiedniej formie. Na szczęście, są sposoby na to, by w każdych warunkach cieszyć się nienagannym wyglądem. Kluczem do sukcesu jest, oczywiście, właściwa pielęgnacja.

 

Zima – trudny czas dla włosów

 

Co szkodzi włosom w okresie zimowym? Przede wszystkim, zmienne warunki. Co prawda kosmyki nie ucierpią jakoś specjalnie na przykład pod wpływem mrozu, ale skóra głowy już tak. Niskie temperatury znacznie spowalniają pracę gruczołów łojowych, przez co włosy nie są odpowiednio chronione przez warstwę naturalnego tłuszczu. To sprawia, że są zdecydowanie bardziej podatne na uszkodzenia. Podczas mrozów zwężają się również naczynia krwionośne i do mieszków włosowych nie dociera dostateczna ilość składników odżywczych. Efektem są osłabione włosy, które zaczynają nadmiernie wypadać. To dowód na to, że podczas niskich temperatur warto zakładać na głowę czapkę, by skutecznie chronić skórę głowy. Co prawda, noszenie czapki również nie najkorzystniej wpływa na kondycję i wygląd włosów. Powoduje szybsze przetłuszczanie się pasm oraz elektryzowanie, ale można temu zaradzić.

 

Bardzo niekorzystne dla naszych włosów są skoki temperatury. Kiedy z mrozu wchodzimy do ogrzewanego pomieszczenia – to dla nich prawdziwy cios. Ciężko jednak uniknąć takich sytuacji w okresie zimowym, dlatego trzeba nieco więcej uwagi poświęcić na pielęgnację kosmyków. W przypadku mężczyzn to szczególnie ważne, bowiem skutki zaniedbania mogą być bardzo widoczne.

 

Dlaczego warto nosić zimą czapkę?

 

Na tym temacie chciałbym jeszcze na chwilę się zatrzymać, bo to bardzo częsta wątpliwość. Szczególnie mężczyźni rezygnują często z noszenia nakryć głowy, by nie zepsuć starannie ułożonej fryzury. Tymczasem, czapka to absolutny must have. Warto pamiętać, że najważniejsza powinna być ochrona struktury włosów i skóry głowy niż nienagannej fryzury. Mróz uszkadza bowiem cebulki włosów, spowalnia pracę gruczołów łojowych i powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Jeśli zatem nie chcesz, by Twoja fryzura po zimie widocznie się przerzedziła, nie rezygnuj z nakrycia głowy.

 

Negatywne skutki noszenia czapek możemy, na szczęście, zminimalizować. Warto wybierać, przede wszystkim, czapki z naturalnych tkanin (wełna, bawełna). Dzięki temu skóra głowy będzie mogła oddychać, co korzystnie wpłynie na wygląd i kondycję włosów. Czapka nie powinna zbyt uciskać głowy, dobrze jest zatem wybrać nieco szerszy model. Jeśli Twoja fryzura elektryzuje się po zdjęciu czapki, spryskaj delikatnie jej wnętrze specjalnym płynem antystatycznym.

 

Jak dbać o włosy zimą, by zachować ich dobrą kondycję?

 

Zanim przejdziemy do pielęgnacji poszczególnych rodzajów włosów, dowiedzmy się, co możemy zrobić, by poprawić ich kondycję w tym trudnym czasie. Warto przestrzegać kilku zasad.

 

Po pierwsze, w okresie zimowym warto szczególnie zadbać o dietę. Powinna być ona bogata w witaminy (A, E, C, H oraz witaminy z grupy B) i minerały (mangan, wapń, krzem, miedź). Aby wzmocnić pasma, wzbogać codzienny jadłospis o warzywa i owoce, zdrowe tłuszcze, ryby i produkty zbożowe. Staraj się pić jak najwięcej wody. Unikaj różnego rodzaju używek, cukru i niezdrowego tłuszczu. Właściwa dieta i styl życia mają niebagatelny wpływ na wygląd włosów. Staraj się również unikać stresujących sytuacji i dużo śpij. Skorzysta na tym cały organizm.

 

Po drugie, nie dokładaj w tym trudnym okresie swoim włosom dodatkowych zmartwień. Nie używaj suszarki. Suszenie kosmyków będzie w tym czasie szczególnie zabójcze. Pod żadnym pozorem nie wychodź na mróz z wilgotnymi włosami. Nie obciążaj ich nadmiernie kosmetykami do stylizacji, a jeśli nie potrafisz żyć bez starannie ułożonej fryzury, wybieraj produkty naturalne, wzbogacone substancjami pielęgnującymi.

 

Po trzecie, zadbaj o właściwą pielęgnację włosów. To ważne, by dobrać odpowiednie kosmetyki do ich rodzaju oraz potrzeb skóry głowy.

 

Pielęgnacja dostosowana do potrzeb

 

Przygotowałem krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak skutecznie pielęgnować swoją fryzurę. To ważne, by wziąć pod uwagę jej indywidualne potrzeby.

 

Bez względu na rodzaj włosów i skóry głowy, podstawą pielęgnacji jest dokładne oczyszczanie. Wiele osób robi jednak błąd podczas codziennego mycia i intensywnie pociera włosy. Warto, faktycznie, masować skórę głowy, ale należy to robić delikatnie. Mokre włosy są zdecydowanie mniej wytrzymałe niż suche, dlatego nie powinniśmy ich nadmiernie pocierać czy ugniatać. Wystarczy nałożyć odrobinę dobrej jakości szamponu i delikatnie masować skórę głowy. Po umyciu, szampon należy bardzo dobrze spłukać. Raz na jakiś czas dobrze jest zrobić peeling skóry głowy, dodając na przykład do szamponu łyżkę cukru. Wówczas myjemy skórę głowy letnią wodą przez 3-5 minut, a następnie dokładnie spłukujemy pozostałości peelingu. W ten sposób dokładnie oczyścimy ujścia mieszków włosowych i pobudzimy krążenie, dzięki czemu skóra i włosy będą zdecydowanie lepiej odżywione. Pamiętaj o ważnej zasadzie – myj włosy tak często, jak tego potrzebują. Osadzające się na nich zanieczyszczenia blokują dostęp substancji odżywczych. Warto zatem regularnie i dokładnie je oczyszczać.

 

Niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego szamponu. Warto, oczywiście, dopasować kosmetyk do rodzaju włosów. Unikajmy produktów, które zawierają silne deteregenty (SLS, SLES), parabeny, PEG-i czy ftalany. Lepiej zrezygnować również z szamponów, które mają w swoim składzie alkohol. Może on bowiem wysuszać włosy i podrażniać skórę głowy. Najlepszą opcją są szampony naturalne, z dużą ilością pielęgnujących substancji aktywnych.

 

Włosy suche i matowe

 

Tego rodzaju włosy wymagają szczególnej opieki w tym okresie. Mróz czy ogrzewane pomieszczenia dodatkowo wysuszają pasma, więc trzeba je bardzo intensywnie nawilżać i chronić. Oprócz dobrego szamponu przyda się jeszcze nawilżająca odżywka i maska. Takie kosmetyki mają zdecydowanie większą zawartość substancji aktywnych i dogłębnie nawilżają oraz odżywiają pasma. Na poprawę ich kondycji nie będziesz musiał długo czekać.

 

Suche i matowe włosy myj delikatnym szamponem nawilżającym. Staraj się nie obciążać ich nadmiernie kosmetykami do stylizacji, bo będą jeszcze bardziej osłabione i staną się łamliwe. Jeśli jednak chcesz wystylizować swoją fryzurę, sięgnij po kosmetyk, który ma w składzie substancje pielęgnujące.

 

Jakich składników szukać w szamponie do włosów suchych i matowych? Bardzo dobrze w pielęgnacji tego rodzaju włosów sprawdzi się na przykład olejek arganowy, który ma właściwości silnie nawilżające. Jeśli masz dodatkowo wrażliwą skórę głowy, sięgnij po szampon z olejkiem ze słodkich migdałów. Nawilżające właściwości będzie miał również kosmetyk z zawartością olejku kokosowego czy oleju konopnego. Inne substancje, które poprawią kondycję włosów suchych, to między innymi różnego rodzaju emolienty, aloes, jedwab czy prowitamina B5. Dokładnie czytaj skład i właściwości kosmetyków. Wybieraj te, które ochronią pasma przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

 

W przypadku włosów suchych i matowych możesz spokojnie sięgnąć po dodatkowe kosmetyki, na przykład odżywki bez spłukiwania czy naturalne olejki (arganowy, konopny, z awokado). W ten sposób długotrwale nawilżysz kosmyki, a przy okazji skutecznie je ochronisz przed działaniem mrozu, wiatru i innych negatywnych czynników. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z ilością takich produktów. Mogą one bowiem nieco obciążyć włosy i sprawić, że będą szybciej się przetłuszczały.

 

Włosy przetłuszczające się

 

Zima nie sprzyja przetłuszczającym się włosom. Nie służy im zwłaszcza noszenie czapek. Pod czapką bowiem gruczoły łojowe pracują dużo intensywniej, przez co włosy szybciej się przetłuszczają. Jak temu zaradzić? Wybierz czapkę z naturalnej, w miarę przewiewnej tkaniny. Używaj delikatnych szamponów, na przykład z wyciągiem z pokrzywy, który reguluje pracę gruczołów łojowych. Myj włosy tak często, jak tego potrzebują, nawet codziennie. Używaj do tego letniej wody, by nie pobudzać dodatkowo gruczołów łojowych. Jeśli stosujesz odżywkę, wybierz tę o lekkiej konsystencji. Lepiej zrezygnuj z kosmetyków, których nie należy spłukiwać, bo obciążysz skórę głowy i pasma, przez co jeszcze szybciej będą się przetłuszczać.

 

Pamiętaj jednak, że włosy przetłuszczające się również potrzebują nawilżenia. Wybieraj zatem kosmetyki, które będą nawilżać pasma, bez ich obciążania.

 

Włosy elektryzujące się

 

Elektryzowanie się włosów to kolejny problem w dużej mierze związany z noszeniem nakrycia głowy. Swoje robią również suche, ogrzewane pomieszczenia. Tendencje do elektryzowania mają szczególnie suche włosy, ale tak naprawdę każdy w okresie zimowym na pewno zmagał się choć raz z tym problemem.

 

Aby zminimalizować ryzyko elektryzowania się włosów, należy je w pierwszej kolejności porządnie nawilżyć, na przykład za pomocą olejku arganowego czy jedwabiu. Dobrze nawilżona fryzura będzie mniej podatna na elektryzowanie się. Myj pasma delikatnym szamponem nawilżającym, co jakiś czas nałóż dobrej jakości maskę, a po każdym myciu użyj odżywki. W ofercie znajdziesz na przykład odżywki, które w swoim składzie zawierają antystatyczne substancje. Dzięki nim wygładzisz włosy i zmniejszysz ich tendencje do elektryzowania się. Pamiętaj też, że czapki z naturalnej wełny czy bawełny znacznie mniej elektryzują.

 

Co istotne, w codziennej pielęgnacji używaj wyłącznie szczotek z naturalnego włosia, ewentualnie metalowego grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami. Jeśli suszysz włosy, wybierz suszarkę z jonizacją.

 

Włosy z łupieżem

 

Łupież to bolączka wielu mężczyzn. W okresie zimowym problem ten często się nasila. Wysuszona skóra głowy szybko daje o sobie znać. Weź pod uwagę, że powstawaniu łupieżu sprzyjają między innymi czapki ze sztucznych włókien. Skóra głowy poci się, a utrzymująca się na niej wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. To prosta droga do łupieżu. Zatem noś czapkę z naturalnych tkanin.

 

Jeśli masz tendencje do powstawania łupieżu, wybieraj kosmetyki do pielęgnacji włosów, które zawierają na przykład mniszek lekarski, olej z czarnuszki czy olejek konopny. Te substancje wykazują bowiem właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne. W tym wypadku sprawdzi się również cynk, który reguluje pracę gruczołów łojowych i hamuje rozmnażanie się drożdżaków. Wybieraj produkty o lekkiej konsystencji.

 

Przyklapnięta fryzura

 

Kolejny efekt noszenia czapki. Bez niej źle, a z nią jeszcze gorzej, ale z dwojga złego, lepiej mieć ją na głowie. Na oklapnięte włosy znajdzie się rada. Przede wszystkim, nie zakładaj czapki na niedokładnie wysuszone pasma, bo po jej zdjęciu będziesz wyglądał co najmniej komicznie. Stosuj szampon dodający objętości. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest również pianka do włosów, która uniesie je u nasady. Jeśli suszysz włosy, to wyłącznie chłodnym nawiewem suszarki. Możesz pochylić głowę do przodu podczas suszenia. Twoja fryzura zyska wówczas na objętości.

 

Zimowa pielęgnacja włosów wymaga nieco więcej zaangażowania, ale warto w tym okresie szczególnie zadbać o ich potrzeby. W innym razie po zimie możemy mieć nie lada problem. Zastosuj się do moich wskazówek, a gwarantuję Ci, że nie będziesz musiał się tym martwić.

 

Komentarze do wpisu (0)

Wróć na górę
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium