Dla Gentlemana

Do darmowej dostawy brakuje Ci: 100,00 zł

Jak chronić brodę przed działaniem czynników zewnętrznych?

0

Promienie UV, zanieczyszczenia, chlorowana woda, mróz, silny wiatr czy gwałtowne zmiany temperatury – to tylko kilka czynników, które niekorzystnie wpływają na kondycję oraz wygląd brody. Jak się przed nimi skutecznie chronić? Czy to w ogóle możliwe?

Jak chronić brodę przed działaniem czynników zewnętrznych?

Promienie UV, zanieczyszczenia, chlorowana woda, mróz, silny wiatr czy gwałtowne zmiany temperatury – to tylko kilka czynników, które niekorzystnie wpływają na kondycję oraz wygląd brody. Jak się przed nimi skutecznie chronić? Czy to w ogóle możliwe?

 

Broda pod ochroną

 

Promienie UV, zanieczyszczenia, chlorowana woda, mróz, silny wiatr czy gwałtowne zmiany temperatury – to tylko kilka czynników, które niekorzystnie wpływają na kondycję oraz wygląd brody. Jak się przed nimi skutecznie chronić? Czy to w ogóle możliwe?

 

Nasza broda każdego dnia narażona jest na zniszczenia. Jest wiele czynników, które negatywnie wpływają na jej stan. Aby utrzymać grzywę w dobrej kondycji, należy przestrzegać kilku zasad. Zarówno włosy, jak i skórę trzeba, przede wszystkim, odpowiednio przygotować na starcie z różnymi przeciwnikami. Dowiedzmy się zatem, jak ochronić brodę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

 

Aby dokładniej zrozumieć, o co chodzi, przyjrzyjmy się, na początek, budowie włosa. Wewnątrz skóry znajduje się korzeń włosa, a część, która wyrasta ponad jej powierzchnię to łodyga. Włos składa się z osłonki, kory oraz rdzenia. Osłonka chroni przed utratą wilgoci i odpowiada za sprężystość. W korze znajdują się ziarna melaniny, które nadają włosom kolor, ale chronią również przed wpływem promieni UV. Najprościej rzecz ujmując, ciemna broda jest bardziej odporna na działanie słońca niż broda w jasnym kolorze. Na uszkodzenia narażona jest szczególnie łodyga włosa, która na co dzień styka się z rozmaitymi czynnikami. Uszkodzenia włosów możemy podzielić na chemiczne, mechaniczne i fizyczne. Na tych ostatnich skupimy się w tym tekście.

 

W pierwszej kolejności należy dobrze poznać wroga. Wielu brodaczy nie zdaje sobie sprawy z tego, ile przeciwności musi na co dzień pokonać grzywa. A potem dziwimy się, że jej kondycja i wygląd pozostawiają wiele do życzenia.

 

Co szkodzi brodzie?

 

Na pierwszym miejscu, bez dwóch zdań, należy umieścić promieniowane UV, które negatywnie wpływa na strukturę oraz wygląd włosa. Przed promieniowaniem powinniśmy chronić brodę przez cały rok, nie tylko latem, bowiem szkodliwe promienie przenikają do naszych włosów i skóry również w pochmurne dni. Warto chronić grzywę przed ich działaniem, bo usunięcie skutków przez nie wywołanych jest właściwie niemożliwe. Broda pod wpływem słońca staje się osłabiona, sucha, łamliwa, krucha, matowa i wypłowiała. Promienie niszczą białka osłonki włosa, korę oraz ziarna melaniny.

 

Czy opalanie w solarium równie mocno uszkodzi brodę? Należy pamiętać, że w solarium również mamy do czynienia z promieniowaniem, ale sztucznym. Może ono jednak powodować przesuszenie włosów. Opalanie w solarium trwa jednak, z reguły, znacznie krócej. Niemniej, warto mieć na uwadze potrzeby naszej grzywy wybierając się na solarium i odpowiednio ją do tego przygotować. Jak? O tym w dalszej części artykułu.

 

Kolejnym wrogiem naszej brody są zanieczyszczenia. Nasz kraj znajduje się, niestety, w czołówce państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Sezon jesienno-zimowy jest szczególnie pod tym względem ciężki dla naszej skóry oraz włosów. Niebawem na naszych ulicach znów pojawią się osoby z maskami antysmogowymi. To już nikogo nie dziwi. W smogu znajdują się między innymi pyły nisko cząsteczkowe, tlenki azotu, dwutlenek siarki czy metale ciężkie. Taka chemiczna mieszanka nie wpływa korzystnie na stan naszych włosów oraz skóry. Przede wszystkim, przyspiesza ich starzenie, ale również podrażnia, przez co broda staje się sucha, szorstka, matowa i jeszcze bardziej wrażliwa oraz podatna na wpływ szkodliwych czynników. Czy można temu zapobiec? Owszem. Warto sięgać, przede wszystkim, po kosmetyki antyoksydacyjne. Opiszę je szerzej w dalszej części tekstu.

 

Wrogiem włosów jest także zanieczyszczona, a także słona oraz chlorowana woda. Kontakt z nimi powoduje zwłaszcza przesuszenie, przez co grzywa staje się matowa, osłabiona, łamliwa i nieprzyjemna w dotyku. Nadchodzi sezon jesienno-zimowy, więc broda będzie narażona również na gwałtowne zmiany temperatury oraz wiatr. Najpierw spacer do pracy w niskiej temperaturze, przy silnym wietrze, a potem praca w ogrzewanym pomieszczeniu. To prawdziwy cios dla brody. Niełatwo w takich warunkach utrzymać ją w dobrej kondycji, ale jest to możliwe.

 

Bezlitosna dla zarostu jest również zima, a dokładniej mróz i śnieg. Włosy na brodzie zamarzają i przez to stają się słabsze. Kiedy zamarznięta woda zaczyna odparowywać, pozbawia włosy wilgoci. Stają się suche, łamliwe i matowe. Mróz dociera również do skóry, do cebulek oraz mieszków włosowych i może je uszkadzać. Warto zatem chronić brodę przed mrozem, na przykład osłaniając ją szalem.

 

Takich szkodliwych czynników mógłbym wymienić jeszcze sporo. Skupiłem się jednak na tych, z którymi mamy do czynienia najczęściej. Czas poznać skuteczne sposoby radzenia sobie z wrogiem.

 

Jak przygotować brodę do skutecznej walki z wrogiem? Pomogą prawidłowo dobrane kosmetyki do brody!

 

Broda, która jest w dobrej kondycji, zdecydowanie lepiej potrafi radzić sobie ze szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Osłabione i zaniedbane włosy łatwiej ulegają uszkodzeniom. Aby cieszyć się dobrą kondycją brody, należy działać kompleksowo.

 

Prawidłowe, delikatne i dokładne oczyszczanie zapewni szampon do brody

Po pierwsze, zarost należy systematycznie i skutecznie oczyszczać z zanieczyszczeń, które się na nim osadzają i uniemożliwiają przyjmowanie cennych substancji. Odpowiedni szampon do brody to podstawa. Przede wszystkim dokładnie oczyści włosy i skórę, a dodatkowo dostarczy im cennych składników – nawilży i odżywi. Broda oczyszczana dobrymi kosmetykami staje się mocniejsza i bardziej wytrzymała na wpływ czynników zewnętrznych. Włosy powinniśmy myć letnią wodą (absolutnie nie gorącą!). Warto wybierać zwłaszcza naturalne szampony do brody oraz tak zwane kosmetyki antyoksydacyjne, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Dzięki temu broda staje się zdecydowanie bardziej odporna na wpływ zanieczyszczeń. Skoro jesteśmy przy myciu, wspomnę tylko, by unikać gorącego powietrza suszarki, który dodatkowo osłabia włosy.

 

Olejek do brody jest podstawą nawilżenia

Warto wiedzieć, że kluczem do sukcesu jest odpowiednie nawilżenie oraz nawodnienie brody oraz skóry. Wówczas mają one odpowiednią ochronną barierę i są w stanie znieść znacznie więcej. Podobnie jak latem również i w sezonie jesienno-zimowym należy uzbroić się w dobrej jakości olejek do brody. Cenne substancje w nim zawarte nawilżą, odżywią i zregenerują zarost oraz skórę pod nim i skutecznie ochronią przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Na tym polu doskonale sprawdzą się między innymi olejek Jojoba, olej ze słodkich migdałów, olej arganowy, olej z nasion dzikiej róży czy olej z pestek malin (bardzo wysoka ochrona przeciwsłoneczna). Dzięki takim składnikom Twoja broda będzie doskonale chroniona w każdej sytuacji.

 

Balsam do brody odżywia, nawilża, ale również układa brodę

Możesz sięgnąć również po balsam do brody. Latem tego rodzaju kosmetyk może obciążać grzywę, ale w sezonie jesienno-zimowym sprawdzi się wyśmienicie. Dobry balsam do brody zawiera w swoim składzie między innymi masło Shea, które doskonale chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Balsam oraz olejek do brody możesz nosić przy sobie i w trudnych sytuacjach (na przykład po spacerze na mrozie) nakładać je na grzywę, by wzmocnić jej funkcje obronne.

 

Wosk do brody i wąsów - zapewni długotrwałą i pewną stylizację

Pamiętaj, że kosmetyki do stylizacji obciążają brodę. Nie polecam stosować ich zwłaszcza przy bardzo wietrznej pogodzie. Usztywnione pasma mogą się zwyczajnie łamać. Jeśli stosujesz jednak naturalne produkty, na przykład wosk do wąsów i brody, to możesz sięgać po nie nieco częściej. Tego rodzaju kosmetyki dla mężczyzn zawierają w składzie między innymi wosk pszczeli, który pielęgnuje zarost i dobrze go chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

 

Ważne, by odpowiednio dobrać kosmetyki do brody – dopasować je do własnych potrzeb. Jeśli na przykład zamierzasz przebywać na słońcu albo wybierasz się na solarium, wybierz produkty z dużą zawartością naturalnych filtrów przeciwsłonecznych (między innymi olej Jojoba, olej ze słodkich migdałów, olej z pestek malin czy masło Shea). W okresie jesienno-zimowym wybieraj kosmetyki o właściwościach antyoksydacyjnych. Gdy jest mroźno, korzystaj z balsamu do brody, który ma w swoim składzie między innymi masło Shea. Pamiętaj o dokładnym oczyszczaniu grzywy. To niezwykle istotne, zwłaszcza, gdy na co dzień używasz kosmetyków do stylizacji (balsam do brody o mocnym chwycie czy wosk do wąsów i brody). Regularne mycie odpowiednim szamponem do brody to podstawa każdej pielęgnacji. Pielęgnuj grzywę, korzystaj z dostępnych, dobrej jakości kosmetyków do brody, a możesz spać spokojnie. Odpowiednio zadbany zarost poradzi sobie w każdej sytuacji i będzie gotowy (niemal) na wszystko! ;-)

Komentarze do wpisu (0)

Wróć na górę
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium