Zapytałem kilku znajomych brodaczy, co najbardziej przeszkadza im podczas hodowania zarostu i na jakim efekcie pielęgnacji zależy im najbardziej. Niemal każdy podkreślał, że dużym problemem jest twardość włosków i bardzo chcieliby skutecznie je zmiękczyć. Miękka i przyjemna w dotyku broda to marzenie wielu posiadaczy zarostu. Twoja kobieta narzeka, że Twój zarost podrażnia jej skórę? Zastanawiasz się, co zrobić, żeby włoski były bardziej miękkie i przyjemne w dotyku? Odpowiednio dobrana, systematyczna pielęgnacja może przynieść widoczne efekty. Grunt to dobrze rozpoznać wroga i skutecznie z nim walczyć. W tym przypadku naszym wrogiem jest twardy zarost. Podpowiem, jak skutecznie go zmiękczyć.
Zapytałem kilku znajomych brodaczy, co najbardziej przeszkadza im podczas hodowania zarostu i na jakim efekcie pielęgnacji zależy im najbardziej. Niemal każdy podkreślał, że dużym problemem jest twardość włosków i bardzo chcieliby skutecznie je zmiękczyć. Miękka i przyjemna w dotyku broda to marzenie wielu posiadaczy zarostu. Twoja kobieta narzeka, że Twój zarost podrażnia jej skórę? Zastanawiasz się, co zrobić, żeby włoski były bardziej miękkie i przyjemne w dotyku? Odpowiednio dobrana, systematyczna pielęgnacja może przynieść widoczne efekty. Grunt to dobrze rozpoznać wroga i skutecznie z nim walczyć. W tym przypadku naszym wrogiem jest twardy zarost. Podpowiem, jak skutecznie go zmiękczyć.
Jak zmiękczyć brodę? Miękka i przyjemna w dotyku broda
Włosy na twarzy różnią się od tych na głowie. Z reguły są grubsze, bardziej gęste i twarde. Odczuwamy to szczególnie w początkowej fazie hodowania zarostu. Wyrastające włoski są twarde i szorstkie, a końcówki nieprzyjemnie drażnią skórę i wywołują nieprzyjemne uczucie swędzenia. Dlaczego właściwie nasz zarost jest taki twardy? Wpływa na to kilka czynników.
Jakość naszego zarostu uzależniona jest między innymi od uwarunkowań genetycznych. Jedni mają bardziej gęstą i twardą brodę, innym wyrasta mniej bujna grzywa. Warto też podkreślić, że włoski na twarzy są ponad 2 razy grubsze niż te na głowie. To z kolei sprawia, że są twardsze i bardziej szorstkie. Na te czynniki nie mamy większego wpływu. To jednak niejedyne przyczyny twardego zarostu. Wiele zależy od tego, co jej na co dzień fundujemy. Co szczególnie jej szkodzi?
- Zmiany temperatury – jeżeli wystawiamy grzywę na działanie bardzo wysokich lub niskich temperatur, wiatru czy słońca musimy liczyć się z tym, że będzie osłabiona. Takie skrajne warunki wysuszają brodę, uszkadzają mieszki włosowe, niszczą strukturę włosów i mogą nawet powodować intensywniejsze ich wypadanie. Broda staje się bardziej szorstka i twarda. Naszej grzywie nie służy również klimatyzacja. Jeśli na co dzień przebywamy w klimatyzowanym pomieszczeniu, musimy liczyć się z gorszą kondycją włosów.
- Niewłaściwa pielęgnacja – jeżeli używamy słabej jakości kosmetyków, które zawierają dużo sztucznych, chemicznych substancji, broda staje się wysuszona i szorstka. Co ciekawe, zbyt intensywna pielęgnacja też może nam zaszkodzić. W tej sytuacji bowiem obciążamy zarost i musimy częściej go myć. To może przekładać się na większą suchość grzywy.
- Niewystarczające nawodnienie organizmu – włosy i skórę powinniśmy nawilżać nie tylko od zewnątrz, ale również od wewnątrz. Regularne picie wody może w widoczny sposób poprawić kondycję brody. Chcesz, by była miękka? Pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie!
- Twarda woda – ważne jest również to, jaką wodą myjemy brodę. Twarda woda ogranicza wchłanianie składników odżywczych zawartych w kosmetykach do pielęgnacji i sprawia, że zarost staje się bardziej szorstki.
Jak dbać o brodę?
Dobra informacja jest taka, że możemy poprawić kondycję naszego zarostu. Nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich szkodliwych czynników, ale możemy wspomóc regenerację grzywy i chronić ją przed ich działaniem. Jak zatem skutecznie zmiękczyć zarost?
Pielęgnacja brody – szampony i odzywki do brody
Systematyczna, dobrze dobrana pielęgnacja to absolutna podstawa. Po pierwsze, zarost należy regularnie oczyszczać. Każdego dnia osadzają się na nim rozmaite zanieczyszczenia oraz pozostałości kosmetyków do stylizacji. Jeżeli nie będziemy ich na bieżąco usuwać, grzywa stanie się bardziej sztywna i szorstka. Do oczyszczania brody najlepiej wybrać dobrej jakości szampon dedykowany brodaczom. Najlepiej, by zawierał jak najwięcej naturalnych substancji. Lepiej unikać silnych detergentów, parabenów czy innych sztucznych dodatków. Dobry kosmetyk skutecznie oczyści włosy i skórę, ale też poprawi ich kondycję. Ważne, by wybrać odpowiedni produkt, dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb. Co istotne, szampon należy bardzo dokładnie zmywać letnią wodą.
Jeśli czujesz, że mimo regularnego mycia, broda nie jest dobrze oczyszczona, raz w tygodniu sięgnij po peeling. Po każdym myciu nakładaj na zarost odżywkę. W przypadku, gdy Twoja grzywa ma skłonności do przetłuszczania się, nie aplikuj go na skórę, tylko na włosy. Dobra odżywka sprawi, że zarost będzie miękki, przyjemny w dotyku i zdecydowanie lepiej będzie się układał. Tego typu kosmetyk dogłębnie nawilży, będzie wspomagał regenerację, ale też wyraźnie wzmocni grzywę.
Olejek do brody
W codziennej pielęgnacji nie powinno zabraknąć dobrego olejku do brody. Taki produkt działa kompleksowo. Przywraca odpowiednie nawilżenie zarówno włosom na twarzy, jak i skórze, a także je odżywia. Drogocenne składniki zawarte w dobrym olejku do brody dostarczają grzywie i skórze niezbędnych witamin i minerałów. Dzięki temu możemy cieszyć się dobrą kondycją zarostu. Grzywa jest miękka, przyjemna w dotyku i znacznie lepiej się układa. Dobry olejek do brody świetnie łagodzi podrażnienia oraz uczucie swędzenia. Redukuje również stany zapalne i zapobiega nieestetycznemu łuszczeniu skóry. Kolejną ważną funkcją olejku jest wzmacnianie grzywy. Substancje aktywne w widoczny sposób wzmacniają włosy i zapobiegają ich łamaniu. Warto wybierać olejki, które w swoim składzie mają substancje pobudzające wzrost włosów. Dzięki temu grzywa szybciej urośnie i będzie pełniejsza. Nie możemy również zapomnieć o ochronnej funkcji tego kosmetyku. Olejek doskonale chroni zarost przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych – wiatrem, mrozem czy słońcem, ale również przed zanieczyszczeniami czy nieprzyjemnymi zapachami z zewnątrz.
Jeżeli marzysz o naprawdę spektakularnych efektach, obok olejku stosuj również odpowiedni balsam do brody. Jego rolą jest poprawa wyglądu grzywy oraz komfortu brodacza. Produkty tego typu różnią się między sobą, jednak wszystkie mają na celu pielęgnację i ujarzmienie zarostu. Dobry balsam do brody łączy w sobie różne właściwości – odżywia, nawilża, łagodzi podrażnienia, regeneruje, zapobiega elektryzowaniu, ujarzmia i stylizuje. Warto wybierać kosmetyki z wysokiej jakości składnikami, najlepiej naturalnymi. Takie mogą bowiem zdziałać cuda.
Szczotka lub kartacz do brody – regularne szczotkowanie
Obok systematycznej pielęgnacji Twoja grzywa potrzebuje również regularnego szczotkowania. Dobra szczotka do brody to absolutnie podstawowe narzędzie każdego posiadacza zarostu. Nie tylko pozwoli wymodelować grzywę czy równomiernie rozprowadzić kosmetyki, ale również zadba o skórę pod zarostem. Szczotkowanie poprawia ukrwienie skóry i pobudza wzrost włosów. Pomaga również pozbyć się martwego naskórka. Działa jak najlepszy peeling. To sprawia, że skóra wchłania znacznie więcej składników odżywczych, co przekłada się na jej lepszą kondycję oraz wygląd. Czesanie grzywy pobudza również gruczoły łojowe, które produkują większą ilość sebum, a szczotka rozprowadza tę ochronną warstwę na całej długości włosów. Dzięki temu broda jest lepiej nawilżona i bardziej miękka. Ważne jednak, by wybrać odpowiednią szczotkę, najlepiej z naturalnym włosiem.
Wpływ diety na włosy – zdrowa dieta
Przede wszystkim, należy pić dużo wody. O tym już wspominałem. O wygląd brody dbamy nie tylko od zewnątrz, ale również od wewnątrz. Wpływ na jej kondycję ma cała nasza dieta. Warto sięgać po produkty bogate w witaminy i aminokwasy, bo to one stymulują wzrost włosów, zapobiegają ich wypadaniu i wpływają na ich dobrą kondycję oraz zdrowy wygląd. Dla włosów szczególnie cenne są witaminy z grupy B (B6, B12). Znajdziesz je między innymi w bananach, warzywach skrobiowych (ziemniaki, dynia, bataty), nabiale, rybach, mięsie drobiowym, groszku zielonym, fasoli, drożdżach, soji, warzywach liściastych, orzechach włoskich czy w pełnoziarnistej mące. Na osobną uwagę zasługuje witamina B8, zwana biotyną czy również witaminą H. Ma ona niebagatelny wpływ na stan włosów. Aby dostarczyć ją organizmowi, należy wzbogacić dietę o drożdże, mleko, jaja, podroby czy nasiona roślin strączkowych. Obok witamin dieta brodacza powinna być również bogata w białko, kwas foliowy, minerały (zwłaszcza cynk, żelazo, jod i wapń) oraz w zdrowe tłuszcze.
Aby broda była miękka i przyjemna w dotyku trzeba działać kompleksowo. Trzymaj się tych kilku zasad, a Twoja kobieta już nigdy nie będzie narzekać, że Twój zarost nieprzyjemnie drapie. ;-)
Więcej o męskiej pielęgnacji przeczytasz tutaj:
Natka
Ja jestem zadowolona z efektów pielęgnacji brody mojego mężczyzny. Używa do jej pielęgnacji i stylizacji kosmetyków do Masveri.