Chcesz powierzyć swoją brodę profesjonaliście? Zastanawiasz się, jak wygląda wizyta u barbera? Po czym poznać dobrego specjalistę? Mam dla Ciebie kilka praktycznych porad! Zadbana broda to prawdziwy skarb. Zdaję sobie sprawę, że niełatwo oddać ją w ręce kogoś obcego. Czasem jednak warto umówić się na spotkanie z doświadczonym barberem, który podpowie, jaki kształt zarostu najlepiej będzie pasował do naszej twarzy i doradzi, jak na co dzień podcinać grzywę i o nią dbać. Jak jednak wybrać dobrego barbera? Zapraszam do lektury!
SPIS TREŚCI
- Kto to jest barber?
- Skąd wzięli się barberzy? Historia barberingu
- Czym się różni barber od fryzjera?
- Jak wygląda wizyta u barbera?
- Jak wybrać najlepszy barber shop?
- Po czym poznać dobrego barbera?
- Jak się przygotować do wizyty u barbera?
- Dokładnie wyraź to, czego potrzebujesz
- Ile zarabia barber? Koszt wizyty w barbershopie
Chcesz powierzyć swoją brodę profesjonaliście? Zastanawiasz się, jak wygląda wizyta u barbera? Po czym poznać dobrego specjalistę? Mam dla Ciebie kilka praktycznych porad! Zadbana broda to prawdziwy skarb. Zdaję sobie sprawę, że niełatwo oddać ją w ręce kogoś obcego. Czasem jednak warto umówić się na spotkanie z doświadczonym barberem, który podpowie, jaki kształt zarostu najlepiej będzie pasował do naszej twarzy i doradzi, jak na co dzień podcinać grzywę i o nią dbać. Jak jednak wybrać dobrego barbera? Zapraszam do lektury!
SPIS TREŚCI
- Kto to jest barber?
- Skąd wzięli się barberzy? Historia barberingu
- Czym się różni barber od fryzjera?
- Jak wygląda wizyta u barbera?
- Jak wybrać najlepszy barber shop?
- Po czym poznać dobrego barbera?
- Jak się przygotować do wizyty u barbera?
- Dokładnie wyraź to, czego potrzebujesz
- Ile zarabia barber? Koszt wizyty w barbershopie
Kto to jest barber?
Zacznijmy od podstaw. Barbering to ogólna nazwa określająca fryzjerstwo męskie. Profesjonalny barber zajmuje się nie tylko strzyżeniem i pielęgnacją męskich fryzur, ale również, a może przede wszystkim, troszczy się o zarost u panów. Jego zadaniem jest strzyżenie oraz pielęgnacja brody i wąsów. Najprościej rzecz ujmując, barber to połączenie męskiego fryzjera i golibrody. Na gruncie polskim odpowiednikiem barbera był cyrulik, który swego czasu zajmował się goleniem oraz strzyżeniem, a także świadczył usługi z zakresu medycyny.
Barberzy w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność. Ten zapomniany chwilowo zawód przeżywa obecnie prawdziwe odrodzenie. Doświadczony barber jest na wagę złota. A gdzie właściwie można spotkać barbera? W barber shopie. Pewnie spotkałeś się z tym określeniem. To miejsce stworzone z myślą o mężczyznach i wyłącznie o nich. Kobiety nie mają wstępu do barber shopu. Panowie mogą za to liczyć nie tylko na profesjonalne strzyżenie czy pielęgnację, ale również na szklaneczkę dobrego trunku czy męskie czasopismo. To przestrzeń dla prawdziwych facetów.
Współczesne barber shopy mają zazwyczaj charakterystyczną aranżację. Przypominają knajpę albo staromodny zakład fryzjerski. Sporo tam starych fotografii i mebli w stylu retro. W tym klimatycznym miejscu panowie mogą poczuć się swobodnie. Mogą też liczyć na kompleksową pielęgnację zarostu oraz twarzy. To takie męskie SPA.
Skąd wzięli się barberzy? Historia barberingu
Początków barberingu należy upatrywać już w XII wieku. W średniowiecznej Anglii barberzy pomagali klasztornym mnichom i byli uważani za uzdrowicieli. Zajmowali się, podobnie jak dziś, strzyżeniem włosów, a czynność tę postrzegano wówczas jako uzdrawiającą. Ówcześni barberzy mieli jednak dużo więcej umiejętności. Świadczyli również usługi z zakresu medycyny: upuszczali krew, stawiali pijawki, a nawet podejmowali się niewielkich amputacji poszczególnych części ciała! Dopiero w XVII wieku barberzy zaczęli zajmować się stricte strzyżeniem i pielęgnacją męskich twarzy.
Współcześnie barberzy są niemal rozchwytywani, zwłaszcza jeśli mają spore doświadczenie, wiedzę i talent. Jeśli zatem planujesz pierwszą wizytę w barber shopie, życzę Ci, żebyś właśnie na takiego barbera trafił. Pamiętaj jednak, że sporo zależy od Ciebie. Nawet najlepszy barber nie potrafi, niestety, czytać w myślach. Niezwykle ważne jest zatem dokładne przedstawienie swoich oczekiwań.
Czym się różni barber od fryzjera?
To pytanie zadaje sobie wielu brodaczy przed pierwszą wizytą u specjalisty. Czy faktycznie do przystrzyżenia brody potrzebny jest barber? Może dobry fryzjer też ogarnie temat? Może tak. Może nie. Warto mieć na uwadze, że w barber shopie pracują (najczęściej) wykwalifikowani i doświadczeni barberzy, którzy zajmują się przede wszystkim stylizacją i pielęgnacją męskiego zarostu. Znają najnowsze trendy i wiedzą, jak postępować z grzywą. W ofercie barber shopów znajdziemy między innymi strzyżenie brody, modelowanie czy tradycyjne golenie. Panowie mogą również zadbać o włosy na głowie, a także wypielęgnować twarz. W barber shopie można również uzyskać szereg przydatnych porad dotyczących codziennej pielęgnacji oraz stylizacji. Zakres usług jest, oczywiście, uzależniony od salonu. Warto przed wizytą dokładnie sprawdzić, czego możemy się spodziewać.
W tradycyjnym zakładzie fryzjerskim zakres usług jest często zbliżony. Nie wszystkie jednak oferują golenie czy strzyżenie brody, chociaż obecnie coraz więcej salonów ma takie zabiegi w swojej ofercie. Pytanie tylko, czy męskim zarostem zajmuje się tam profesjonalny barber czy po prostu fryzjer, który na co dzień niewiele ma wspólnego z brodaczami? To ważne, żeby dokładnie to sprawdzić.
Kogo zatem wybrać? Barbera czy fryzjera? To zależy od Ciebie. Na pewno wizyta u barbera będzie nieco droższa, ale możesz liczyć na prawdziwie męską atmosferę i profesjonalną obsługę Twojej brody. W tradycyjnym salonie fryzjerskim raczej nie uraczysz dobrej jakości olejków czy balsamów do brody, a w barber shopie jak najbardziej. Pamiętaj jednak, że nie każdy barber jest doświadczonym profesjonalistą.
Jak wygląda wizyta u barbera?
Pierwsza wizyta u barbera często wzbudza niepokój. Trudno się dziwić. Wyhodowanie bujnej brody to nie lada wyczyn i niełatwo oddać ją w ręce kogoś obcego. Czego najczęściej się obawiamy?
Trzeba pamiętać, że brody przez długi czas nie były w Polsce specjalnie modne, dlatego zawód barbera nie cieszył się zbyt dużym powodzeniem. Odkąd panowie chętniej zaczęli zapuszczać zarost, na rynku zaczęli pojawiać się nowi adepci tej sztuki. Obecnie na naszym rodzimym rynku nie ma, niestety, zbyt wielu naprawdę doświadczonych barberów, choć ta sytuacja pomału się poprawia. Póki co wygląda to tak, że otwierają się kolejne barber shopy, a brakuje profesjonalnych rąk do pracy. Na szczęście, brodata brać rośnie w siłę i barberzy mają na kim ćwiczyć. ;-)
W barber shopach pracują najczęściej młode osoby, które dopiero zdobywają doświadczenie i to może wzbudzać niepokój. Nie chodzi tu, oczywiście, o wiek. Trzeba pamiętać, że do strzyżenia potrzebny jest także talent. Odpowiednie szkolenia i kursy dopełniają całość. Nie zrażaj się zatem, jeśli wybrany przez Ciebie barber będzie młodym chłopakiem. Może okaże się, że z brodą radzi sobie naprawdę dobrze. Sprawdź kwalifikacje wybranego przez Ciebie barbera. Dowiedz się, czy skończył jakieś kursy i jakie ma doświaczenie. Niestety, bywa i tak, że strzyżeniem męskich grzyw zajmują się zupełnie nieprzygotowane do tego osoby. Bądź czujny!
Jak wybrać najlepszy barber shop?
Dokładnie to pytanie powinieneś sobie zadać. Który barber shop wybrać? Jeśli wybierzesz profesjonalny salon, będziesz miał pewność, że spotkasz tam doświadczonego barbera. Nie jest to, oczywiście, regułą, ale przyjmijmy, że tak właśnie powinno być. Jeśli klimat danego salonu będzie Ci odpowiadał, jest duża szansa, że poczujesz się w nim dobrze i swobodnie.
Po pierwsze, sprawdź opinie innych klientów na temat poszczególnych salonów oraz pracujących w nich osób. Spróbuj jednak znaleźć kogoś, kto faktycznie korzystał z usług. W sieci aż roi się od fikcyjnych komentarzy. Weź również poprawkę, że każdy z nas ma nieco inne oczekiwania. To, że Kowalski zachwyca się barberem X, a Nowak szydzi na prawo i lewo z barbera Y, nie oznacza wcale, że Ty będziesz miał takie same odczucia. Warto, oczywiście, wysłuchać zdania innych, ale nie tylko na tym się opierać.
Przed wizytą wybierz się do wybranego barber shopu, by osobiście umówić wizytę. Dzięki temu będziesz miał okazję delikatnie oswoić się z miejscem i na własne oczy zobaczyć, kto i jak tam pracuje. Zapytaj o kwalifikacje barbera oraz jego doświadczenie. Podczas takiej wizyty będziesz mógł już co nieco zobaczyć. Nie dowiesz się jednak, jak to faktycznie wygląda, dopóki nie spróbujesz. Tak naprawdę wiele zależy od Ciebie.
Musisz zdać sobie sprawę z tego, że barber też człowiek. On ma swój gust, Ty masz swój gust. Jeśli masz sprecyzowane oczekiwania, dokładnie mu je przedstaw. Dzięki temu łatwiej będzie uzyskać pożądany efekt.
Po czym poznać dobrego barbera?
Dobrego barbera poznasz z daleka. Najprościej możesz go ocenić po wyglądzie i kondycji jego osobistego zarostu (jeśli go posiada). Jeżeli jego broda wzbudza Twoje zaufanie, to już duży sukces. Facet, który (podobnie jak Ty) hoduje grzywę, zrozumie Cię najlepiej. Nie ma co do tego wątpliwości.
Zdania na temat dobrego barbera są podzielone. Niektórzy twierdzą, że kluczem do sukcesu jest bogate doświadczenie, innym wystarcza certyfikowany kurs (na przykład brytyjski). Są też tacy, którzy barbera wybierają na podstawie jego osobowości. Ilu brodaczy, tyle opinii.
Zwróć uwagę na styl wybranego barbera. Często jest tak, że dany barber specjalizuje się w konkretnym rodzaju stylizacji i klienci wychodzący z salonu wyglądają podobnie. Jeśli ten styl nie do końca współgra z Twoimi oczekiwaniami, lepiej rozejrzyj się za innym profesjonalistą.
Doświadczony barber powinien przeprowadzić z Tobą krótki wywiad – zapytać Cię o Twoje preferencje czy sposób pielęgnacji grzywy. Pamiętaj, że Twoje sugestie nie zawsze muszą być trafne. Dobry barber nie będzie bał się powiedzieć, że na przykład wybrany przez Ciebie kształt zarostu nie będzie współgrał z rysami Twojej twarzy.
Dobrego barbera poznasz między innymi po tym, jak wyznaczy linię brody. To niełatwe zadanie i tylko doświadczony profesjonalista poradzi sobie z nim bez zarzutu. Jeśli będziesz zadowolony z wizyty i będziesz miał pewność, że jeszcze wrócisz do tego barber shopu, to znaczy, że właśnie znalazłeś dobrego barbera. Niestety, musisz przekonać się na własnej skórze.
Jak się przygotować do wizyty u barbera?
Przede wszystkim, nie spiesz się. Pozwól swojej brodzie urosnąć. Najlepiej zacząć myśleć o wizycie u barbera minimum po 3 miesiącach hodowania grzywy. Musisz zatem uzbroić się w cierpliwość i swobodnie zapuszczać swój zarost. Kiedy stanie się już bardziej bujny i gęsty, wtedy możesz rezerwować miejsce. Pamiętaj jednak, że dobrzy barberzy są naprawdę rozchwytywani. Niewykluczone, że na swoją kolej będziesz musiał trochę poczekać. Rozejrzyj się zatem nieco wcześniej.
Dobrze się zastanów, czego oczekujesz od barbera. Czy chcesz, by po prostu zrealizował Twoją wizję czy chciałbyś, aby doradził Ci, jaki kształt zarostu będzie pasował do Twojej twarzy? Przygotuj sobie listę pytań i ewentualnych sugestii.
Na spotkanie z barberem dobrze przygotuj również swoją brodę. Bez wątpienia, praca z wypielęgnowaną, zadbaną grzywą będzie zdecydowanie łatwiejsza i przyjemniejsza. Dobrej jakości kosmetyki do brody powinny załatwić sprawę. Systematycznie oczyszczaj zarost specjalnym szamponem do brody. Na osuszoną grzywę nakładaj dobry olejek do brody (najlepiej naturalny), który nawilży, odżywi i zmiękczy włoski. Zadba również o skórę pod zarostem. Dzięki temu efekty strzyżenia i pielęgnacji w barber shopie będą jeszcze bardziej spektakularne.
Dokładnie wyraź to, czego potrzebujesz
Jeśli udało Ci się znaleźć odpowiedniego barbera, pamiętaj, by podczas wizyty dokładnie przedstawić swoje oczekiwania. Nie muszę Ci chyba przypominać, że na wyhodowanie tej brody poświęciłeś trochę czasu. Jeśli nie chcesz tego zaprzepaścić, musisz mieć pewność, że barber dobrze zrozumiał Twoje oczekiwania. A przede wszystkim powinieneś je konkretnie wyartykułować, a następnie kilka razy upewnić się, czy zostałeś dobrze zrozumiany. Jeśli zależy Ci, aby nadać brodzie kształt, ale jednocześnie zachować obecną długość, stanowczo to powiedz.
Jeśli będziesz niezdecydowany, barber najpewniej weźmie sprawy w swoje ręce. To pierwsza wizyta. Jeszcze nie wiesz, do czego jest zdolny. Lepiej zatem dokładnie określ, o co Ci chodzi, na przykład konkretnie sprecyzuj, o ile chciałbyś skrócić brodę (0,5 mm, 1 cm, 3 cm). Posłuchaj również rad profesjonalisty. Być może zaproponuje Ci coś wartego rozważenia. Najważniejsze jednak, by przed przystąpieniem do strzyżenia dokładnie określić kierunek działania.
Ile zarabia barber? Koszt wizyty w barbershopie
Koszt wizyty uzależniony jest, oczywiście, od rodzaju strzyżenia. Najczęściej waha się od 50 do 150 złotych. Wizyta u barbera trwa zazwyczaj od 30 do 45 minut. Jak łatwo zatem zaóważyć zarobki barbera mogą się mocno wahać w zależności od sposobu zatrudnienia, cennika i ilości klientów przyjmowanych dziennie.
Po więcej poradników i artykułów zapraszamy do naszych wpisów na blogu: