Dla Gentlemana

Do darmowej dostawy brakuje Ci: 100,00 zł

Akcesoria, które pomogą Ci utrzymać brodę w dobrej kondycji!

0

 

 

Szczotka lub kartacz do brody, grzebień czy nożyczki do przycinania wąsów

Między innymi z tymi akcesoriami powinien zapoznać się każdy brodacz. Bez nich bowiem pielęgnacja grzywy nie będzie kompletna. Dowiedzmy się zatem, co nam potrzebne i po co konkretnie.

 

Najczęściej skupiam się na kosmetykach do brody. Trzeba jednak pamiętać, że w podstawowej pielęgnacji niezbędne są również różnorodne akcesoria, które pozwolą utrzymać zarost w dobrej kondycji i odpowiednim kształcie. Dokładnie im się przyglądam i podpowiadam, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając model dla siebie.

 

 

Szczotka do brody, którą brodacz powinien mieć zawsze przy sobie

Pewnie nie raz spotkałeś się z hasłem, że brodacz bez dobrej szczotki jest jak bez ręki. Muszę się pod tym podpisać. To, bez wątpienia, bardzo ważny atrybut posiadacza zadbanego zarostu. Dobra szczotka do brody przede wszystkim wypielęgnuje zarost oraz skórę pod nim. Regularne czesanie grzywy pomaga pozbyć się zanieczyszczeń, martwego naskórka, poprawia ukrwienie skóry, co z kolei przekłada się na szybszy wzrost włosów na twarzy. Szczotkowanie reguluje również produkcję sebum i sprawia, że skóra pod zarostem jest lepiej odżywiona, nawilżona i dotleniona. Takie akcesorium doskonale sprawdzi się podczas rozprowadzania rozmaitych kosmetyków, na przykład olejku do brody czy balsamu.

 

Jak często powinniśmy szczotkować brodę? Minimum dwa razy dziennie, przez kilka minut. Co istotne, szczotkujemy wyłącznie suchą brodę (czesząc mokre włosy możemy uszkodzić ich strukturę). Grzywę powinniśmy czesać od policzków w dół, a potem od szyi w górę.

 

Wybierając szczotkę do brody spotkasz się również z określeniem „kartacz”. Dla niektórych to istotna różnica, dla innych nie. Kartacz nie posiada rączki, a szczotka jest w nią wyposażona. Kartacz z reguły zajmuje mniej miejsca, sprawdzi się szczególnie w podróży, ale szczotka jest zwykle wygodniejsza. Wybór zależy od Ciebie.

 

Kupując szczotkę do brody należy zwrócić uwagę na kilka jej parametrów. Możemy, oczywiście, wybrać pierwszy lepszy produkt, ale jeśli zależy nam, by szczotka faktycznie spełniała swoją funkcję i posłużyła nam przez długi czas, przyłóżmy się do tego zadania.

 

Po pierwsze, należy zdecydować, jakich rozmiarów szczotka do brody nas interesuje. Ten wybór uzależniony jest, rzecz jasna, od indywidualnych preferencji. Możemy wybrać małą, poręczną szczotkę do brody lub zdecydowanie większy, solidny model. Do wyboru mamy, jak już wspomniałem, szczotki z rączką i bez rączki (kartacze). Jeśli zamierzasz często zabierać swoją szczotkę w podróż, postaw na niewielki model. W warunkach domowych zdecydowanie lepiej sprawdzi się szczotka o standardowych rozmiarach. Dodam, że w ofercie znajdziemy specjalne, kompaktowe szczotki do brody podróżne (na przykład Mr Bear Family).

 

Po drugie, wybierz rodzaj włosia. To niezwykle istotny parametr. Na rynku spotkasz się ze szczotkami do brody z włosiem naturalnym oraz z włosiem syntetycznym. Te drugie, niestety, nie do końca spełniają się w swojej roli. Zdecydowanie polecam włosie naturalne, które nie uszkodzi delikatnej struktury włosa, skutecznie usunie zanieczyszczenia, będzie masować skórę i poprawi jej ukrwienie. Jakie konkretnie włosie wybrać? Proponuję szczecinę dzika, która nie narusza struktury włosów. Ma ona bowiem zbliżoną budowę do ludzkiego włosa. Jest stosunkowo twarda, sztywna, a przy tym dość gruba i ma odpowiednio delikatne końcówki. Świetnie masuje, usuwa zanieczyszczenia, pobudza krążenie, stymuluje wzrost włosów i reguluje produkcję sebum. Szczotkując grzywę rozprowadzamy ochronną warstwę sebum na całej jej długości. To wpływa na zdrowy wygląd brody i zdecydowanie lepszą kondycję.

 

Po trzecie, musimy zdecydować, jaka twardość włosia nas interesuje. Szczecina dzika różni się bowiem twardością, w zależności od tego, z jakiej części zwierzęcia pochodzi. U nasady jest zdecydowanie najtwardsza i najjaśniejsza. Im dalej, tym bardziej miękka i ciemniejsza. Jaką twardość włosia wybrać? Generalnie, do gęstych grzyw polecana jest szczotka z twardym włosiem, a do tych delikatniejszych – model z miękkim włosiem.

 

Podczas wyboru szczotki do brody ważna jest również długość, a także gęstość włosia. Model z mniejszą gęstością włosia najlepiej sprawdzi się przy długim, gęstym zaroście, większa gęstość natomiast polecana jest do lekkiego zarostu. Pamiętajmy też, że im włosie jest krótsze i równiejsze, tym szczotka jest delikatniejsza.

 

Jeśli zależy Ci na dobrej jakości szczotce do brody, zwróć uwagę na sposób mocowania włosia do oprawy. W ofercie znajdziemy najczęściej modele produkowane maszynowo, w których włosie mocowane jest za pomocą poduszki pneumatycznej (gumowej lub kauczukowej). Spotkamy też szczotki drewniane nabijane, w których włosie mocowane jest mechanicznie, bezpośrednio w drewnie. Prawdziwym rarytasem są szczotki do brody drewniane przewlekane, czyli dzieła rzemieślników – od początku do końca wyrabiane ręcznie. Są one również najtrwalsze.

 

Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest rodzaj drewna, który służy za oprawę szczotki do brody. Najczęściej spotkamy się z wytrzymałym drewnem bukowym, ale producenci coraz chętniej stawiają na mniej tradycyjne rozwiązania, na przykład dąb czy drewno egzotyczne.

 

 

Grzebień do brody, który łatwo schowasz choćby w kieszeni

Odwieczny dylemat - grzebień czy szczotka? Tak naprawdę oba te akcesoria doskonale się uzupełniają i każde pełni inną rolę. Szczotka ma za zadanie przede wszystkim pielęgnować, a grzebień rozczesuje pasma i nadaje brodzie odpowiedni kształt oraz objętość. Za pomocą grzebienia na pewno nie wyczeszemy grzywy tak dokładnie jak przy użyciu szczotki, ale za to możemy delikatniej i dokładniej rozczesać poplątane kosmyki. Grzebień do brody ułatwi również codzienną stylizację. Umożliwi bardziej precyzyjne ułożenie włosów. Pomoże również równomiernie rozprowadzić kosmetyki, na przykład balsam do brody czy olejek. Grzebień jest zwykle bardziej poręczny i zajmuje mniej miejsca. Łatwiej utrzymać go także w czystości. Zwłaszcza przy dłuższej i bardziej gęstej brodzie grzebień może okazać się niezbędnym akcesorium.

 

Podobnie jak w przypadku szczotki do brody również wybór odpowiedniego grzebienia nie jest wcale taki oczywisty. Na co należy zwrócić uwagę? Między innymi na jego wymiar. W ofercie znajdziemy modele pełnowymiarowe, kieszonkowe oraz składane. Wybór uzależniony jest wyłącznie od naszych potrzeb oraz preferencji. Niezwykle ważny jest rozstaw zębów w grzebieniu. Generalnie, im szerszy, tym lepszy, chociaż wiele zależy od rodzaju zarostu. Przede wszystkim gęsta i gruba broda doceni grzebień z szerokim rozstawem zębów. Modele o zbyt małym rozstawie zębów mogą uszkodzić strukturę włosów. Wybierając grzebień do brody zwróćmy jeszcze uwagę na materiał, z jakiego został wykonany oraz na jego kształt. Tutaj naprawdę mamy w czym wybierać.

Zatrzymam się jeszcze na chwilę przy rodzajach grzebieni, bo wybór jest naprawdę imponujący. W ofercie spotkamy między innymi grzebienie drewniane, które bardzo delikatnie, ale skutecznie rozczesują pasma. Nie uszkadzają struktury włosa, nie przewodzą prądu, dzięki czemu grzywa nie elektryzuje się i nie jest napuszona. Drewniany grzebień do brody jest przyjemny i wygodny w użytkowaniu – delikatny dla włosów i skóry. Delikatnie masuje skórę pod zarostem, poprawiając jej ukrwienie. To przekłada się na jej lepszą kondycję i sprawia, że broda szybciej rośnie. Na rynku znajdziemy grzebienie wykonane z różnego rodzaju drewna. Najczęściej spotykane to:

  • Grzebień do brody bukowy – stosunkowo tani, całkiem solidny. Drewno bukowe nie jest jednak specjalnie wytrzymałe. Nie jest też odporne na grzyby i bakterie.

  • Grzebień do brody cedrowy – delikatny, ale bardzo odporny na wilgoć, bakterie i grzyby. Lekki, pachnący i bardzo żywotny.

  • Grzebień do brody dębowy – trwały, wytrzymały i solidny. Nie posiada jednak zdrowotnych właściwości.

  • Grzebień do brody z drewna gruszy – wytrzymały i żywotny. Wykazuje właściwości antystatyczne, przyjemnie pachnie, delikatnie masuje skórę.

  • Grzebień do brody z miodły indyjskiej – lekki i odporny na wilgoć, grzyby oraz bakterie. Wykazuje również działane przeciwzapalne i przeciwłupieżowe, a przy okazji, pięknie pachnie.

  • Grzebień do brody z rogu bawoła – prawdziwy unikat. Nie ma dwóch takich samych egzemplarzy. Każdy ma indywidualny wzór oraz kolor. Róg bawoli ma budowę zbliżoną do ludzkiego włosa, przez co doskonale pielęgnuje brodę, nie naruszając struktury włosów.

W ofercie znajdziemy również grzebienie do brody plastikowe oraz stalowe. Jedne i drugie można polecić, jeśli wykonane są z dobrej jakości tworzywa. Grzebień plastikowy słabej jakości może uszkodzić strukturę włosa. Warto wybrać model wykonany z grubego plastiku, z szerokim rozstawem zębów. Grzebienie wykonane ze stali szlachetnej delikatnie pielęgnują zarost i skórę pod nim. Są wygodne i wytrzymałe. Nierzadko mają też bardzo fajne kształty.

 

 

Nożyczki do brody i wąsów, którymi zadbasz o odpowiednią formę zarostu i podetniesz końcówki

Jeśli hodujesz brodę, na pewno już wiesz, że trzeba ją systematycznie podcinać. Niektórzy zostawiają tę czynność profesjonaliście i regularnie odwiedzają barbershopy, które (tak na marginesie) wyrastają jak grzyby po deszczu. Większość brodaczy jednak, przynajmniej od czasu do czasu, samodzielnie przycina zarost. To, bez wątpienia, przydatna umiejętność. Warto wówczas postawić na dobrej jakości nożyczki do brody i wąsów. W ofercie nie brakuje prawdziwych perełek.

 

Wybierając dobre nożyczki do brody i wąsów należy zwrócić uwagę, przede wszystkim, na to, by były odpowiednio naostrzone. Ważny jest także ich rozmiar. Tutaj wybór uzależniony jest zarówno od naszych preferencji, jak i od rodzaju zarostu. Przycinając wąsy łatwiej manewrować niewielkim modelem, przy dłuższej brodzie lepiej sprawdzą się masywniejsze nożyczki. Istotny jest również kształt. Najlepiej, by nożyczki były tak zaprojektowane, aby wygodnie leżały w dłoni. Dobrze, jeśli będą w miarę lekkie. Postawmy na model wykonany solidnie, z wysokiej jakości materiałów. Idealnym wyborem będą nożyczki wyrabiane ręcznie.

 

Co jeszcze może się przydać?

Szczotka do brody, grzebień do brody oraz nożyczki do brody i wąsów - to najważniejsze akcesoria brodacza. Czy coś jeszcze może się przydać? Okazuje się, że diabeł tkwi w szczegółach. Warto na przykład postawić na dobrej jakości ręcznik do brody.

 

W ofercie znajdziemy specjalistyczne ręczniki dla brodaczy, zaprojektowane tak, by były bezpieczne i łagodne dla włosów. Specjalny splot mikrofibry tworzy idealnie gładką powierzchnię. Podczas wycierania brody ręcznik nie otwiera łusek włosów, dzięki czemu pasma są gładkie i bardziej odporne na rozmaite uszkodzenia. Co ciekawe, taki ręcznik może być wykonany ze specjalnych mikrowłókien, z których każde jest nawet 100 razy (!) cieńsze od ludzkiego włosa. Wchłania nawet 10 razy więcej wody niż sam waży, a na dodatek błyskawicznie schnie. Sprawdzi się zarówno w warunkch domowych, jak i podczas podróży. Doskonały gadżet dla każdego posiadacza zadbanej grzywy!

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Wróć na górę
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium