Każdy zarost jest inny, ale jednak wiele nas, brodaczy, łączy. Pewnie każdy z nas próbował uporać się ze swędzeniem skóry pod brodą, suchością czy na różne sposoby starał się ujarzmić grzywę. Udało się? Zawsze można znaleźć jakieś rozwiązanie. Wybrałem 5 najczęściej spotykanych problemów z zarostem i podpowiadam, jak się ich pozbyć.
Każdy zarost jest inny, ale jednak wiele nas, brodaczy, łączy. Pewnie każdy z nas próbował uporać się ze swędzeniem skóry pod brodą, suchością czy na różne sposoby starał się ujarzmić grzywę. Udało się? Zawsze można znaleźć jakieś rozwiązanie. Wybrałem 5 najczęściej spotykanych problemów z zarostem i podpowiadam, jak się ich pozbyć.
Broda sucha i nieprzyjemna w dotyku
To jeden z najczęstszych problemów. Kiedy rozmawiam z brodaczami, najczęściej skarżą się, że ich grzywa jest sucha, matowa i nieprzyjemna w dotyku. To z reguły wynik nieodpowiedniej pielęgnacji i niewłaściwego postępowania z brodą. Niestety, nadal spotykam mężczyzn z zarostem, którzy z pogardą traktują kosmetyki do brody i uważają, że używanie tego rodzaju produktów jest zwyczajnie niemęskie. Panowie, jeśli decydujecie się na zmianę wizerunku poprzez wyhodowanie zarostu, zadbajcie o to, by to była zmiana na lepsze. To wcale nie oznacza, że musicie spędzać kilka godzin dziennie przed lustrem i starannie pielęgnować każdy kosmyk. Wystarczy trzymać się pewnych zasad, uzbroić się w kilka niezbędnych akcesoriów oraz kosmetyków i poświęcić na tę pielęgnację kilka minut dziennie. Chyba zależy Wam, aby nosić brodę z dumą?
Pielęgnacja suchego zarostu
- Szampon do brody – każdą pielęgnację, bez względu na rodzaj problemu, z którym się borykamy, rozpoczynamy od dokładnego oczyszczania zarostu. Możesz z niechęcią podchodzić do męskich kosmetyków, ale specjalny szampon do brody to absolutny niezbędnik. Nie wystarczy sięgnąć po pierwszy lepszy specyfik, przemyć brodę i koniec. Chyba że faktycznie kondycja Twojego zarostu jest Ci zupełnie obojętna. Przede wszystkim, warto wiedzieć, że tradycyjny szampon do włosów nie zaspokoi potrzeb owłosienia i skóry na twarzy. Trzeba sięgnąć po odpowiednio dobrany produkt. W ofercie znajdziemy całą gamę różnorodnych szamponów do brody, również naturalnych, które dokładnie oczyszczą zarost z zanieczyszczeń, ale również nawilżą, odżywią i zregenerują brodę. Dzięki temu po umyciu grzywa będzie sprężysta i przyjemna w dotyku. Nie tylko Ty to docenisz. ;-)
- Olejek do suchej brody – jeśli masz ochotę na więcej, zaopatrz się w dobrej jakości olejek do brody. Według mnie to prawdziwy hit dla brodaczy, zwłaszcza jeśli w swoim składzie ma wyłącznie naturalne substancje aktywne. Kilka kropel takiego specyfiku może zupełnie odmienić Twoją grzywę. Dobry olejek do brody ma wszechstronne zastosowanie, ale najważniejszym jego zadaniem jest przywrócenie komfortu skórze pod zarostem oraz dogłębne nawilżenie włosów. Co więcej, obecne na rynku olejki do brody potrafią kusić obłędnymi zapachami. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz nowszych kompozycji, dzięki czemu Twoja broda może uwodzić fenomenalnym aromatem. Nawilżona, sprężysta, mocna, przyjemna w dotyku i bosko pachnąca – kto nie marzy o takiej grzywie?
- Unikanie uszkodzeń brody – odpowiednia pielęgnacja zarostu jest bardzo ważna, ale równie istotne jest właściwe postępowanie z nią na co dzień. Przede wszystkim, nie należy jej szarpać, pociągać czy nadmiernie ugniatać, zwłaszcza kiedy jest mokra. Mokre włosy są zdecydowanie mniej wytrzymałe niż suche. Aby grzywa się nie przesuszała, należy chronić ją przed działaniem promieni UV. Dobrej jakości olejki do brody czy balsamy zawierają w swoim składzie filtry przeciwsłoneczne. O każdej porze roku warto z nich korzystać, bowiem promienie przenikają również do naszej skóry i włosów w pochmurny dzień. Kosmetyki do brody obok pielęgnacji pełnią również funkcję ochronną przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. To kolejny powód, dla którego warto z nich korzystać. Wspomnę jeszcze o najczęstszym błędzie popełnianym przez brodaczy, mianowicie traktowanie grzywy gorącym powietrzem suszarki. To prosta droga do tego, by zarost był wysuszony i szorstki. Warto (chociaż raz na jakiś czas) dać brodzie odpocząć i pozwolić wyschnąć jej samodzielnie (byle nie na słońcu, to również dla niej wielki cios).
Swędząca skóra pod brodą
Chyba nie ma brodacza, który nie narzekał na swędzącą skórę pod zarostem. To problem, który pojawia się zwłaszcza w pierwszej fazie hodowania grzywy, jednak przy nieodpowiedniej pielęgnacji (ewentualnie jej braku) może nawracać. Trzeba zdać sobie sprawę, jak ciężkie życie ma odcięta od świata skóra (ta traktowana każdego dnia brzytwą też najłatwiej nie ma). W każdym razie, o jej potrzebach trzeba pamiętać. Sama pamięć, niestety, nie wystarczy. Na szczęście, są specjalne produkty, które skupiają się między innymi na przywróceniu komfortu skórze pod zarostem, jak choćby wspominany już olejek do brody. Jednym z jego zadań jest właśnie łagodzenie swędzenia oraz różnorodnych podrażnień.
- Dobrej jakości, najlepiej naturalny, olejek do brody pozwoli szybko zapomnieć o uporczywym swędzeniu. Stosowany regularnie zmiękczy skórę, nawilży ją, odżywi i zregeneruje. Dzięki temu będzie w doskonałej kondycji, co przełoży się na nasze samopoczucie. Bardzo ważne w tym wypadku jest również regularne oczyszczanie brody przy użyciu odpowiednich kosmetyków.
- Raz na jakiś czas warto zafundować sobie peeling brody, który dogłębnie oczyści pory, pobudzi krążenie w skórze i sprawi, że substancje z kosmetyków będą się lepiej wchłaniać. Zanieczyszczona skóra nie jest w stanie przyjąć wartościowych składników, co wywołuje rozmaite problemy, jak na przykład swędzenie czy wypryski.
- Przy problemie ze swędzącą skórą pod zarostem nieoceniona będzie również szczotka do brody (najlepiej z naturalnym włosiem). Regularne szczotkowanie grzywy nie tylko pomaga utrzymać ją w czystości, ale również sprawia, że do skóry pod brodą dociera więcej substancji odżywczych. To w oczywisty sposób przekłada się na kondycję skóry oraz włosów.
Rzadki zarost – sposób na przerzedzający się zarost
Pełna, gęsta i bujna broda to marzenie wielu posiadaczy grzyw. Nic dziwnego, badania pokazują, że panowie z pełną brodą uchodzą za inteligentnych. Są również, według kobiet, dobrym materiałem na męża i ojca. Nie ważne, jaka motywacja Ci przyświeca, jeśli zależy Ci, by Twój zarost był gęsty i pełny, musisz o niego szczególnie dbać. Tym bardziej, jeśli zauważyłeś, że broda się przerzedza. Powodów nadmiernego wypadania włosów może być kilka. Pomijając czynnik genetyczny, na który niestety, wpływ mamy niewielki, najczęstszym powodem osłabienia mieszków włosowych jest stres oraz niewłaściwa pielęgnacja.
- Po pierwsze zatem staramy się jak najczęściej relaksować i unikać sytuacji stresowych.
- Po drugie, musimy wzmocnić brodę. Niezmiennie, kluczem do sukcesu jest staranne i systematyczne oczyszczanie zarostu oraz szczotkowanie grzywy.
- Bardzo ważne w tym wypadku są również regularne peelingi (wystarczy dodać do szamponu łyżkę cukru i taką mieszanką masować brodę i skórę przez około 5 minut). Te wszystkie czynności odblokują pory, pobudzą krążenie, dzięki czemu do mieszków włosowych dotrze większa ilość cennych substancji odżywczych. To z pewnością wzmocni zarost.
- Nieoceniony w tym wypadku będzie także olejek do brody. Warto wybierać kosmetyki z olejkiem rycynowym, olejkiem z orzechów laskowych czy olejem z pestek moreli w składzie. Każdy z nich bowiem doskonale wzmocni grzywę.
Broda a dieta
Przerzedzanie się zarostu może być również wynikiem niewłaściwej diety. Wzbogać codzienny jadłospis o świeże warzywa i owoce oraz produkty, które zawierają białko, witaminy z grupy B, witaminę C, E i A oraz żelazo, cynk, magnez wapń, miedź i krzem. Pij dużo wody!
Czym układać brodę?
Broda, która nie chce się układać, najpewniej jest przesuszona i zaniedbana. Zacznij zatem od punktu pierwszego i zastosuj się do wszystkich podanych tam wskazówek. Włosy, które są w dobrej kondycji łatwo poddają się rozmaitym stylizacjom, są elastyczne i sprężyste. W skrócie zatem – dokładnie oczyszczaj zarost, nawilżaj go i odżywiaj przy pomocy dobrych kosmetyków do brody. Szukaj w nich olejku Jojoba oraz oleju ze słodkich migdałów. Obie substancje sprawiają, że włosy stają się bardziej elastyczne i sprężyste.W odpowiednim ułożeniu brody, bez wątpienia, pomoże kilka akcesoriów i kosmetyków:
- grzebień do brody i wąsów,
- balsam do brody lub wosk do wąsów i brody – jeśli potrzebujesz tylko delikatnego ujarzmienia, sięgnij po balsam do brody o lekkim chwycie. Jeżeli zależy Ci na konkretnej stylizacji, wybierz balsam o mocnym chwycie lub wosk do wąsów (tak, nazwa mówi o głównym zastosowaniu, a prawda jest taka, że wosk do wąsów wspaniale i trwale stylizuje brodę!) i brody.
Staraj się wybierać naturalne kosmetyki. Pamiętaj, że produkty do stylizacji obciążają włosy i trzeba je bardzo dokładnie zmywać. W innym razie osadzają się na łodydze włosa i uniemożliwiają wnikanie wewnątrz cennych substancji. Tylko zadbana i odpowiednio nawilżona grzywa będzie się dobrze układać. ;-)
Jak przyspieszyć wzrost brody?
To pytanie pojawia się najczęściej. Ledwo pożegnaliśmy się z maszynką do golenia i od razu byśmy chcieli, by na naszej twarzy zagościł bujny zarost. Cierpliwość w tym wypadku to podstawa. Nie oznacza to, oczywiście, że nie możemy pomóc naturze.
- Po pierwsze, szczotka do brody – regularne szczotkowanie grzywy przynosi wiele korzyści – pobudza również wzrost włosów.
- Po drugie, kosmetyki do brody, które w swoim składzie zawierają na przykład olej z pestek moreli czy olejek rycynowy. Obie te substancje między innymi przyspieszają wzrost włosów.
- Pomoże tutaj również odpowiednia dieta, bogata w witaminy (zwłaszcza z grupy B), białko oraz minerały. Wydaje się proste? Owszem. Zaangażowanie i systematyczność to klucz do sukcesu. Jeśli przy okazji zadbamy o odpowiednią kondycję zarostu, możemy nieco szybciej cieszyć się bujną, gęstą, pełną blasku… słowem, epicką brodą! ;-)
Po więcej poradników i artykułów zapraszamy na naszego bloga:
wesele w remizie dla bednych
A co jezeli broda jasnieje z jednej str? To efekt nadmiernego Stresu? Tego ani w pracy , ani w zyciu ostatnio niestety mi nie brakuje....